Wydarzenie nawiązuje do prawdziwej historii miejscowości mocno związanej z handlem już w czasach średniowiecza. Gaworzyce bowiem stanowiły główny ośrodek handlu, zwłaszcza silnie określenie to przejawiało się od poł. XVI w. Od 2013 r. raz w roku przypominamy o kupieckiej tożsamości Gaworzyc, wtenczas alejki gaworzyckiego parku pełne są wyjątkowych produktów i smaków tworzonych z pasją. Produkty pszczele, sery, akcesoria z drewna, biżuteria, domowej roboty słodycze, unikatowe zabawki, lalki, maskotki, a także tzw. "starocie", wśród których znaleźć można prawdziwe perełki.


Idea Gaworzyckiego Jarmarku Kupieckiego

Warto podkreślić, że wydarzenie nawiązuje do prawdziwej historii miejscowości mocno związanej z handlem już w czasach średniowiecza. Od 2013 r. raz w roku przypominamy o kupieckiej tożsamości Gaworzyc, wtenczas alejki gaworzyckiego parku pełne są wyjątkowych produktów i smaków tworzonych z pasją. Produkty pszczele, sery, akcesoria z drewna, biżuteria, domowej roboty słodycze, unikatowe zabawki, lalki, maskotki, a także tzw. "starocie", wśród których każdy może upolować coś jedynego w swoim rodzaju... - to tylko niektóre z produktów, które można spotkać na stoiskach gaworzyckiego jarmarku.

 

Gaworzycki Jarmark Kupiecki - Letnia Szkoła Rzemiosła

Drodzy Kramarze - Dlaczego warto?

Przede wszystkim dlatego, że jest to miejsce szczególne pod wieloma aspektami - jak wspomnieliśmy wcześniej, Gaworzyce stanowiły główny ośrodek handlu, zwłaszcza silnie określenie to przejawiało się od poł. XVI w. - będąc tutaj, pomożecie nam odtworzyć niezwykłą atmosferę jarmarków oraz odbudować więź mieszkańców z tą właśnie "kupiecką" tożsamością.

Druga rzecz - to wsparcie lokalnego dziedzictwa kulturowego - w szerokim tego słowa znaczeniu. Chcemy, abyście wiedzieli, iż ważne są wszystkie prezentowane przez Was produkty -  domowy chleb z chrupiącą skórką, złocisty miód, pracochłonna, misternie zdobiona bransoletka albo też kolorowy dzbanuszek z gliny... - tutaj podkreślamy ich wagę i znaczenie. Chcemy Was, artystów, wspierać w tym co robicie.

Gaworzycki Jarmark Kupiecki - widok na główną alejkę kupiecką i fontannę

Drodzy Kupcy - Dlaczego warto?

Dlaczego warto tego dnia zakupić coś na straganach naszego zabytkowego parku? Nawet jeśli miałoby to być coś małego, niedużego? Bo w życiu trzeba czasem sprawiać sobie małe przyjemności i otaczać się przedmiotami, które będą nam przypominać...  choćby i tę słoneczną niedzielę w  naszym parku, podczas której razem z bliskimi wspaniale spędziliśmy czas.

Warto bo... przecież kochamy atmosferę festynów, jarmarków, uroczych straganów. Kochamy rękodzieło, unikatowe, wyjątkowe przedmioty, jak i wyjątkowe smaki, które zostają w pamięci na długo, i których później szukamy, albo próbujemy odtworzyć. W końcu warto też ... by docenić ludzi, którzy włożyli w to ogrom czasu i serca.

Gaworzycki Jarmark Kupiecki - widok na alejkę kupiecką

Wyjątkowe miejsce i atmosfera

Naszym lokalnym dziedzictwem, które stanowi cudowne tło dla całego wydarzenia jest gaworzycki pałac, któremu udało się odzyskać dawną świetność. Wszystkie wydarzenia organizowane zarówno wewnątrz jak i wokół są dowodem na to, że warto było się starać. Będąc z nami - będziecie tego żywym potwierdzeniem.

Rokrocznie wydarzeniu towarzyszyłą wyjątkowe koncerty. W Gaworzycach wystąpili już m.in. : Halina Frąckowiak oraz Zespoły: Oddział Zamknięty, Wilki, Video i Zespół Loka.

Gaworzycki Jarmark Kupiecki swoją obecnością zaszczycił też znany wszystkim szef kuchni - Robert Sowa.

Gaworzycki Jarmark Kupiecki - widok z I piętra pałacu na tłum ludzi

Złoty Kramarz

Od kilku lat podczas Jarmarku szansę na nagrodę specjalną i tytuł "Złotego Kramarza" każdej kolejnej edycji wydarzenia mają nasi Wystawcy.

2016 - Złoty Kramarz IV Gaworzyckiego Jarmarku Kupieckiego - Pani Małgorzata Andrzejewska (wyjątkowe lalki, ubranka i akcesoria a wszystko - na szydełku!)

2017 - Złoty Kramarz V Gaworzyckiego Jarmarku Kupieckiego - Pani Genowefa Tejman (nalewki, przetwory, aromatyczne syropy)

2018 - Złoty Kramarz VI Gaworzyckiego Jarmarku Kupieckiego - Pani Małgorzata Frącek (artystyczna biżuteria wysokiej jakości)

2019 - Złoty Kramarz VII Gaworzyckiego Jarmarku Kupieckiego - Pani Ewa Węgierska (maskotki wykonywane na szydełku)