Społeczność

pole w gostyni

„Dawidenka” świętowała 40-lecie działalności

12 sie 2025 08:08
wydrukuj

Jubileusz 40-lecia Zespołu Górali Czadeckich „Dawidenka” był wyjątkowym wydarzeniem, które zgromadziło mieszkańców Gminy Gaworzyce, przedstawicieli władz samorządowych oraz miłośników kultury ludowej. Uroczystość odbyła się 9 sierpnia 2025 roku i rozpoczęła się mszą świętą, którą odprawił ks. Łukasz Niedzielski wraz z kapelanem zespołu. Liturgia miała szczególny charakter – członkowie „Dawidenki” aktywnie uczestniczyli w oprawie muzycznej, która poruszyły serca wszystkich obecnych.

Po mszy świętej obchody przeniosły się do sali wiejskiej w Kłobuczynie, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna uroczystości. Zespół „Dawidenka” zaprezentował swój bogaty repertuar, ukazując piękno i różnorodność kultury Górali Czadeckich. W wydarzeniu uczestniczyli Wójt Gminy Gaworzyce Jacek Szwagrzyk, Starosta Polkowicki Kamil Ciupak, Radny Województwa Dolnośląskiego Tymoteusz Myrda, Przewodnicząca Rady Gminy Bożena Wojtczak, pracownicy urzędu oraz zaproszeni goście, w tym przedstawiciele innych zespołów ludowych. 

W trakcie uroczystości nie zabrakło wzruszeń, wspomnień i słów uznania dla dorobku artystycznego zespołu. Kierownik zespołu, Emilia Maślak, podkreśliła zaangażowanie i pasję członków „Dawidenki”: – Bardzo dziękuję wszystkim członkom zespołu, byłym i obecnym, że chcą. Mam przecudną młodzież, która jest zawsze chętna do pomocy i która wierzy w to, co my robimy – że to ma sens i przekażemy następnym pokoleniom to, co umiemy, to czego nauczyliśmy się od swoich ojców.

Wójt Gminy Gaworzyce, Jacek Szwagrzyk, nie krył dumy z faktu, że na terenie gminy działa tak wyjątkowy i zasłużony zespół: - „Dawidenka” to nie tylko ambasador naszej lokalnej kultury, ale także przykład tego, jak pasja, zaangażowanie i międzypokoleniowa współpraca mogą budować coś trwałego i pięknego. Dziękuję wszystkim członkom zespołu za to, że od 40 lat z dumą reprezentują Gminę Gaworzyce i przekazują dalej dziedzictwo Górali Czadeckich. Życzę kolejnych lat pełnych sukcesów, inspiracji i niegasnącej energii.

Podczas uroczystości Starosta Polkowicki wraz z życzeniami przekazał zespołowi nagrodę pieniężną, a Tymoteusz Myrda, w imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego, wręczył „Dawidence” nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Było to symboliczne podkreślenie roli zespołu w pielęgnowaniu i promowaniu dziedzictwa kulturowego regionu.

- Serdecznie gratuluję 40. rocznicy funkcjonowania, sukcesów, które do tej pory osiągnęliście oraz tego, że wytrwaliście. Życzę Wam kolejnych 40 lat, a nawet więcej tej wspaniałej przygody, przeżyć, wspólnych radości – rzeczy, które łączą i tradycji, które tworzą rodzinę - zwrócił się do zespołu z życzeniami Tymoteusz Myrda.

- Dziękuję, że wzbogacacie naszą kulturę, że podtrzymujecie tradycje ojców. Dziękuję Wam też tak prywatnie – za wspólne śpiewy, wspólne tańce. To są niezapomniane chwile. Za to wszystko bardzo mocno dziękuję - Starosta Polkowicki Kamil Ciupak podkreślił osobisty wymiar relacji z zespołem.

Zespół „Dawidenka” od czterech dekad nieprzerwanie kultywuje tradycje Górali Czadeckich – społeczności wywodzącej się z terenów Bukowiny. Ich muzyka, tańce, stroje i język są żywym świadectwem historii i tożsamości, którą z dumą przekazują kolejnym pokoleniom. W dorobku zespołu znajduje się wiele nagród i wyróżnień, w tym prestiżowa Nagroda im. Oskara Kolberga, przyznawana za zasługi w ochronie dziedzictwa kulturowego.

Jubileusz 40-lecia był nie tylko okazją do świętowania, ale także momentem refleksji nad wartością tradycji, wspólnoty i pasji, które od lat towarzyszą działalności zespołu „Dawidenka”.