Inwestycje

pole w gostyni

Gminne zabytki otrzymają wsparcie

16 lip 2021 10:07
wydrukuj
Sejmik Województwa Dolnośląskiego w dniu dzisiejszym ogłosił wyniki kolejnego naboru wniosków na wsparcie dolnośląskich zabytków. Łącznie przyznano 5 milionów złotych, które trafi do 93 wnioskodawców, w tym do 3 z terenu gminy Gaworzyce.
zdjęcie ambony w kościele

Wsparcie otrzyma:

  1. Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Kurowie Wielkim na drugi etap prac przy manierystycznej ambonie autorstwa Mistrza CM z 1625 roku. Na ten cel Sejmik Województwa Dolnośląskiego przekazał wsparcie w wysokości 20 tys. zł. To świetna informacja, gdyż dzięki wsparciu uda się zakończyć całość prac przewidzianych w tym etapie. Przypomnijmy, iż w tym zakresie mieszkańcy oraz gminne instytucje też podjęli już działania, m.in. organizując koncert charytatywny na rzecz zabytku.
  2. Fundacja Na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi na pierwszy etap prac związany z remontem dachu na zabytkowym pałacu w Dalkowie. Przewidziane wsparcie wynosi  37.296,00 zł.
  3. Parafia pw. św. Barbary w Gaworzycach otrzyma wsparcie w wysokości 100 tysięcy złotych na"Prace konserwatorskie i restauratorskie na ścianie tęczowej w nawie kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej" w Kłobuczynie.
zdjęcie żyrandola w kościele

Liczba wniosków o dotacje, jakie trafiają do Zarządu Województwa Dolnośląskiego rośnie z każdym rokiem. Na samym początku wpływało ich rocznie zaledwie kilkanaście, obecnie mamy ich około 300. Rosnące zainteresowanie naszym wsparciem finansowym świadczy o wzrastającej świadomości tego jak wielką wartość w utrzymywaniu naszego dziedzictwa kulturowego mają obiekty historyczne – mówi marszałek Cezary Przybylski.


Nabór wniosków trwał od 15 do 28 czerwca. W tym czasie złożono ich 308 na łączną kwotę oczekiwanych dotacji przekraczającą 39 miliony złotych. Wymogi formalne konkursu spełniło 213 wniosków, a dofinansowanie trafi ostatecznie do 93 wnioskodawców.


O dotacje mogły ubiegać się osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne posiadające tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego. Następnie wnioski zostały ocenione pod względem formalnym i merytorycznym.
 

- Zaangażowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego traktujemy jako inwestycję w przyszłość. Z dumą pokazujemy odwiedzającym nas gościom liczne zamki, pałace, muzea i inne historyczne miejsca. Dzięki naszemu programowi będziemy mogli jeszcze długo cieszyć się pięknem miejsc, które są wizytówką naszego regionu - mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

Autor zdjęcia okładkowego: Marcin Kopij