Społeczność

pole w gostyni

Tadeusz Kocik wyróżniony Złotym Znakiem Związku OSP

24 maj 2022 15:05
wydrukuj
To wielkie wyróżnienie dla Strażaka z Gaworzyc, który pełni obecnie funkcję Komendanta Gminnego Związków OSP RP w Gaworzycach oraz jest Prezesem Zarządu jednostki OSP w Gaworzycach.

Uroczystość odbyła się 21 maja 2022 roku na wrocławskim Rynku. Tegoroczne obchody Dnia Strażaka miały wyjątkowy wymiar, bowiem obchodzono je w trwającym jubileuszu 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej, który Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

Obchody poprzedziła  Msza Święta w Bazylice Mniejszej pw. Św. Elżbiety we Wrocławiu, którą celebrował ks. biskup Jacek Kiciński. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz uczestników na Plac Gołębi, gdzie odbyła się główna uroczystość.

Gospodarzami uroczystości był dolnośląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, nadbryg. Marek Kamiński oraz prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP województwa dolnośląskiego, druh Ryszard Drozd.

Wojewódzkie uroczystości Dnia Strażaka zaszczycili swoją obecnością między innymi:

  • Elżbieta Witek – marszałek Sejmu RP;
  • nadbryg. Adam Konieczny – zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej,
  • Posłowie na Sejm RP z Panem Pawłem Hreniakiem na czele
  • Bogusław Szpytma - wicewojewoda Dolnośląski,
  • Adam Szesztay - wicekonsul Węgier,
  • Byli dolnośląscy komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej
  • Przedstawiciele służb mundurowych współpracujących z Państwową Strażą Pożarną,
  • Szefowie służb zespolonych i niezespolonych województwa dolnośląskiego,
  • Strażacy z Czech, Niemiec i Węgier.

 

Podczas strażackiego święta wręczono odznaczenia, nominacje na wyższe stopnie, medale oraz wyróżnienia dla funkcjonariuszy i druhów ochotników. W tym zaszczytnym gronie znalazł się również Tadeusz Kocik, który został uhonorowany Złotym Znakiem OSP.

Złoty Znak Związku OSP RP – odznaczenie nadawane przez Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP. Ustanowiony został w 1922 przez Radę Naczelną Głównego Związku Straży Pożarnych, a od 1933 przejęty przez Związek Straży Pożarnej RP. Nadawany był do września 1939, następnie wznowiony w okresie PRL w 1959 jako najwyższe odznaczenie ZOSP. Od 1993 również najwyższe odznaczenie Związku OSP RP.
Złoty Znak Związku OSP RP nadawany jest za długoletnią aktywną działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej lub w Związku OSP RP. Odznaką tą może być uhonorowana osoba lub instytucja, która w sposób znaczący zasłużyła się dla działalności Związku OSP RP, jak również Ochotnicza Straż Pożarna o co najmniej 100-letniej działalności.

Odznaka jest jednostopniowa.
Wizerunkiem odznaki Złoty Znak Związku OSP RP jest krzyż równoramienny, zakończony na rogach ramion kulkami. Krzyż o wymiarach 41 mm (wysokości i szerokości) na krawędziach ma 1 mm pasek. Wykonany jest z metalu koloru złotego. Ramiona krzyża pokryte są białą emalią w złoconym obramowaniu. W środku krzyża na okrągłej czerwonej emaliowanej tarczy umieszczony jest orzeł jagielloński z metalu koloru srebrnego, z otokiem koloru jasnogranatowego oraz z napisem: ZWIĄZEK OCHOTNICZYCH * STRAŻY POŻARNYCH RP *. Na tle górnego ramienia krzyża nad środkową częścią tarczy umieszczony jest płomień z metalu koloru srebrnego. Pomiędzy ramionami krzyża złoty wieniec ze stylizowanych liści laurowych o szerokości 5 mm z metalu koloru złotego. Odwrotna strona jest gładka. Odznaka jest noszona na wstążce szerokości 38 mm, koloru czerwonego z białymi paskami szerokości 4 mm po brzegach.

Uroczysty Apel zakończyła defilada pododdziałów, a oprawę muzyczną całej uroczystości zapewniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, której kapelmistrzem jest podinspektor Adam Wittiw.

Serdecznie gratulujemy!

 

Źródła:

  1.     Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka we Wrocławiu.
  2.     Złoty Znak Związku OSP [Wikipedia]