Społeczność

pole w gostyni

Śmieci - nasza wspólna sprawa

23 sie 2021 08:08
wydrukuj
Bardzo często, a w ostatnim czasie wręcz nagminnie jesteśmy świadkami zaśmiecania osiedlowych PSZOK-ów. Miejsca wyznaczone do segregacji odpadów stają się, niestety, miejscem gromadzenia wszystkiego, co zbędne, a ludzie pozostawiający odpady luzem - czują się bezkarni.
góra śmieci obok koszy PSZOK

Trzeba głośno powiedzieć NIE

Należy zdawać sobie sprawę z faktu, iż za zaśmiecanie PSZOK-ów grozi mandat w wysokości do 500 zł. Jeśli zdarzyłoby się, iż punkt jest przepełniony, należy sprawę zgłosić do Związku Gmin Zagłębia Miedziowego, który bezzwłocznie opróżni pojemniki, w żadnym razie NIE WOLNO zostawiać śmieci luzem.

Jeśli jesteśmy świadkami takich zdarzeń, nie miejmy oporów - dzwoniąc na Policję. Problem jest szeroki, i dotyczy nie tylko naszej gminy, ale właściwie całego Zagłębia Miedziowego - każde uprzątnięcie terenu to dodatkowe koszty, które ponosimy wszyscy, bo te koszty w końcu znajdą swoje odzwierciedlenie w podwyższonych stawkach za śmieci.

Tu mieszkamy

Zostawiając, choćby reklamówkę ze śmieciami, kartony - choć w tym przypadku kilkanaście worków - pod PSZOK-iem dokładamy swoje "trzy grosze" do takiego wizerunku. Nie będzie na to zgody - to nasza wspólna przestrzeń, nasze osiedlowe centra.

Nie bądźmy na to obojętni.

Poniżej przedstawiamy Państwu krótką ściągawkę, na to jak chronić nasze PSZOK-i.

Kilka kroków do czystych PSZOK-ów:

  1. Nie marnuj miejsca
    Zgniataj butelki, puszki i rozcinaj kartony przed wrzuceniem do kontenera, tym samym zaoszczędzisz miejsce i zapobiegniesz przepełnieniom.
     
  2. Przepełnione pojemniki
    Jeśli pojemniki są przepełnione, zgłoś ten fakt pod numer 76/847 91 30. Odpady zostaną niezwłocznie odebrane.
     
  3. Odpady do pojemników
    Pozostawianie odpadów (nawet jednego worka) obok pojemników na odpady jest równoznaczne z zaśmiecaniem miejsca publicznego i spełnia znamiona wykroczenia. Odpadów nie można pozostawiać obok kontenerów nawet w przypadku chwilowego przepełnienia, w takiej sytuacji należy skorzystać z innego OPSZOK.
  4. Co z gabarytami?
    Odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz odpady z budowy i  remontów należy dostarczyć do Centralnego PSZOK. Mieszkańcy ZGZM, uiszczający opłatę za gospodarowanie odpadami, korzystają z CPSZOK bezpłatnie.
  5. Centralny PSZOK
    PSZOK znajduje się w Polkowicach przy ul. Działkowej 18. Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek: 12:00 -19:00, sobota: 10:00-15:00.
    Masz pytania dotyczące CPSZOK? Zadzwoń pod numer 606 276 657 lub 76/847 91 30.
  6. Masz daleko do PSZOK?
    Umów się z sąsiadem lub znajomym i zorganizujcie wspólny wywóz odpadów wielkogabarytowych do Centralnego PSZOK, aby zmniejszyć koszty transportu.
  7. Wiesz kto zaśmieca?

Jeśli jesteś świadkiem zaśmiecania PSZOK? Zadzwoń na Policję lub Straż Miejską. Zaśmiecanie miejsca publicznego jest wykroczeniem i podlega karze grzywny do 500 zł.

 

Dbanie o czystość OPSZOK i odpowiednie pozbywanie się odpadów komunalnych jest niezwykle ważne. Zanieczyszczenia nie dość, że psują estetykę miejsca, to koszty ich uprzątnięcia ponosimy MY WSZYSCY!

Wprowadźmy te kilka prostych zasad w życie dla środowiska i dla nas samych.