Inicjatywy

kwiaty, pole i drzewo w drodze do Dalkowa

Festiwal Wina w Dalkowie

19 lip 2023 08:07
wydrukuj
W najbliższą sobotę na terenie zabytkowego parku w Dalkowie odbędzie się wydarzenie pn. "Dalków. Bliżej Twórców", znanego jako "festiwal wina". Inicjatorami tego wydarzenia są właściciele winnicy Alvarium z Ostaszowa oraz Winnicy w Jakubowie. Poniżej opisujemy czego będziecie mogli doświadczyć w czasie festiwalu.

O wydarzeniu

My, okoliczni twórcy, chcemy zaprosić Was na małą podróż w czasie.Dzisiaj też, jak dawniej, rzemieślnicy uparcie, w zaciszach swoich gospodarstw produkują niepowtarzalne produkty i tworzą historie, które warte są opowiedzenia!
Za całym tym pomysłem stoi grupa energicznych winiarzy skupiona wokół naszego regionu. Podczas tej edycji przyjrzymy się więc owocom ich codziennej pracy - czyli winom
- zachęcają Organizatorzy.

Winnice, obecne w czasie Festiwalu Wina 2023:

  • Winnica Alvarium
  • Winnica Jakubów
  • Winnica Saganum
  • Winnica & Agroturystyka Agat w Sokołowcu
  • Winnica Moderna
  • Winnica Saint Vincent
  • Winnica Marcus
  • Winnica Kindler
  • Winnica Adam Płoński
  • Winnica Hiki
  • Winnica Zimna Woda
  • Winnica Młynowo
  • Winnica Rius

 

Wydawać by się mogło - przecież region ten sam, to i wina powinny smakować podobnie. Nic bardziej mylnego!

KUCHNIA

Mocna reprezentacja kucharzy zabierze nas w dwa wymiary historycznego biesiadowania - kuchnia folwarczna vs. kuchnia pałacowa. A co to znaczy?

  • Kuchnia folwarczna – tu pojawią się kucharze, którzy nie boją się przekraczać granic. Zaprzyjaźniony z polskim winiarstwem Marcin Janiszewski z gliwickiej restauracji SzaMMa oraz znany entuzjasta łamania kulinarnych standardów - Walenty Kania.
  • Kuchnia pałacowa – tu spotkacie grupę dobrych wrocławskich kucharzy zrzeszoną pod egidą Fundacji Mniej Więcej, za którą stoi piękna misja.

 

Kucharze korzystać będą z dawnych przepisów i receptur, na przykład tych wziętych wprost z wydanego niedawno, osiemnastowiecznego Receptariusza Jeleniogórskiego. Prawą ręką kucharzy będą nieocenione koła Gospodyń Wiejskich z Dalkowa, Gaworzyc, Kłobuczyna i Koźlic.

Święto rzemiosła nie mogłoby się oczywiście odbyć bez pszczelarzy, zielarzy, serowarów, masarzy czy rybaków. Ich wyroby „zatańczą” w garnkach naszych kucharzy, a ich samych spotkacie na stoiskach, gdzie jak zawsze chętnie podzielą się całą swoją wiedzą.

Wśród letniego odpoczynku ze strawą i trunkiem zapraszamy na szereg dodatkowych wydarzeń:

  •  Fundacja Tłocznia wraz z Głogowskim Forum Historycznym - poprowadzą spacer na pobliskie winne wzgórze oraz będą czuwać nad oprawą historyczną.
  •  Mariusz Kapczyński - poprowadzi otwarte rozmowy na scenie o historii winiarstwa i codzienności winiarza, o współczesnych trendach i kierunku rozwoju polskiego wina.

 

Przygotowane są dla Was specjalne, zamknięte degustacje, warsztaty, które będą toczyły się w pobliskiej wiacie, odciągną na chwilę dzieci oraz Was w świat sensoryki i wytwórstwa.

WARSZTATY

Warsztaty ceramiczne

Pani Małgorzata prowadzi pracownię w Ostaszowie, na co dzień realizuje swoje autorskie projekty, oraz edukuje z ceramiki dzieci i dorosłych. Na warsztatach pokaże Wam jedną z kilku technik pracy z gliną - toczenie na kole. Każdy, duży i mały, będzie miał okazję podejść, posłuchać i spróbować - a może właśnie odkryjesz w sobie talent?😊

Rozpoczęcie warsztatów: 13:00 (do ostatniego chętnego)
Czas pracy przy kole: 10 minut + wstęp teoretyczny
Koszt warsztatów: 30 zł
Płatność na miejscu.
Link do zapisów:  https://forms.gle/TCTjUD3zh42Nq6ME7

Warsztaty z czerpania papieru

Czy może być coś milszego, niż zabawa z wodą w ciepły, letni dzień? A gdyby można przy tym stworzyć coś pięknego i użytecznego? Na przykład swój własny arkusz z liśćmi winogron? Najmłodsi, starsi i najstarsi - każdy będzie mile widziany. Warsztat poprowadzi Sylwia Gromacka-Staśko, artystka spod Zielonej Góry.


