Inicjatywy

kwiaty, pole i drzewo w drodze do Dalkowa

Wspólna akcja dla ambony w Kurowie Wielkim

08 cze 2021 09:06
wydrukuj
W ubiegłym roku udało się wykonać pierwszy etap prac przy renowacji ambony w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Kurowie Wielkim. W tym roku parafia planuje przeprowadzić drugi etap prac polegający na konserwacji i renowacji kosza ambony, którego koszt wyniesie 120 000 zł.

Do tej pory udało się pozyskać na ten cel kwotę 60.000 zł z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, 30 000 zł z Fundacji KGHM. Swoją pomoc oferuje również Gmina Gaworzyce w kwocie 15.000 zł. Do zebrania pełnej kwoty brakuje zatem 15.000 zł.

Z uwagi na skomplikowany i szeroki zakres prac konserwatorskich nie ma możliwości wykonania ich tańszym sposobem. W chwili obecnej stan techniczny i estetyczny  ambony jest bardzo zły, a proponowana konserwacja jest procesem ratunkowym dla obiektu.

Proboszcz Parafii - ks. Ryszard Dudel zwraca się do wszystkich parafian o pomoc w zbiórce funduszy na ratowanie naszego cennego zabytku.

Chciałbym nadmienić, iż pozostałe elementy ambony będziemy się starali sukcesywnie poddawać pracom konserwatorskim i restauratorskim w kolejnych latach, pozyskując do tego celu środki ze wszystkich możliwych źródeł. Szacuje się, iż  do końca prac konserwatorskich przy ambonie pozostały jeszcze do wykonania elementy, które według kosztorysu opiewają na kwotę ok. 189 000zł.

Otrzymaliśmy od pokoleń w spadku niebywałe bogactwo kulturowe, które w tej świątyni zawiera elementy z całej historii kościoła, a także jej fundatorów i okolicznych mieszkańców ziem. Zachowane wyposażenie wnętrza jest niezwykle cennym przykładem działalności artystycznej i jej przemian od czasów średniowiecza do nam współczesnych. Dzięki Państwa otwartości i wsparciu będziemy mogli cieszyć się tym bogactwem jeszcze przez długie lata.

W ramach inicjatywy miłośnicy zabytku zdecydowali się na organizację kilku akcji, aby zebrać środki potrzebne na dokończenie renowacji. Pierwszą z nich jest Koncert muzyki sakralnej w wykonaniu Moniki Sagan, który odbędzie się we wnętrzu zabytkowego kościoła w dniu odpustu, tj. 24.06.2021 roku o godz. 18:00 (po Mszy Odpustowej, którą zaplanowano na godz. 17:00).

Podczas koncertu zakupić będzie można okolicznościowe cegiełki na rzecz renowacji ambony. Zdjęcia do cegiełek wykonał Marcin Kopij, miłośnik regionu, wrażliwy na piękno słowa i chwili. Serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi za chęć włączenia się w akcję.

Planujemy również organizację loterii fantowej podczas Dożynek Gminnych, które odbędą się w niedzielę, 29 sierpnia w parku zabytkowym w Dalkowie.