Społeczność

pole w gostyni

Wieniec dożynkowy z Kłobuczyna na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie!

20 wrz 2021 12:09
wydrukuj
Wczoraj na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.
Grupowe zdjęcie sołectwa Kłobuczyn w strojach

W uroczystościach, organizowanych przez Prezydenta i Pierwszą Damę, uczestniczyła delegacja powiatu polkowickiego, gminy Gaworzyce - Sołectwo Kłobuczyn.

Dożynki Prezydenckie to wydarzenie wieńczące ogromny trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.


 

W przeddzień Dożynek Prezydenckich tradycyjnie odbywa się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym biorą udział grupy reprezentujące poszczególne województwa. Celem Konkursu jest kultywowanie tradycji regionalnych oraz promocja dorobku kulturowego polskiej wsi. Dziedziniec Pałacu Prezydenckiego ozdobiły w sobotę tradycyjne wieńce dożynkowe z trzynastu województw, które stanęły w szranki o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Województwo podlaskie reprezentowali mieszkańcy Kolonii Boćki, których wieniec komisja uznała za najpiękniejszy.

 

 

Wieniec dożynkowy z Kłobuczyna na placu prezydenckim

Wójt Gminy Gaworzyce:

składam ogromne podziękowanie wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wieńca dożynkowego, dziękuję za kultywowanie pięknej tradycji i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie. Dzięki współpracy osiągnęliście Państwo kolejny, piękny sukces, z którego jesteśmy ogromnie dumni!