W tym roku odbędzie się już po raz dziesiąty. Będzie to jubileuszowe wydanie i potrwa aż dwa dni! Wydarzenie nawiązuje do prawdziwej historii miejscowości, która była mocno związana z handlem już w czasach średniowiecza. Gaworzyce bowiem stanowiły główny ośrodek handlu, zwłaszcza silnie określenie to przejawiało się od poł. XVI w. Od 2013 roku przypominamy o kupieckiej tożsamości Gaworzyc.


Idea Gaworzyckiego Jarmarku Kupieckiego

Warto podkreślić, że wydarzenie nawiązuje do prawdziwej historii miejscowości mocno związanej z handlem już w czasach średniowiecza. Od 2013 r. raz w roku przypominamy o kupieckiej tożsamości Gaworzyc - wtenczas alejki gaworzyckiego parku pełne są wyjątkowych produktów i smaków tworzonych z pasją. Znajdziecie tu produkty pszczele, sery, akcesoria z drewna, biżuterię, domowej roboty słodycze, unikatowe zabawki, lalki, maskotki, a także tzw. "starocie", wśród których każdy może upolować coś jedynego w swoim rodzaju... - to tylko niektóre z produktów, które można spotkać na stoiskach.

 

Gaworzycki Jarmark Kupiecki - Letnia Szkoła Rzemiosła

Drodzy Kramarze - Dlaczego warto?

Przede wszystkim dlatego, że jest to miejsce szczególne pod wieloma aspektami - jak wspomnieliśmy wcześniej, Gaworzyce stanowiły główny ośrodek handlu - będąc tutaj, pomożecie nam odtworzyć niezwykłą atmosferę jarmarków oraz odbudować wyjątkową więź mieszkańców z właśnie tą "kupiecką" tożsamością.

To także wsparcie lokalnego dziedzictwa kulturowego - w szerokim tego słowa znaczeniu. Chcemy, żebyście wiedzieli, że ważne są wszystkie prezentowane przez Was produkty -  domowy chleb z chrupiącą skórką, złocisty miód, pracochłonna, misternie zdobiona bransoletka czy też kolorowy dzbanuszek z gliny... - tutaj podkreślamy ich wagę i znaczenie. Chcemy Was, artystów, wspierać w tym co robicie.

Gaworzycki Jarmark Kupiecki - widok na główną alejkę kupiecką i fontannę

Drodzy Kupcy - Dlaczego warto?

Dlaczego warto tego dnia zakupić coś na straganach naszego zabytkowego parku? Nawet jeśli miałoby to być coś małego, niedużego? Bo w życiu trzeba czasem sprawiać sobie małe przyjemności i otaczać się przedmiotami, które będą nam przypominać...  choćby i tę słoneczną niedzielę w  naszym parku, podczas której razem z bliskimi wspaniale spędziliśmy czas.

Warto bo... przecież kochamy atmosferę festynów, jarmarków, uroczych straganów. Kochamy rękodzieło, unikatowe, wyjątkowe przedmioty, jak i wyjątkowe smaki, które zostają w pamięci na długo, i których później szukamy, albo próbujemy odtworzyć. W końcu warto też ... by docenić ludzi, którzy włożyli w to ogrom czasu i serca.


Regulamin i karta zgłoszeń dla Wystawców

  1. Zarządzenie - Regulamin (pdf)
  2. Karta zgłoszenia z klauzulą (pdf)

Wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia należy wysłać na adres mailowy jarmark@gaworzyce.com.pl

Osoba do kontaktu w sprawie stoisk:

Katarzyna Brzezińska - inspektor ds. współpracy lokalnej i promocji
tel. 76 8316 285 w. 34 | e-mail: k.brzezinska@gaworzyce.com.pl

Nr rachunku bankowego do wniesienia opłaty za stoisko:

21 8649 1060 2007 7001 1223 0007 - Bank Spółdzielczy w Legnicy, Oddział w Gaworzycach - tytułem: Rezerwacja stoiska – Gaworzycki Jarmark Kupiecki, Nazwisko Zgłaszającego (jak na Karcie Zgłoszenia), przy czym - jeśli zgłoszenie było dokonane do 30 czerwca, a wydarzenie odbywa się w terminie krótszym niż 7 dni, opłata dokonywana jest na miejscu u inkasenta, któremu powierzono pobór opłaty targowej.

Gaworzycki Jarmark Kupiecki - widok na alejkę kupiecką

Wyjątkowe miejsce i atmosfera

Naszym lokalnym dziedzictwem, które stanowi cudowne tło dla całego wydarzenia jest gaworzycki pałac, któremu udało się odzyskać dawną świetność. Wszystkie wydarzenia organizowane zarówno wewnątrz, jak i wokół są dowodem na to, że warto było się starać. Będąc z nami - będziecie tego żywym potwierdzeniem.

Rokrocznie wydarzeniu towarzyszyłą wyjątkowe koncerty. W Gaworzycach wystąpili już m.in. : Halina Frąckowiak, Kamil Bednarek oraz Zespoły: Oddział Zamknięty, Wilki, Video i Zespół Loka.

Gaworzycki Jarmark Kupiecki swoją obecnością zaszczycił też znany wszystkim szef kuchni - Robert Sowa.

Gaworzycki Jarmark Kupiecki - widok z I piętra pałacu na tłum ludzi

Złoty Kramarz

Nasi Wystawcy podczas Jarmarku mają szansę na zdobycie nagrody specjalnej i tytułu "Złotego Kramarza".

2016 - Złoty Kramarz IV Gaworzyckiego Jarmarku Kupieckiego - Pani Małgorzata Andrzejewska (wyjątkowe lalki, ubranka i akcesoria a wszystko - na szydełku!)

2017 - Złoty Kramarz V Gaworzyckiego Jarmarku Kupieckiego - Pani Genowefa Tejman (nalewki, przetwory, aromatyczne syropy)

2018 - Złoty Kramarz VI Gaworzyckiego Jarmarku Kupieckiego - Pani Małgorzata Frącek (artystyczna biżuteria wysokiej jakości)

2019 - Złoty Kramarz VII Gaworzyckiego Jarmarku Kupieckiego - Pani Ewa Węgierska (maskotki wykonywane na szydełku)

2022 - Złoty Kramarz VIII Gaworzyckiego Jarmarku Kupieckiego - Pani Agnieszka Lesiak (suszone bukiety, obrazy, zioła oraz byliny roślinne)

2023 - Złoty Kramarz IX Gaworzyckiego Jarmarku Kupieckiego - Pani Sylwia Mucha (malarstwo i ceramika metodą RAKU)