Rozpoczęcie warsztatów: 12:30 (do ostatniego chętnego)
Koszt warsztatów: 10 zł
Płatność na miejscu.
Link do zapisów: https://forms.gle/v1oELYH63LeDvWqf7

Warsztaty sensoryczne

Dlaczego jabłko pachnie jak jabłko? Czy każde jabłko pachnie tak samo? Jak opisać to, co czujemy? Czy jeśli pachnie jak kwiaty, to musi być słodkie? No i - czy każdy odbiera zapach tak samo? Przez drogę sensoryki przeprowadzi Was Klaudia Tyszko, która od dawna zajmuje się rozkładaniem wina na części i wyszukiwaniem w nim tego, co na pierwszy ‘nos’ ukryte. Warsztat otwarty jest dla wszystkich, bez limitu wiekowego.


Rozpoczęcie warsztatu: 13:30
Czas trwania: 45 min
Koszt warsztatów: 10 zł
Płatność na miejscu.
Link do zapisów:  https://forms.gle/ejgGb9gg3Msbny1A7

Warsztaty pszczelarskie

To dopiero będzie dawka wiedzy! O tym jak się pozyskuje miód, jak zbudowana jest pszczela rodzina i jaka hierarchia w niej obowiązuje, jak wygląda ul od środka, który produkt pszczeli jest najzdrowszy i dlaczego - oraz, co to jest pierzga czy propolis - dowiecie się od wspaniałego pszczelarza, Pana Marka Pruskiego z Pasieki Jakubowej. Przywiezie do nas makietę ula i mnóstwo fachowych informacji.


Rozpoczęcie warsztatu: 15:00
Czas trwania: 1h
Link do zapisów: https://forms.gle/ngZ3j4LHwiMXkLAg6
Warsztaty są bezpłatne.

Warsztaty zielarskie - zielono mi

Elżbieta Sawczak podsumowuje się krótko - ‘Zielona Dusza’. Z wykształcenia i pasji jest ogrodnikiem - leśnikiem - architektem krajobrazu - hortiterapeutką. Podczas warsztatów pojawi się sporo ciekawostek o kulinarnym i prozdrowotnym wykorzystaniu ziół i innych dziko rosnących roślin, a także stosowaniu ich w życiu codziennym. Sięgniemy też do ich „magicznej” mocy i rytuałów słowiańskich. Będzie też okazja popróbować ziołowych specjałów, które przyrządza z lubością.
Po warsztatach, które odbędą się w wiacie, chętni będą mogli przejść do pobliskiego Ogrodu Zmysłów, i tam przeprowadzona będzie druga część warsztatu. Wstęp do Ogrodu - 10zł.


Rozpoczęcie warsztatu: 16:30
Czas trwania: 1h wiata + 30 min. w Ogrodzie Zmysłów
Koszt warsztatów: 10 zł (+ 10 zł wstęp do Ogrodu Zmysłów)
Płatność na miejscu.
Link do zapisów: https://forms.gle/Kq6hJvqm57e9qbPc6

Warsztaty ABC wina

Czego dowiecie się na warsztatach? Krótko od początku - od winnicy do winiarni. Drożdże - sprawcy całego zamieszania. Naturalne i nienaturalne - jak to działa. Smak, zapach, tekstura i kolor. Tę porządną dawkę wiedzy dla początkujących poda Wam Klaudia Tyszko, która nie tylko pije wina, ale trochę też maczała palce w ich produkcji.


Warsztaty przeznaczone są dla osób pełnoletnich.
Rozpoczęcie warsztatu: 18:00
Czas trwania: 1 h
Koszt warsztatów: 20 zł
Płatność na miejscu.
Link do zapisów: https://forms.gle/ZrptqmAXALNRG6Yc9

Wszystkie warsztaty odbywać się będą w wiacie znajdującej się na terenie parku.
Na większość warsztatów obowiązuje ograniczona ilość miejsc. Zachęcamy do zapisów.

Degustacje

Zaprosiliśmy Mariusza Kapczyńskegoi, redaktora naczelnego serwisu Vinisfera.pl, dziennikarza, krytyka winiarskiego, jurora polskich i zagranicznych konkursów winiarskich. Przeprowadzi Was winnym szlakiem i opowie o winie. A pięknie umie o nim opowiadać! Zajmuje się ‘winiarską (r)ewolucją w Polsce’ od wielu lat; o polskich winach pisał i promował je „zanim stało się to modne”.


W sobotę poprowadzi trzy degustacje - czego będziecie mogli się z nich dowiedzieć?

1. Na lekkim gazie... czyli żyj bąbelkowo!


Ile bąbelków jest w kieliszku musującego wina? Skąd w ogóle wzięły się te bąbelki? Czym jest i jak powstaje pet-nat oraz wino musujące. Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie podczas degustacji win. Zostaw więc swojego bombelka pod dobrą opieką i wpadaj na nasze spotkanie. Nudy i pragnienia nie będzie!


Start degustacji - godz. 13:00
Link do zapisów: https://forms.gle/1Xg3VLFHH2qZXgf76
Cena degustacji: 40 zł

2. Żyj kolorowo! Białe, różowe, czerwone a może... pomarańczowe?


