Inicjatywy

kwiaty, pole i drzewo w drodze do Dalkowa

Tabernakulum wróciło do Kłobuczyna!

29 kwi 2021 14:04
To kolejna wyjątkowa i niezwykle cenna inicjatywa Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłobuczynie oraz mieszkańców parafii w Kłobuczynie. Nie bez powodu doceniona w ogólnopolskim konkursie "Floriany 2020/2021" - w kategorii "Kultura i tradycje". Zachęcamy Państwa bardzo serdecznie do przeczytania wyjątkowej historii o uratowaniu dzieła dawnych mistrzów.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kłobuczynie z radością informuje, że w dniu 29 kwietnia 2021 roku odrestaurowane tabernakulum z 1895 roku z kościoła pw. Jadwigi Śląskiej w Kłobuczynie powróciło na centralne miejsce głównego ołtarza.

Tabernakulum zostało zakupione przez ówczesnego Ks. Proboszcza Piusa Veitha z środków parafialnych. Pius Veith był proboszczem, który najbardziej zmienił i uzupełnił wyposażenie kościoła w dawnym Klopschen. Tabernakulum zostało zamontowane w głównym ołtarzu w 1900 roku i znajdowało się tam do 1969 roku, po czym w czasie posługi Ks. Proboszcza Ryszarda Jakubowskiego zostało zdemontowane zamienione na współczesne. Zabytkowe tabernakulum  zostało wykonane przez zakład brązowniczo-złotniczy J.J.Deplaz z Ratyzbony (Bawaria).

Unikatowe tabernakulum na skalę Dolnego Śląska to  piękne dzieło mistrzów metaloplastyki. Skrzynia obłożona jest zdobionymi płytami ze złoconego stopu miedzi i mosiądzu. Ozdobne reliefy i pilastry pięknie pozłacane nadają unikatową formę kształtu całego obiektu. Centralnym elementem tabernakulum są ozdobne drzwiczki z wizerunkiem Chrystusa „Dobrego Pasterza” zdobione techniką emalii żłobkowej „champleve”. Nad drzwiczkami widnieje napis „Ecce Panis Angelorum” w dosłownym znaczeniu „Oto chleb aniołów”.

W 2019 tabernakulum z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w  Kłobuczynie oraz dzięki środkom finansowym zebranym wśród mieszkańców parafii podczas kolędy w święto Trzech Króli, zostało poddane gruntownej renowacji z zamiarem powrotu do centralnej części ołtarza kościoła w Kłobuczynie.

Podczas renowacji wewnątrz drzwiczek tabernakulum  na drewnianym elemencie wypełniania odkryto napis wykonany ołówkiem w 1946 roku. W kilku zdaniach autor napisu, stolarz  Alois Kliemman, wyjaśnia, że tabernakulum zostało uszkodzone   przez żołnierzy rosyjskich po wkroczeniu do Kłobuczyna w 1945 roku i plądrowaniu kościoła. Został uszkodzony zamek i wizerunek Jezusa „Dobrego Pasterza”. Rzemieślnicy na prośbę ówczesnego Ks. Proboszcza Carla Hausdorfa naprawili zamek uszkodzonego tabernakulum pisząc na szybko ołówkiem w ukryciu swoisty testament w obawie swojego losu pod okupacją Rosjan. Wewnątrz drzwiczek tabernakulum podczas prac restauracyjnych odnaleziono też wypełnienie kartami katalogowymi zakładu brązowniczo-złotniczego J.J.Deplaz z Ratyzbony,  na których między innymi znajdują się precjoza z kościoła w Kłobuczynie. Na przybliżeniu załączonej fotografii z 1914 roku widać na pierwszym planie wieczną lampę, a w głębi wyjątkowe tabernakulum z Kłobuczyna. Cieszymy się, że za aprobatą Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego będącego tutaj z wizytacją w 2020 roku  udało się uratować piękne dzieło dawnych mistrzów wykonane dla naszego kościoła.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom parafii, którzy przyczynili się do realizacji tego zadania oraz za gratulacje dla naszej jednostki OSP za nominację w Ogólnopolskim Konkursie „FLORIANY 2020/21” w dziedzinie „Kultura i tradycja”.