Smakuj życie z Gminą Gaworzyce

O tym jak delektować się życiem w naszej gminie

wiosenne gałązki na tle rzepaku

Dalków - malownicza miejscowość położona w sercu Wzgórz Dalkowskich

zdjęcie drona przedstawiające miejscowość Dalków, widać park
Niewielka malownicza miejscowość położona w sercu Wzgórz Dalkowskich, od której Wzgórza wzięły swoją nazwę. Wieś ta mieści się w części najwyższych wzniesień pasma Wzgórz Dalkowskich.

Pierwsza wzmianka o Dalkowie pochodzi z 1305 roku (Dalcowo). W Dalkowie na szczególną uwagę zasługuje piękny pałac z XVI wieku, wybudowany w 1569 roku przez niemiecką rodzinę von Glaubitz , którzy zakupili wieś na początku XV wieku. W ich posiadaniu pałac znajdował się aż do połowy XVIII wieku.   Po roku 1742 Dalków staję się posiadłością rodziny von Stoschów, z którą związał się August Gottlob von Libermann, syn Georga Matlasa – komendanta miasta i twierdzy Głogów, żeniąc się w 1788 roku z Karoliną Tugendreich von Stosch.

W połowie XIX wieku pałac wyremontowano, zacierając dawny styl budowli.  Według Einwohnerabuch w 1943 roku ostatnią właścicielką pałacu była Ilse Münch. Od strony zachodniej i północnej pałacu założono w latach 30 – tych XIX wieku ogród ozdobny o ogólnej powierzchni 4,85 ha, otoczony murem. Posadzono w nim wówczas egzotyczne drzewa i krzew takie jak: glediczja trójcierniowa, miłorząb dwudzielny,  tulipanowiec amerykański, cyprysik nutkajski, buk pospolity odm. purpurowej, platan klonolistny, kasztan jadalny i wiele innych. Obecnie pałac oraz zabudowania folwarczne znajdują się w prywatnych rękach.

We wsi znajduje się prawdziwe „gniazdo rycerskie” – wieża mieszkalna. Przed II wojną światową była tam leśniczówka a wcześniej młyn wodny, wzmiankowany już w 1628 roku, zwany „Reich – müchle”. Geneza wież mieszkalnych łączy się z obowiązującymi jeszcze w XIII wieku zakazami budowy przez feudałów samodzielnych zamków obronnych. Wieże takie wznoszono w obrębie niewielkiego okręgu warownego. Pełniły rolę centrum posiadłości rycerskiej, jednocześnie zapewniając obronę mieszkańcom.

Wieża mieszkalna w Dalkowie znajduje się obecnie w prywatnych rękach, a o jej losie możemy dowiadywać się odwiedzając bloga.

zielone pola zboża
24 gru 2020 09:12
Joanna Brodowska