Od kilku lat w Gaworzycach, dzięki oddolnej inicjatywie członków stowarzyszenia Moto-Klub Gaworzyce, funkcjonuje tor motocrossowy. Idea powstania obiektu sięga roku 2013. Wówczas teren stanowił nieużytek rolny, oraz – niestety – dzikie wysypisko śmieci. Dzięki pasji jednego z mieszkańców Gaworzyc, a dokładniej Sebastiana Kałużnego, który w tym czasie zdobywał wysokie osiągnięcia w Mistrzostwach Cross Country, wokół idei powstania w tym miejscu obiektu sportowego, zgromadziła się większa grupa miłośników sportów motorowych.


mężczyzna na motorze crossowym

Moto-Klub Gaworzyce

W 2014 roku, jako grupa nieformalna, społecznicy złożyli swój pierwszy wniosek do programu „Działaj lokalnie” i otrzymali grant w wysokości 6 tys. zł na pierwsze działania. Zapał i zwolennicy pomysłu wykonali tu kawał dobrej roboty, a następnie założyli własną organizację – tj. Moto-Klub Gaworzyce, m.in. po to, aby ubiegać się o kolejne środki, i dalej działać na rzecz rozbudowy toru motocrossowego.

W roku 2015 inicjatywa została dostrzeżona na szerokim polu. Realizację projektu zgłoszono do Ogólnopolskiej Giełdy Projektów, i znalazła się ona w prestiżowym gronie 20 projektów z całej Polski, którą zaprezentowano na Gali w Katowicach, która odbyła się pod hasłem: „animacja + przestrzeń”. Niedługo później przedstawiciele gminy oraz członkowie Moto-Klubu o torze motocrossowym opowiadali podczas Dolnośląskiego Kongresu Odnowy Wsi w Piechowicach. Wspólne działania przyniosły rozgłos, ale były też wzorem dla innych, którzy doceniali zapał i wolę współpracy.

widok na pętle treningowe

Moto-Piknik w Gaworzycach

Kolejne lata to ciągły rozwój obiektu, w tym również troska o sprawy formalne. Trzeba dodać, że od samego początku tj. od 2014 roku do 2020 r. rokrocznie na torze odbywał się Moto-Piknik. Impreza szybko podbiła serca uczestników, którzy przyjeżdżali tu niemalże z całej zachodniej Polski.

W roku 2017 na torze w Gaworzycach odbyły się Mistrzostwa Polski Strefy Zachodniej w motocrossie. To wielki sukces organizacyjny. Rokrocznym wydarzeniom na torze zazwyczaj towarzyszą inne atrakcje: biegi przełajowe, Mistrzostwa Polski Cross Nordic Walking (oj, wyzwanie dla prawdziwych śmiałków!) festiwale kolorów, ogniska muzyczne, warsztaty bębniarskie, zumby, lot balonem czy też dmuchane place zabaw dla dorosłych! Moc atrakcji zależała oczywiście od pozyskanych funduszy. A również w tej kwestii zapału nigdy nie brakowało.

na torze

Zmiany w zarządzaniu obiektem

Stowarzyszenie Moto-Klub Gaworzyce zakończyło swoją działalność w lipcu 2022 roku.
Od 1 maja 2023 r. obiekt jest w zarządzaniu klubu Cross Team Zielona Góra.

Bieżące informacje nt. obiektu publikowane są na fanpage’u CTZG Tor Gaworzyce.

Informacje nt. współpracy i obiektu można uzyskać pod nr tel. 602 308 159.
E-mail:
perpetum@os.pl

Tor równany jest w każdy piątek.

Czynny codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00.