Społeczność

pole w gostyni

Podsumowanie 2021 roku w odpadach - informacja ZGZM

14 lip 2022 09:07
wydrukuj
Gospodarka odpadami jest skomplikowanym zagadnieniem i podlega wielu regulacjom prawnym, m.in. gminy lub związki międzygminne są zobowiązane do osiągnięcia odpowiedniego poziomu recyklingu. Jest to parametr, który określa ile procent z wytworzonych przez mieszkańców odpadów komunalnych trafia do recyklingu. W 2021 r. gminy miały obowiązek osiągnąć poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości co najmniej 20% wagowo.

Związek, jako reprezentant ośmiu gmin, wywiązał się z tego obowiązku, osiągając poziom 30%. Jest to bardzo dobry wynik plasujący Związek Gmin Zagłębia Miedziowego na wysokiej pozycji wśród sąsiadujących samorządów. Dla przykładu - miasto Głogów osiągnęło poziom recyklingu w wysokości 19%, gminy Kotla i Żukowice 8%, gmina Lubin 41%.


Pozytywną wiadomością dotyczącą gospodarki odpadami na naszym terenie jest fakt, że w 2021 r. z całej masy odebranych i zebranych odpadów komunalnych, czyli z 30 tysięcy ton odpadów komunalnych wytworzonych na terenie ZGZM, do ponownego użycia i recyklingu przekazano 11 tysięcy ton. Jest to zasługa odpowiedniej segregacji odpadów przez mieszkańców. Niemałą rolę w ilości odpadów przekazywanych do recyklingu odgrywają prężnie funkcjonujące PSZOK-i, znajdujące się w :

  • Polkowicach, przy ul. Działkowej 18,
  • Radwanicach, przy ul. Stolarskiej 6,
  • Grębocicach, przy ul. Spółdzielczej 34A.
     
W PSZOK-ach oddaje się m.in. meble, opony, sprzęt RTV/AGD, odpady budowlane i wiele innych odpadów komunalnych, dzięki czemu trafiają do recyklingu zamiast na składowiska. Szczególnie zachęcamy do korzystania z wiat na przedmioty do ponownego użycia znajdujących się na PSZOK-ach, w których możemy zostawić niepotrzebne nam przedmioty lub zabrać te, które będą nam służyć.

Powyższe dane wskazują, że jako mieszkańcy ZGZM dość dobrze radzimy sobie z segregacją odpadów, jednak wytwarzamy ich znacznie powyżej średniej krajowej. Każdy z nas powinien zastanowić się nad tym, co sam mógłby zrobić, aby produkować ich mniej… i działać!