Społeczność

pole w gostyni

Wojewódzki Konserwator Zabytków odwiedził gminę Gaworzyce

17 sie 2023 12:08
wydrukuj
To dla nas duże wyróżnienie. W minionym tygodniu naszą gminę odwiedził Pan Daniel Gibski - Wojewódzki Konserwator Zabytków wraz ze swoim zespołem - Panią Katarzyną Dziurą, zastępcą konserwatora oraz Panią Małgorzatą Lisewską - Kierownik WUOZ w Legnicy.

Spotkanie miało charakter objazdowy. Odwiedziliśmy obiekty, które otrzymały dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz te, które chcieliśmy omówić z Konserwatorem. Zaczęliśmy od zabytkowego Pałacu w Gaworzycach, oprowadzając Konserwatora po wszystkich zakamarkach Pałacu. Była też chwila na to by obejść Pałac dookola, ucieszyć się z nadchodzącego remontu zabytkowej fontanny, która dopełni zespół pałacowo-parkowy o dodatkowe wrażenia wizualne oraz sprawi, że miło będzie odprężyć się w przypałacowym parku.

 

Następnie udaliśmy się do centrum Gaworzyc, tutaj już lada moment, wkroczy wykonawca dużej inwestycji, polegającej na przebudowie młyna. Młyn znajduje się w ścisłym sercu miejscowości, więc jego przemiana na cele społeczne i kulturalne, przyniesie mieszkańcom naszej gminy wiele radości.Nie mogliśmy nie zrobić pamiątkowego zdjęcia przed rozpoczęciem inwestycji.

Młyn docelowo ma stać się centrum aktywności z salą widowiskową z prawdziwego zdarzenia oraz siłownią na piętrze (odrębne wejście).

Dalej ulicą Główną wyruszyliśmy w stronę gaworzyckich kościołów i mauzoleum. Ksiądz Proboszcz - Kan. Lech Świdziniewski oprowadził Konserwatora wpierw dookoła Kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej, gdzie obecnie trwa remont elewacji jego północnej części, następnie przeszliśmy do Mauzoleum rodziny von Tschammer, a później do wnętrz kościołów. W kościele pw. św. Barbary przyglądaliśmy się szczegółowo zwłaszcza ołtarzowi głównemu, ale także wyjątkowemu obrazowi przedstawiającego ukrzyżowanie Chrystusa. W kościele pw. Matki Bożej Różańcowej także przyglądaliśmy się ołtarzowi głównemu.

Z Gaworzyc wyruszyliśmy na moment do centrum Kłobuczyna, by przyjrzeć się budynkowi dawnej szkoły. Gmina Gaworzyce od niedawna jest jego właścicielem. Budynek i teren wokół niego stanowi z pewnością ogromny potencjał, ale inwestycja musi być przemyślana, a zabytkowy obiekt rewitalizowany w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków.

Stąd udaliśmy się już bezpośrednio do Kurowa Wielkiego. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela to perełka w naszym regionie. Zachwycił się nią również Konserwator, mówiąc, że "tutaj gdzie by się człowiek nie obejrzał, to jest coś pięknego". Warto byśmy potrafili to doceniać, zarówno jako Mieszkańcy jak i Parafianie, którzy uczęszczają tutaj na msze święte. Oglądaliśmy tu wspólnie z Konserwatorem, doprawdy każdy kawałek, w tym również liczne epitafia na zewnątrz kościoła.

 

Na koniec wizyty zapytaliśmy Pana Daniela Gibskiego - Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wrażenia, tak "na świeżo" z wizyty w naszej gminie oraz tego jak ocenia działania samorządu pod kątem troski o zabytki a także sam potencjał w promowaniu tego regionu jako takiego wyjątkowego pod kątem dziedzictwa kulturowego:

"Oczywiście, że tak. Spotkaliśmy się z Wójtem Gminy Gaworzyce, którego oceniam bardzo pozytywnie jako gospodarza i opiekuna dziedzictwa kulturowego gminy Gaworzyce. Te obiekty, które udało nam się zwiedzić, m.in. Pałac w Gaworzycach, który obecnie jest siedzibą gminy, kościół w Kurowie Wielkim, plebanię w Kłobuczynie czy dwa kościoły gaworzyckie, które poddawane są rewaloryzacji. Myślę, że to bardzo dobrze świadczy o gospodarzach tych ziem i tych zabytków. To co stało się z Pałacem w Gaworzycach, także zawsze podaję jako dobry przykład gospodarowania nieruchomościami zabytkowymi przez opiekuna jakim jest jednostka samorządu terytorialnego. Bardzo nascyony rejon, myślę, że wiele jeszcze potrzebujący, także tutaj też będziemy mieć baczenie, aby wspierać te zabytki".

Spacer po naszych obiektach z załogą Konserwatora to ciekawe doświadczenie i bardzo cenny czas, pełen wiedzy i wrażliwości na piękno naszego kulturowego dziedzictwa. Bardzo dziękujemy za wizytę i obiecujemy nadal troszczyć się o obiekty o tak ważnym znaczeniu dla lokalnej społeczności.