Inicjatywy

kwiaty, pole i drzewo w drodze do Dalkowa

Wyprawa po Wielkanocne Jajo - relacja

08 kwi 2022 08:04
wydrukuj
Ten dzień zostanie w naszej pamięci na długo! Wczoraj odbyła się pierwsza taka gra terenowa dla organizacji społecznych z terenu Wzgórz Dalkowskich, a więc dla organizacji z 13 gmin pogranicza województw dolnośląskiego i lubuskiego.

"Wyprawa po Wielkanocne Jajo" to wspólna inicjatywa gminy Gaworzyce, Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gaworzycach oraz Fundacji "Porozumienie Wzgórz Dalkowskich", której przyświecały dwie myśli: "łączą nas Wzgórza" i "czas bliżej siebie poznać".

Cała zabawa polegała na tym, iż na terenie Wzgórz Dalkowskich zostało wczoraj ukryte sporej wielkości "Wielkanocne Jajo". Drużyny, które wyraziły chęć udziału w zabawie, otrzymały na starcie zabawy nieoczywistą mapę, która miała doprowadzić ich do celu. Która drużyna pierwsza odnalazła jajo - miała wygrać "Bon na integrację".

Teraz już możemy pokazać Wam mapę:

Motywacja była zatem spora. Aby nieco utrudnić zadanie, na starcie prócz mapy, zaopatrzyliśmy uczestników gry w [wielkanocne] koszyki z prowiantem oraz prawdziwe jajka, który miały im towarzyszyć przez całą wyprawę, i co miało zostać dokumentowane na zdjęciach przesyłanych o konkretnej godzinie w dedykowanej grupie, w mediach społecznościowych.

 

Dość szybko, bo o godz. 16.05 (wyprawa rozpoczęła się kilka minut po 15:00), czyli w zaledwie godzinę "Jajo" udało się znaleźć drużynie Koła Gospodyń Wiejskich z Miłakowa (gm. Nowe Miasteczko).

Dużo było przypadku. Kręciliśmy się wokół tego jaja dobre 20 minut, zrezygnowaliśmy, a później trafiliśmy. Szukaliśmy tego jaja pod ściółką, za drzewem, zaglądaliśmy w lisie nory, a to jajo było 3 metry nad nami i nikt głowy nie zadzierał. Nie spodziewaliśmy się też, że będzie takie zamaskowane – opowiadają w wywiadzie dla mypolkowice.pl - Emilia i Marek Bereś z KGW Miłaków.

Okazało się, że kilka grup było blisko celu, ale jajo, choć "na wierzchu" nikomu nie rzuciło się zbyt szybko w oczy.

Nic dziwnego! Staraliśmy się aby dobrze je zakamuflować - wszyscy spodziewali się zielonego jajka, a ono miało strój moro! Wiele frajdy mieliśmy z przygotowania tej wyprawy, z pewnością było to ciekawe przedsięwzięcie - zgodnie przyznają nam organizatorzy.

Około 17:00 wszyscy dotarli już z powrotem na miejsce zbiórki, czyli do dalkowskiej wiaty edukacyjnej. Przed rozpoczęciem Gali Działaj Lokalnie zdążyliśmy wręczyć nagrodę główną zwycięskiej drużynie. KGW Miłaków zdobyło bon integracyjny na kręgle do Stodoły Kultury w Jerzmanowej.

Chcieliśmy przy tej okazji zaznaczyć, że widzimy tego typu imprezę jako cykliczną, raz w roku. Zainicjowaliśmy ją, ale chcielibyśmy aby odbywała się w różnych miejscach na obszarze gmin należących terytorialnie do LGD Wzgórz Dalkowskich, abyśmy mogli się wzajemnie poznać. Być może kolejną wyprawę zorganizuje właśnie KGW Miłaków, jako zwycięska drużyna. Przy tej okazji uczestnicy mieli okazję poznać serce Wzgórz Dalkowskich - poznać Dendrofarmę, zabytkowy park i Rezerwat przyrody "Dalkowskie Jary", przy okazji wygranej - poznają nowe miejsce - Stodołę Kultury w Jerzmanowej. Chcemy, aby te spotkania były okazją do poznawania okolicy, promowania takich wyjątkowych miejsc w regionie.