Różny styl, różna filozofia produkcji wina. Wina spontanicznej
fermentacji, długo macerowane, dojrzewające w beczkach lub nie, itd., itp. Prawdziwe bogactwo wiedzy, aromatów i smaków od których – co ważne - nie boli głowa. To trzeba znać. Tego trzeba spróbować!


Start degustacji - godz. 14:30
Link do zapisów: https://forms.gle/WSLEj64cwu4naeDf8
Cena degustacji: 40 zł

3. Terroir czyli siedlisko - o co tu, kurczę, chodzi!?


Jakie znaczenie i wpływ na smak wina ma siedlisko, z którego pochodzą owoce? Czy riesling z łupkowych gleb jest lepszy niż z gliniastych? Czy wiaterek wiejący z zachodniej strony i pieszczący owoce, ma na nie bardziej zbawienny wpływ niż ten wiejący ze wschodniej? Czy płynąca opodal rzeczka ma wpływ na dobrostan winnicy? A czy lepiej kiedy winiarz chodzi po winnicy boso czy w gumiakach? Te palące kwestie rozwiążemy popijając coś z kieliszka. Zatem - zrelaksuj się, komfortowo napełnij wiedzą. I winem.


Start degustacji - godz. 16:00
Link do zapisów: https://forms.gle/7joA5r5akWYAGLDE8
Cena degustacji: 40 zł

Na degustacje obowiązują zapisy.
O wstępie na degustację decyduje kolejność zgłoszeń.
Płatność na miejscu.
Wszystkie degustacje są zamknięte i prowadzone w znajdującej się na terenie folwarku wozowni.

Stoiska twórców, rzemieślników

Na miejscu będzie można zakupić ich wyroby, spróbować serów, orzeźwić się cydrem, czy wziąć udział w prowadzonych przez niektórych z nich warsztatach.

  • Mariusz Purgał z Malinowej Zagrody - serowar, który swoje gospodarstwo prowadzi ekologicznie, a z mleka hodowanych przez siebie krów i kóz wytwarza sery. Ma ogromną wiedzę i długie doświadczenie, a jego wyroby spokojnie można zaliczyć do czołówki serów zagrodowych w Polsce.
  • Cydr Radosny - stosunkowo młody, ale już wysoko oceniany projekt dwóch bardzo zaangażowanych cydrowników! W swojej produkcji skupiają się na starych odmianach jabłoni, pozwalają pracować dzikim drożdżom i eksperymentują ze stylem.
  • Cydr Ignaców - można by rzec - klasyka polskiego cydrownictwa. Rzemieślnicy z długim stażem i wieloma świetnymi, uczciwymi etykietami na koncie.
  • Spod Hebelka - Jacek Cipora przyjedzie do Nas spod Zielonej Góry. Jest rzeźbiarzem, który szczególnie upodobał sobie wyrób użytkowych desek wszelkiego rodzaju.
  • Mrozikowe Przysmaki ze Wzgórz Strzegomskich - gospodarstwo, które wzięło sobie za cel wytwarzanie produktów przede wszystkim służących zdrowiu. Zajmują się produkcją żywych octów, zakwasów, bardzo zdrowej i osiągającej ostatnimi czasy zawrotną popularność kombuchy, a także eliksiru na całe zimowe zło - oksymelu.
  • Dostępne będą również miody i wyroby zielarskie.

Gmina Gaworzyce wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką w Gaworzycach są współorganizatorem wydarzenia. Odpowiadamy za część muzyczną festiwalu.

  •     Dawidenka -  16.00-16.30
  •     Lucy & Tom -  18.00-18.30
  •     Roślina -  19.00-19.30
  •     Lucy & Tom -  20.30-21.00
  •     Roślina - 21.30- 22.15

 

Organizatorzy przewidzieli również dodatkową atrakcję - kto wpisze się ubiorem w ducha dawnych czasów, może liczyć na prezent w postaci orzeźwiającego, letniego napitku - cydru, od jednego z obecnych na imprezie rzemieślników.

Okazja do zwiedzania Ogrodów Zmysłów - Centrum Hortiterapii na Wzgórzach Dalkowskich

Przy okazji Festiwalu Wina - Dalków. Bliżej Twórców odbywającego się w zabytkowym parku w Dalkowie będzie również możliwość zwiedzania Ogrodów Zmysłów - w cenie biletu ulgowego (10 zł /os).  Bilet będzie całodniowy.

W ogrodach będą na Was czekały stoliki i strefa leżaczkowa, gdzie będzie można skosztować zakupionych pyszności w ciszy, nieco na uboczu imprezy. Wstęp tego dnia w ulgowej cenie 10 zł - zakupiony raz bilet daje możliwość przemieszczania się pomiędzy Ogrodami i parkiem przez cały dzień.
Szczególnie zachęcamy do odwiedzin ogrodów francuskich, w których pełnię kwitnienia mają właśnie liczne róże.

Fot. Marcin Kopij

Na terenie parku obowiązuje zakaz wprowadzania psów, dlatego na wydarzenie zapraszamy bez czworonogów.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Zdj. na okładce: Krzysztof Kuźniar - The Light Whispers