Społeczność

pole w gostyni

Złota Odznaka dla księdza Czerwińskiego

31 mar 2022 10:03
wydrukuj
Wczoraj (29/03) w Jakubowie miała miejsce Inauguracja Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego , którą połączono z uroczystością 300. rocznicy Koronacji Obrazu i Ołtarza św. Jakuba. Ta wyjątkowa uroczystość, odbywająca się w sąsiedniej gminie była okazją do wyróżnienia ks. kan. Stanisław Czerwińskiego za szczególną troskę o zabytki.

Wystąpił o nią już w ubiegłym roku Wójt Gminy Gaworzyce - Jacek Szwagrzyk składając do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o przyznanie odznaki za opiekę nad zabytkami. Tak pięknie się złożyło, że nad kilka dni przed wydarzeniem otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź o przyznaniu Złotej Odznaki za Opiekę nad Zabytkami.

To ważne, aby w lokalnym, czy nawet ponadlokalnym środowisku doceniać wyjątkowe osoby, które w swoją pracę, misję angażują się całym sercem. Ksiądz Kanonik Stanisław Czerwiński zasłużył sobie na to wyjątkowe odznaczenie. Nasz Wójt miał też przyjemność odczytać w dniu wczorajszym list gratulacyjny od Sekretarza Stanu i Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów - Krzysztofa Kubowa, któy nie mógł osobiście uczestniczyć w spotkaniu.

Cieszmy się, że mamy w bliskiej odległości tak wyjątkowe miejsca, które otoczone troskliwymi skrzydłami ludzi, stają się miejscami szczególnymi, wyjątkowej klasy.

Ks. Kanonik Stanisław Czerwiński swoją posługę w Jakubowie pełni od 1999 r., od czerwca 2007 natomiast, kiedy ówczesny biskup zielonogórsko - gorzowski Adam Dyczkowski ustanowił w Jakubowie pierwsze w Polsce Sanktuarium św. Jakuba Starszego pełni też funkcję kustosza tego obiektu. Działania podejmowane przez księdza Stanisława na rzecz obiektu wykraczają szeroko poza zakres czynności związanych z obejmowaną przez niego funkcją. Dzięki staraniom księdza Stanisława w Jakubowie powstało pierwsze w Polsce Sanktuarium św. Jakuba Starszego.


W ostatnich latach kościół w Jakubowie otrzymał nowe pokrycie dachowe, a w jego wnętrzu odrestaurowano główny ołtarz z wizerunkiem św. Jakuba. Dokonano również renowacji obrazu Matki Bożej Różańcowej z Pompei oraz antepedium ołtarza posoborowego. W kościele zobaczyć można min. XIV-wieczne freski odkryte za głównym ołtarzem, oraz stacje drogi krzyżowej wyrzeźbione przez więźniów Zakładu Karnego w Głogowie, co było kolejną z inicjatyw podejmowanych przez opiekuna obiektu.


W Jakubowie, dzięki staraniom ks. Stanisława, znajdują się również relikwie świętych i błogosławionych tj. - św. Jakuba - św. Stanisława Biskupa Męczennika - św. Faustyny Kowalskiej - św. arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - bł. Jana Pawła II - bł. księdza Jerzego Popiełuszki.


Ponadto dzięki szerokiej działalności ks. Kustosza – do Jakuba napływają licznie pielgrzymi, ks. Stanisław zwykł mówić: „ Motywy odwiedzenia naszego sanktuarium są dwa: wewnętrzny - duchowy oraz zewnętrzny. Duchowe przeżycia związane z pobytem w Jakubowie związane są z postacią św. Jakuba, historią tego miejsca oraz pielgrzymowaniem. A motywy zewnętrzne, to wszystko to, co można tu zobaczyć gołym okiem, czy bezpośrednio dotknąć ręką, czyli m.in.: główny ołtarz z obrazem św. Jakuba po zakończonych pracach konserwatorskich, XIV-wieczne freski odkryte za głównym ołtarzem, obraz Matki Bożej Królowej Różańca z Pompei, stacje drogi krzyżowej wyrzeźbione przez więźniów Zakładu Karnego w Głogowie i wiele innych ciekawych miejsc”.


