Społeczność

pole w gostyni

Strażacki Oskar dla OSP Kłobuczyn!

14 wrz 2021 08:09
wydrukuj
W minioną sobotę w Europejskim Centrum Matecznik Mazowsza w Otrębusach pod Warszawą odbyła się IV edycja konkursu Floriany. Spośród 202 zgłoszeń  to właśnie OSP Kłobuczyn zdobył statuetkę w kategorii "Kultura i Tradycja". 

FLORIANA jednostka otrzymała za całokształt działalności związanej z utworzeniem Archiwum Społecznego wsi Kłobuczyn i ocaleniem od zapomnienia historii miejscowości od czasów pierwszej wzmianki  staropolskiej nazwy wsi Clobusco z 1222 roku z czasów piastowskich do czasów powojennych, czyli zasiedlania Kłobuczyna przez repatriantów z Kresów, Bukowiny, i innych stron przedwojennych granic Polski na podstawie fotografii Mikołaja Harbuza opowiadajacych o ludziach, miejscach i wydarzeniach. Ponadto nominacja obejmuje również zakres działań zwiazanych z przywróceniem tradycji kresowej kolędowania po ulicach i domostwach wsi Kłobuczyn w święto Trzech Króli ze śpiewem kresowej kolędy z Sokolnik koło Lwowa "Od wschodu słońca" i zbieraniem dobrowolnych darowizn na rzecz restauracji i renowacji elementów wyposażenia kościoła parafii pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Kłobuczynie.

Jest to bardzo prestiżowa nagroda, ponieważ przedsięwzięcia zgłoszone do Konkursu oceniała Kapituła pod przewodnictwem Prezesa ZG ZOSP RP Waldemara Pawlaka w składzie: wybitny sportowiec i organizator Tour de Pologne Czesław Lang, generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz, prof. Władysław Tabasz, prof. Artur Krajewski, twórca Telewizji Kino Polska oraz projektów KinoRP i „Kino za Rogiem” Grzegorz Molewski, prezydent Pracodawców RP dr Andrzej Malinowski i redaktor naczelna „Strażaka” Dorota Pardecka.

Ogromne Gratulację dla OSP Kłobuczyn!

Powodzenia w kolejnych przedsięwzięciach!