Inwestycje

pole w gostyni

Smakuj życie ... na rowerze! Nowe ścieżki rowerowe w gminie Gaworzyce!

17 mar 2023 10:03
wydrukuj
Idzie wiosna, a wraz z nią dobre informacje dla miłośników jazdy na rowerze. Gmina Gaworzyce jest na etapie odbioru kolejnej inwestycji, na którą pozyskała 1 milion 440 tysięcy złotych z Rządowego Programu Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych.

Inwestycja składa się z dwóch etapów, w ramach których powstały dwie ścieżki rowerowe, a także miejsca obsługi rowerzystów (w skrócie "MOR").


Ta pierwsza, wiedzie z Koźlic w stronę Dzikowa, a dalej przez wieś, mijając tory kolejowe w kierunku Mieszkowa (droga za torem motocrossowym). Droga kończy się na wysokości lasu, ale gmina Gaworzyce planuje w niedalekiej przyszłości dokończenie tego odcinka (ok. 1700 m) do Mieszkowa. Na tej ścieżce znajdują się trzy MOR-y (dwa między Koźlicami a Dzikowem i jeden za Dzikowem). Stanowiska te są tak zlokalizowane by można było zatrzymać się i zrobić sobie prawdziwą przyjemność obcując z pięknem krajobrazu. Tutaj spotkacie sielskie łąki, fragmenty lasów, są to tereny płaskie - więc i jazda będzie czystą przyjemnością.


Na MOR-y składają się zadaszone wiaty, stojaki rowerowe, miejsca na drobne odpady i ławostoły, przy których można odpocząć lub przekąsić coś małego na łonie natury.


Druga ścieżka, w ramach tej inwestycji, rozpoczyna się w Dalkowie i zmierza ku Górze Świętej Anny, w kierunku gminy Żukowice. Droga dotąd była nieprzejezdna, a bynajmniej bardzo trudna, nawet dla rowerów. Teraz zapewniamy, że będzie to jedna z ulubionych tras rowerowych. Wiedzie za wioską, dokładnie na granicy między polami a lasem, na wzniesieniach, które o każdej porze roku wyglądają inaczej. Krajobrazy te potrafią zachwycić, więc jazda rowerem właśnie tą trasą zapewni Wam wiele przyjemności.


W ramach inwestycji zlokalizowaliśmy przy parku w Dalkowie miejsce obsługi rowerzystów z prawdziwego zdarzenia. To szereg ławostołów, ławek i stojaków rowerowych, wzdłuż granicy parku, który zapewni schronienie przed słońcem, w cieniu parkowych drzew. Wyjątkowo pięknie udało nam się to miejsce, które z jednej strony da chwilę wytchnienia, a z drugiej pozwoli zostawić bezpiecznie rower i odkrywać uroki Dalkowa. Tuż obok znajduje się przecież zabytkowy park, który już w maju rozkwitnie niemal we wszystkich kolorach tęczy (znajdziecie tu niezwykłe okazy różaneczników i azalii) a także otwarte w ubiegłym roku Centrum Hortiterapii - Ogrody Zmysłów.


Słowem - infrastruktura turystyczna pięknie się rozwija w naszej gminie.
Już nie możemy doczekać się pięknych i długich słonecznych dni, które pozwolą codziennie rozkoszować się przejażdżkami po nowych trasach.

Wykonawcą zadania jest firma MARCO Marek Bereś z Miłakowa.

Zadanie dofinansowano ze środków Rządowego Programu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 1 mln 440 tys. zł.