Ksiądz Stanisław Czerwiński, podejmuje liczne działania na rzecz odbudowy i renowacji zabytku, na które pozyskuje środki zewnętrzne – m.in. z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jednostek samorządu terytorialnego, Fundacji KGHM Polska Miedź, spółki KGHM (szkody górnicze), Nadleśnictwa oraz innych instytucji.


Należy tu również podkreślić, że postawa ks. Stanisława jest godna wyróżnienia. Jak mało kto, słucha uważnie opinii konserwatorów zabytków, ludzi sztuki, ale i wykonawców, by jak największą opieką otoczyć bliskie mu zabytki – a prócz sanktuarium w Jakubowie, z roku na rok świetność odzyskują również inne obiekty – choćby kościół w Nielubi. Na pierwszym miejscu zawsze stawia ponad wszystko dobro obiektu.


Ewenementem na skalę Polski może stanowić fakt, iż ksiądz kanonik - Stanisław Czerwiński potrafi odnaleźć i docenić każdy szczegół, każdy detal, świadczący o naszej historii i tożsamości, które to nie zostają pozostawione same sobie, ale zostają wykorzystane by opowiedzieć pokoleniom historię. Takim przykładem może być choćby źródełko św. Jakuba, które poprzez świetną logistykę, ale też – marketing, jest obowiązkowym elementem wizyty w Jakubowie. Ponadto, ksiądz w wyjątkowy sposób wykorzystuje choćby niewielkie elementy, by wplatać w życie wokół obiektów sakralnych – aktualną historię Polski – np. poprzez witraże z postacią ks. Jerzego Popiełuszki czy św. Jana Pawła II. Wydarzenia wokół odsłaniania tych elementów, czy później ważne daty w kalendarzu, związane z tymi postaciami, gromadzą w świątyniach wiele osób, doceniających działania księdza.


Księdza Stanisława Czerwińskiego cechuje szlachetność oraz ambicja, która nie pozwala stać w miejscu, ale każe ciągle poszukiwać nowych wyzwań, stawiać sobie kolejne cele. Wyróżnikiem w działalności księdza jest również sprowadzanie do Jakubowa wyjątkowych osobistości – ksiądz bardzo często stara się tu sprowadzać biskupów, Nuncjuszy Apostolskich, oraz innych gości, co nadaje wszelkim uroczystościom wyjątkowej oprawy, a ludziom – związanym z Jakubowem na co dzień, pozwala obcować z osobami z różnych stron, co jest dla nich wspaniałym „oknem na świat”. Wyróżnia go wyjątkowa determinacja, która motywuje ludzi i szybko przynosi efekty. Ponadto wspomnieć należy również, że to serdeczny, dobry nauczyciel. Ks. Stanisław uczy na co dzień w szkole w Nielubi, ciesząc się autorytetem wśród swoich uczniów.


Dobrym nauczycielem jest też w życiu – już od kilku lat współpracuje z więźniami osadzonymi w Zakładzie Karnym w Głogowie, których angażuje w wiele prac przy obiektach sakralnych. Z perspektywy czasu, ilość prac wykonana przez nich jest ogromna, a na wyróżnienie na pewno zasługuje wykonana przez osadzonych stacja drogi krzyżowej wykonana w drewnie. Ksiądz sam przywozi i odwozi więźniów do Jakubowa, czy Nielubi, prowadząc z nimi ważne rozmowy. Warunki, w których pracują, stanowią dla tych osób, ważne wsparcie i doświadczenie, które pozwala odkrywać nowe rzeczy, a przede wszystkim wiarę w siebie. Zyskują na tym obie strony, a obiekty sakralne, zabytkowe – stają się miejscem niezwykłych przemian.