Dla uczestników wyprawy mieliśmy jeszcze jedną niespodziankę: zdecydowaliśmy, że nagrody będą dwie - i wśród wszystkich drużyn wylosowaliśmy tę drugą, szczęśliwą. Drugi "bon integracyjny" trafił zatem do Stowarzyszenia Pomagamy Razem z gminy Radwanice. Integracja jest ważna, a zatem cieszymy się, że ta historia będzie miała swój ciąg dalszy.

W tym miejscu chcielibyśmy przedstawić wszystkie drużyny, które wzięły udział w zabawie (wg kolejności zgłoszeń):

 1. Koło Gospodyń Wiejskich w Gaworzycach (gmina Gaworzyce)
 2. Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzchowicach (gmina Gaworzyce)
 3. Koło Gospodyń Wiejskich Zabłockie Mojry (gmina Żukowice)
 4. Koło Gospodyń Wiejskich Brzeg Głogowski (gmina Żukowice)
 5. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (Powiat Polkowicki)
 6. Koło Gospodyń Wiejkich "Wapiennica" w Karczówce (gm. Brzeźnica)
 7. Kreatywni Niegosławcie (gmina Niegosławice)
 8. Koło Gospodyń Wiejskich "Dalkowianki" (gmina Gaworzyce)
 9. Koło Gospodyń Wiejskich w Miłakowie (gmina Nowe Miasteczko)
 10. Ochotnicza Straż Pożarna Niegosławice (gmina Niegosławice)
 11. Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego "Kasztanowy Dom" (gmina Gaworzyce)
 12. Stowarzyszenie "Pomagamy Razem" (gmina Radwanice)

 

 

Cóż! To nie koniec atrakcji tego czwartkowego wieczoru! Wiedzą Państwo jak jest - kwiecień plecień, co przeplata, trochę zimy, trochę lata! Pogoda, która w kwietniu szczególnie lubi płatać figle! Od rana pięknie, nawet słonecznie, to jednak później coś zaczęło się psuć. Już w lesie, co niektórzy mieli okazję zobaczyć jak łamią się drzewa (choć nie wiało wówczas jeszcze tak mocno), a dalsza historia toczyła się już w historycznym parku. Przy wiacie niebezpiecznie rozdwoiło się drzewo, co mogło stworzyć niebezpieczeństwo. Na miejscu pojawili się strażacy, którzy zarządzili ewakuację wiaty. Trochę nam to pokrzyżowało plany, ale z drugiej strony stworzyło niezapomniane wrażenie i pozwoliło zwiedzić powstające Centrum Hortiterapii, a następnie udać się do pomieszczeń stajni, gdzie przy drewnianych stołach i na snopach słomy wysłuchaliśmy historii laureatów konkursów: literackiego, "Opowiedz" w ramach Działaj Lokalnie oraz zaproszonych gości.

Gości uroczono tu gorącym grzańcem, i trzeba to przyznać atmosfera była niezwykła. W tym czasie strażacy spięli pasem zabezpieczającym lipę. Najwytrwalsi zostali, racząc się nie tylko wrażeniami, ale też smakiem dalkowskich cebularzy, które wyrabialiśmy wspólnie już w wiacie. Po drodze towarzyszyła nam ulewa, cudowna tęcza, po której można było już spokojnie raczyć się urzekającym widokiem parku. Z pewnością ten dzień zapamiętamy wszyscy na długo! Nikt nie mógł przewidzieć takiego scenariusza, było fantastycznie!

Z tego miejsca chcielibyśmy gorąco podziękować za to wspólne dzieło wszystkim, którzy przyłożyli do tego ręce, a w szczególności całej załodze Gminnego Ośrodka Kultury i Bibliotece w Gaworzycach, Fundacji "Porozumienie Wzgórz Dalkowskich" oraz organizacjom społecznym, które z radością podjęły wyzwanie.