Inicjatywy

kwiaty, pole i drzewo w drodze do Dalkowa

Problem odpada - kawiarenka obywatelska z udziałem mieszkańców

11 lis 2021 16:11
wydrukuj
W miniony wtorek, 9 listopada br. zorganizowaliśmy ważne spotkanie pn. "Problem odpada (!) " z udziałem ekspertów z Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja oraz Związku Gmin Zagłębia Miedziowego.
Uczestnicy debaty pt. Problem Odpada

Jesteśmy przekonani, że to jedno z wielu kolejnych spotkań, które przeprowadzimy w podobnej formule, gdyż okazało się efektywne. Możliwość spotkania mieszkańców, władz samorządowych w gronie ekspertów pozwala w szeroki sposób przyjrzeć się wyzwaniom przed jakim stoimy.

Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Gaworzyce - Pan Jacek Szwagrzyk, który wyjaśnił dlaczego się spotykamy i przedstawił naszych gości. Pani Małgorzata Frąckowiak, Przewodnicząca Związku Gmin Zagłębia Miedziowego, przygotowała na tę okazję ciekawą prezentację z przedstawionymi konkretnymi danymi na Gminę Gaworzyce i cały Związek Gmin, w kwestii wytwarzania odpadów. Co ciekawe, okazuje się, że w Związku Gmin Zagłębia Miedziowego, wytwarzamy znacznie więcej (ponad 10 kg!) odpadów w porównaniu do przeciętnego Polaka. Tym bardziej uwagę naszą powinien zwrócić tytułowy "probem odpada".

Podczas spotkania swoje obawy, w kontekście postawienia centralnego PSZOK w Koźlicach, wyrazili mieszkańcy Koźlic, choć przyznali też, że nie są całkowicie przeciwni umiejscowieniu takiego obiektu w gminie. To ważna kwestia, nad którą trzeba się zastanowić.

Gmina Gaworzyce planuje w najbliższych tygodniach organizację wyjazdu na tego typu obiekt, który obecnie funkcjonuje w okolicach Polkowic, a wkrótce także w Grębociach oraz Radwanicach.

Kobieta przemawia przez mikrofon

Po sesji pytań i odpowiedzi, podczas której mieszkańcy dowiedzieli się, choćby, że mogą bez limitów wywozić odpady do takich obiektów (limity przysługłują jednak na opony samochodowe - obecnie jest to 8 sztuk rocznie na jedno gospodarstwo), a także, że planowane jest uruchomienie punktu pozostawienia w Polkowicach opon rolniczych (*usługa odpłatna), przeszliśmy do panelu warsztowego, który poprowadziła Pani Irena Krukowska-Szopa z Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja.

Uczestnicy debaty pt. Problem Odpada

Nasi uczestnicy, w formule kawiarenki obywatelskiej, mieli za zadanie przyjrzeć się problemom, jakie mieszkańcy napotykają przy prowadzeniu selektywnej zbiórki odpadów, a także poszukać rozwiązań i pomysłów, które sprzyjałyby poprawie selektywnych zbiórek.

Wśród pomysłów pojawiły się m.in.:

  • monitoring PSZOK
  • edukacja (już od najmłodszych lat) oraz organizowanie więcej podobnych spotkań
  • oznaczenie produktów
  • przywrócenie kaucji za butelki (szkło i plastikowe)
  • korzystanie z własnych toreb, siatek czy skrzynek podczas zakupów
  • weryfikacja opłacanych rachunków
  • wprowadzenie systemu workowego, segragacji "od źródła" - czyli zabieranie odpadów bezpośrednio z posesji, oznakowanie kodami kreskowymi, tym samym likwiadacja PSZOK
  • warsztaty z przetwarzania, recyklingu - wykorzystanie do tej okazji gminnych wydarzeń - np. Dożynki, Jarmark
  • świadoma konsumpcja (świadome zakupy)
  • oraz wiele innych pomysłów, w tym także niedotyczących PSZOK

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym mieszkańcom za tak aktywny udział i zaangażowanie w sprawy naszej gminy.

Warto nadmienić, że w spotkaniu wzięli udział również:

  • Pani Ewelina Sobótka - Sołtys Mieszkowa
  • Pan Józef Płocha - radny z Dalkowa
  • Pan Józef Ochej - radny z Koźlic
  • Pan Adam Stupnicki - z GLKS Gaworzyce

 

Podczas spotkania funkcjonował punkt konsultacyjny programu "Czyste Powietrze", a także można było "od ręki" złożyć obowiązkową deklrację o źródłach ciepła. Przy tej okazji przypominamy, że w naszej gminie taki punkt działa cały czas, a pomoc można uzyskać u p. Aleksandry Pyrzyk, biuro nr 209, tel. 76 8316 285 w. 47.

Logo Czyste powietrze