Inicjatywy

kwiaty, pole i drzewo w drodze do Dalkowa

I Zlot KGW z terenu Wzgórz Dalkowskich - relacja

23 maj 2022 12:05
wydrukuj
W miniony piątek, 20 maja, odbył się w Dalkowie pierwszy Zlot Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Wzgórz Dalkowskich pod patronatem Marszałek Woj. Lubuskiego - Elżbiety Anny Polak oraz Marszałka Woj. Dolnośląskiego - Cezarego Przybylskiego.

Przedsięwzięcie to wynik wspólnej inicjatywy Wójta Gminy Gaworzyce, Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gaworzycach oraz Fundacji "Porozumienie Wzgórz Dalkowskich". Przypomnijmy, że to też kolejna impreza zorganizowana wspólnie dla organizacji społecznych, choć tym razem dla członków KGW.

Głównymi Gośćmi tego przedsięwzięcia były Panie - kobiety gospodarne i wyjątkowe, ale wydarzenie zgromadziło też szereg osób związanych z różnymi instytucjami, dzięki czemu mogliśmy z wielu perspektyw podjąć tematy współpracy w dobrym celu. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Krzysztof Kubów - Sekretarz Stanu i Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Izabela Woronowicz - Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Paweł Kura - Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Mariola Leńczuk - Dyrektor Agencjii Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Polkowicach, Kamil Ciupak - Starosta Powiatu Polkowickiego, Jan Wojtowicz - Wicestarosta Powiatu Polkowickiego, Łukasz Michalski - Pełnomocnik Zarządu WFOŚiGw Zarząd oraz Fundatorzy Fundacji "Porozumienie Wzgórz Dalkowskich", Wójtowie i Przedstawiciele Gmin - Roman Jabłoński (Grębocice), Paweł Piwko (Radwanice), Sebastian Sypko (Polkowice), Barbara Reszczyńska (Jerzmanowa), Tadeusz Kielan (Lubin) i wielu innych wspaniałych Gości reprezentujących zaprzyjaźnione instytucje.

W wydarzeniu wzięło udział 27 organizacji z terenu dwóch województw, leżących w obszarze działania Lokalnej Grupy Działania "Wzgórza Dalkowskie". Wspaniałe, radosne kobiety wykazały się pomysłowością i talentem zgłaszając do konkursu na "Produkt lokalny KGW" swoje dzieła w trzech kategoriach: kulinaria, rękodzieło oraz inne (np. usługa turystyczna).

Konkurs ten był ważnym elementem przedsięwzięcia, w ramach którego chcieliśmy podjąć inicjatywę rozmów o produkcie turystycznym Wzgórz Dalkowskich. Stąd też warto wymienić najciekawsze inicjatywy.

KATEGORIA: PRODUKT KULINARNY (11 ZGŁOSZEŃ)

  1. Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzchowicach - za roladę - gąsienicę - nadziewaną jabłkami. Pięknie udekorowana w sąsiedztwie czekoladowych motyli. Osnuta nutką słodyczy i miłości (Słodkie może być zdrowe!)
  2. Koło Gospodyń Wiejskich Gostyń-Kurów Wielki - za chleb z ziołami z wieprzowiną pod pierzyną
  3. Koło Gospodyń Wiejskich w Łagoszowie Małym - za fileta z kurczaka z nadzieniem szpinakowym w cieście francuskim

 

Trzeba tu jednak wymienić inne pomysły naszych organizacji:

  • Koło Gospodyń "Gosposie" z Kłody zaproponowało "kaczkę nadziewaną bez kości"
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Kłobuczynie zaproponowało "Domową apteczkę z darów natury od KGW w Kłobuczynie - zestaw zdrowych soków i syropów"
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Mirocinie Górnym zaproponowało ciastka, które przetrwały pokolenia - są to tzw. "smalcówki"
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebczcu wykonało smalec podany z chlebem pszenno-żytnim oraz małosolnym ogórkiem oraz bułki drodżowe z truskawkami i kruszonką
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Kurowicach przygotowało gęś faszerowaną
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Jaczowie zaoferowało pierogi z gęsiną i barszczem oraz pasztet z gęsi z żurawiną ("Najlepsza gęś z gminy Jerzmanowa")
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Modłej przygotowało pasztet z gęsiny
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Jerzmanowej zaproponowało pyzy faszerowane z zasmażaną kapustą z dodatkiem swojskiego boczku

