Inwestycje

pole w gostyni

Zakończyły się prace termomodernizacyjne w Szkole Podstawowej

22 kwi 2022 13:04
wydrukuj
Szkoła Podstawowa w Gaworzycach przeszła kompletną metamorfozę. Naoczne efekty już widać, ale na tym nie koniec. Obiekt ma być energooszczędny i tańszy w utrzymaniu. Inwestycja pochłonęła ponad 5 mln złotych, z czego 2.210.740,00 zł mln złotych pokryło dofinansowanie, jakie gmina otrzymała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, a także 3.400.000,00 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Wysokie koszty utrzymania

Głównym problemem tego obiektu był brak termomodernizacji. Wysoka energochłonność budynku generowała wysokie koszty jego utrzymania. Innym istotnym problemem jest niedostateczne dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - wyjaśnia Jacek Szwagrzyk, wójt gminy Gaworzyce i dodaje, że remont był konieczny. - Choć to jeden z młodszych obiektów, bo został oddany do użytku w 1998 roku, to inwestycja była potrzebna by zminimalizować koszty związane z utrzymaniem i mediami - dodaje wójt.

Co wykonano w ramach jednej z największej inwestycji minionych lat

W ramach prac termomodernizacyjnych ocieplone zostały ściany zewnętrzne, stropodach wentylowany, dach sali gimnastycznej, ściany wewnętrzne oddzielające stropodachy od pomieszczeń ogrzewanych. Wymienione zostały też m.in. okna oraz instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej i cyrkulacji. Kotłownia została zmodernizowana, a instalacje oświetlenia, urządzeń kotłowych i poszycie dachu zostało wymienione. Pojawiła się instalacja fotowoltaiczna i dwie pompy ciepła. Co ważne, budynek po modernizacji będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W efekcie w gminie Gaworzyce powstał budynek o znacznie podwyższonych parametrach, jeżeli chodzi o energooszczędność i zastosowanie OZE. Podniesie to znacznie komfort użytkowania obiektu. Budynek naszej szkoły stał się tym samym jednym z nielicznych w regionie, który może się pochwalić nowoczesnymi, ekologicznymi rozwiązaniami technicznymi. - Projekt uwzględnia również system monitorowania i zarządzania energią. Pracownicy zostaną przeszkoleni z zakresu zarządzania energią tak, by efekty termomodernizacji były w pełni wykorzystywane - podsumowuje Jacek Szwagrzyk.