Społeczność

pole w gostyni

Setne urodziny Pana Alojzego!

12 mar 2021 15:03
100 lat temu, dokładnie 12 marca 1921 roku urodził się jeden z najstarszych mieszkańców naszej gminy - Pan Alojzy Pysz, który mieszka po dziś dzień w Gaworzycach.
Zdjęcie z setnej rocznicy urodzin pana Alojzego Pysz - na zdjęciu od lewej: Jacek Szwagrzyk, Alojzy Pysz, Edward Białek

Rzadko kiedy mamy okazję obchodzić takie piękne urodziny i rzadko kiedy również spotkać na swojej drodze człowieka, który przeżył cały wiek. Nasz Jubilat ma cztery córki, pięcioro wnuków, siedmioro prawnuków i od niedawna dwójkę praprawnuków. Pana Alojzego darzymy ogromną sympatią, i choć może zdrowie nie pozwala na dużo, to zawsze cieszy nas Jego widok na ławce, przed domem, na której ostatnimi laty spędza wszystkie cieplejsze dni.

Ławka Stulatka

Dzisiejsze urodziny to wspaniała okazja aby złożyć drogiemu Jubilatowi najlepsze życzenia i gratulacje, które w imieniu wszystkich mieszkańców złożyli dziś Wójt Gminy Gaworzyce - Jacek Szwagrzyk oraz Przewodniczący Rady Gminy - Edward Białek:

Sto lat, to czas, który dla większości z nas, wydaje się nie do osiągnięcia, ale również czas, w którym zebrać można mnóstwo doświadczeń i mądrości, przeżyć wspaniałe chwile szczęścia i niezmierzonej radości. Panu dane było przeżyć cały wiek w naszej polskiej historii, doświadczyć trudów i radości z nim związanych. Z okazji 100 rocznicy urodzin w imieniu władz samorządowych Gminy Gaworzyce składamy serdeczne gratulacje i gorące życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności, miłości oraz samych przyjemnych i spokojnych dni.

Z tej również okazji pod domem stulatka znalazła się dzisiaj nietypowa niespodzianka. Na specjalne zamówienie powstała "Ławka Stulatka" z pamiątkową datą - która niech służy Panu Alojzemu jak najdłużej by mógł cieszyć się każdym promieniem słońca. Być może zachęci ona też Was - drodzy Państwo, do tego aby czasem przysiąść na chwilę obok i zamienić kilka słów.

Moc życzeń urodzinowych

Pan Alojzy otrzymał również list gratulacyjne z rąk Prezesa Rady Ministrów - Mateusza Morawieckiego oraz Wojewody Dolnośląskiego - Jarosława Obremskiego. Pozwolimy tu sobie przytoczyć fragmenty słów kierowanych do naszego Jubilata:

Należy Pan do pokolenia głęboko doświadczonego najnowszą historią Polski. Był Pan świadkiem wielu trudnych, ale i doniosłych wydarzeń, które kształtowały kolejne pokolenia Polaków, ich patriotyzm i miłość do Ojczyzny.

Seniorzy stanowią niezwykle istotną grupę naszego społeczeństwa. Możecie Państwo bardzo wiele dać rodzinie, najbliższemu otoczeniu i szczególnie młodym ludziom wkraczającym w czas dokonywania pierwszych, życiowych wyborów. Święty Jan Paweł II nazwał Seniorów "straznikami pamięci zbiorowej", którzy mają szczególny tytuł, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości. Proszę więc pamiętać, że wciąż potrzebujemy Pana doświadczenia i życiowej mądrości

Z listu Prezesa Rady Ministrów - Mateusza Morawieckiego

Kolejne życznia, a w nich słowa, które warto wziąć sobie do serca:

Jubileusz 100 urodzin to też swego rodzaju nagroda za własną dbałość o zdrowie, odpowiedni tryb życia i pogodę ducha. Wszyscy mamy świadomość jak trudno zachować w tym względzie wewnętrzną wytrwałość, stąd serdecznie gratuluję Panu pokazanej przez lata siły charakteru.

Z listu Wojewody Dolnośląskiego - Jarosława Obremskiego

Dla Pana Alojzego pełną serdeczności kartkę urodzinową przygotowały też własnoręcznie dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Gaworzycach, pod którą podpisało się 100 uczniów. Jest to szczególnie miły gest ze strony młodych ludzi i pedagogów, którzy włączyli się w zorganizowanie życzeń dla Jubilata. W ten sposób właśnie budujemy naszą małą, lokalną społeczność.