Społeczność

pole w gostyni

Ruszyło głosowanie do Dolnośląskiej Rady Kultury działającej przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego

21 paź 2024 11:10
wydrukuj
Jedną z kandydatek do Rady jest Joanna Brodowska. Głosowanie potrwa do 26 października.

Jednym z głównych zadań Rady będzie inspirowanie, doradztwo i pomoc Marszałkowi w realizacji zadań mających na celu rozwój i promocję kultury. Rada ma wspierać działania na rzecz integracji środowisk kulturalnych i pomóc wypracować skuteczny model współpracy instytucji kultury, środowisk twórczych, twórców niezależnych innych podmiotów działających w regionie. Jej opinia ma także wspierać działania służące zwiększeniu przejrzystości efektywności wydatkowania środków publicznych na działalność kulturalną. Rada ma również inicjować dialog na temat kierunków rozwoju oraz wzmacniania roli życia kulturalnego w regionie, a także wymieniać się doświadczeniami dotyczącymi funkcjonowania poszczególnych sektorów kultury. Osoby wchodzące w skład Rady będą pełnić tę funkcję społecznie i za udział w jej pracach nie otrzymają wynagrodzenia.

Jedną z kandydatek do Rady jest dobrze nam wszystkim znana Joanna Brodowska, która od lat związana jest zarówno z kulturą, jak i samorządem.

- Znacie mnie - od zawsze jedną nogą w kulturze, drugą w samorządzie, zawodowo też mnie "poniosło" - dlatego dziś powiem krótko - chcę by "ludzie kultury", lokalni liderzy z terenu Zagłębia Miedziowego mieli we mnie swój głos. Okazji do spotkań jest mnóstwo. Chcę też wspierać ciekawe inicjatywy na wsiach, w miasteczkach i mniejszych miastach. Współpracując od lat z Urzędem Marszałkowskim, wiem, co działa, ale widzę też, co można usprawnić. Chcę włożyć swój punkt widzenia i sporo serca w te zmiany – dlatego proszę o Wasz głos - zachęca do głosowania Asia.

Głosowanie w wyborach do Dolnośląskiej Rady Kultury odbywa się wyłącznie online i potrwa do 26 października 2024 r.  

Link do głosowania: https://www.wroclaw.pl/kultura/galeria/wybory-do-spolecznej-rady-kultury-przy-marszalku-wojewodztwa-dolnoslaskiego,p,3

Joanna Brodowska

Kulturoznawczyni, animatorka kultury i działaczka społeczna. Bogate doświadczenie w pracy z NGO i samorządem, specjalizuje się w kulturze na obszarach wiejskich. 

Witajcie! Jestem kulturoznawcą, animatorką kultury i działaczką społeczną, a moja przygoda z kulturą na terenach wiejskich trwa już od dobrych kilkunastu lat. Blisko 11 lat spędziłam w Urzędzie Gminy na stanowisku ds. współpracy lokalnej i promocji, gdzie miałam okazję zgłębić tajniki życia wiejskiego i wyzwań, z jakimi mierzą się jego mieszkańcy. Dzięki temu nauczyłam się nie tylko słuchać potrzeb ludzi, ale i odpowiadać na nie z pomysłem i humorem. 

W międzyczasie zostałam przewodniczącą stowarzyszenia „Lepsze jutro, twórzmy dziś”, gdzie od 2014 roku działam z zapałem, organizując różne kulturalne przedsięwzięcia. Od „Festiwalu Dobrych Życzeń” przez warsztaty artystyczne w wiejskich świetlicach, aż po edukacyjny program „Poznaję Gminę Gaworzyce z Gaworkiem”, w którym tworzymy edukacyjne  bajki o naszym regionie. Z pewną dumą mogę powiedzieć, że nasze projekty zostały docenione przez Narodowe Centrum Kultury – mieliśmy nawet okazję pokazać naszą pracę na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów w Katowicach. 

Przez lata, zajmowałam się też organizacją dużych imprez, jak Gaworzycki Jarmark Kupiecki czy Zlot Kół Gospodyń Wiejskich. Zainicjowałam „Wielkanocną grę terenową” dla NGO z terenu Wzgórz Dalkowskich, która jest kontynuowana i co roku przyciąga coraz więcej uczestników. 

Moją pasją jest łączenie ludzi – samorządu, organizacji społecznych i instytucji kultury. Wierzę, że razem możemy zdziałać więcej, a dobra diagnoza potrzeb lokalnych, kulturalnych to klucz do sukcesu. Czuję się też częścią programu Odnowy Dolnośląskiej Wsi – tu drzemie ogromny kulturalny potencjał. 

Kiedy sama nie zajmuję się organizacją wydarzeń, to pewnie uczestniczę w innych. Prowadzę też swojego bloga „Czułostki.com”, gdzie daję upust swojej miłości do słowa pisanego, fotografii i podróży. Angażuję się w sprawy społeczne na kilku szczeblach aktywności zawodowej i społecznej, zdecydowanie jest to połączenie pasji z misją.