 

KATEGORIA: RĘKODZIEŁO (6 ZGŁOSZEŃ)

  1. Koło Gospodyń Wiejskich w Miłakowie - za obraz wykonany techniką klejoną z suszonych roślin rosnących na terenie Wzgórz Dalkowskich - "Naturą malowane!"
    Wszystkie elementy zostały zebrane i zasuszone metodą zielnikową. Do wykonania obrazu zastosowano m.in. kwiatostany bzu, koszyczki stokrotki polnej, pędy bluszczyka kurdybanka, powoju, barwinka. Użyto też ciekawych w formie liści miłorzębu japońskiego i buka purpurowego (rosnące m.in. w parku w Sobolicach) oraz liść tulipanowca amerykańskiego ("ciekawostki przyrodniczej" z Głogowa). Również w Dalkowie znajdziemy te okazy. Ponadto do wykonania obrazu użyto też dzikich roślin (ciekawe kształty) oraz liście winorośli, gdyż region także słynie z ich upraw. Tego typu obrazy mogłyby być doskonałym prezentem, pamiątką z organizowanych wydarzeń lub nagrodą w konkursie. Sądzimy też, że to świetny pomysł na warsztaty (wówczas - usługa).
  2. Koło Gospodyń Wiejskich w Mirocinie Górnym - ozdoby bożonarodzeniowe - ręcznie wykonane, kolorowe symbole miłości
  3. Koło Gospodyń Wiejskich w Potoczku - za przepiękną, sylwestrową, szydełkową kreacją

 

Wymieńmy również inne, fantastyczne produkty:

  • Koło Gospodyń Wiejskich "Na obcasach" w Studzieńcu - taca z sosny pospolitej z logo Wzgórz Dalkowskich - na serwowanie rodzimych produktów
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Smardzowie zaprezentowało prace wykonane techniką decoupage i szydełkiem ("Ręczna robota zawsze najlepsza!")
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzchowicach - zaprezentowało kosz sznurowy wypełniony tylipanami - mógłby być oryginalną ozdobą domu.

 

KATEGORIA: INNE (NP. PRODUKT TURYSTYCZNY) - (3 ZGŁOSZENIA)

  1. Koło Gospodyń Wiejskich w Dalkowie - za kąpiele leśne
  2. Koło Gospodyń Wiejskich w Miłakowie - za wiersze i wierszyki poruszające różne aspekty Wzgórz Dalkowskich - "To co piękne w słowie zamknięte"
  3. Koło Gospodyń Wiejskich w Mirocinie Górnym - za książkę kulinarną "Pyszne smaki tradycji"

 

Pomysłowość i przedsiębiorczość

Te piękne i różnorodne pomysły należy na pewno drążyć i wspierać, gdyż świetnie mogą wpisać się w tworzenie lokalnej marki turystycznej. Zdrowie, gęsina, szydełko, dary natury, obcowanie z przyrodą, poezja (...)! To wszystko to tylko hasła, ale idą za nimi konkretne pomysły.

Przedsiębiorczość wśród "naszych" kobiet potwierdziła dr Lidia Marcinkowska-Bartkowiak - dyrektor naczelna ds. komunikacji w KGHM Polska Miedź S.A., które na zaproszenie Wójta Gminy Gaworzyce opowiedziała właśnie o przedsiębiorczości, często odwołując się do własnego doświadczenia. To był cenny wykład, który z pewnością wielu z Pań dał odwagę by realizować własne marzenia. Działalność w organizacji społecznej również pozwala się spełniać, a to z pewnością było widać po Uczestniczkach spotkania.

Organizatorom zależało również na tym, by Panie mogły poznać sposób działania innych, poznać ich przepisy na sukces. Do opowiedzenia o dobrych praktykach zaprosiliśmy więc kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich w Kłobuczynie, Moskorzynie i Potoczku.

 

Poczęstunek na wydarzenie przygotowało w tym roku Koło Gospodyń Wiejskich "Dalkowianki". Było kolorowo, tradycyjnie, ale i z nutą nowoczesności, tak by zadowolić wszystkich Gości!