Inicjatywy

kwiaty, pole i drzewo w drodze do Dalkowa

Młodzież z gminy Gaworzyce jedzie do Chile!

27 mar 2024 08:03
wydrukuj

W zeszłym roku młodzież z Chile gościła w naszej gminie siedem dni, w tym czasie aktywnie brali udział w warsztatach i zajęciach zorganizowanych przez Szkołę Podstawową im. K. Makuszyńskiego w Gaworzycach oraz w ofercie, którą zbudowaliśmy wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką oraz organizacjami społecznymi z terenu naszej gminy. Teraz przyszedł czas na naszą młodzież, która wybiera się już 3 kwietnia w podróż do Ameryki Południowej!

W grudniu 2022 roku Wójt Gminy Gaworzyce Jacek Szwagrzyk podpisał porozumienie z Deborah Paredes Cueavas - burmistrz gminy Sierra Gorda w Chile. Bezpośrednim efektem tej współpracy jest wymiana młodzieży między obydwoma regionami. We wrześniu 2023 roku gościliśmy u nas Antonię, Trinidad, Bastiana i Juan Jose, którym towarzyszyła opiekunka - nauczycielka języka angielskiego - Scarlett. Teraz przyszedł czas na młodzież z terenu gminy Gaworzyce, która zaraz po świętach uda się w podróż do Ameryki Południowej.

Gmina Sierra Gorda składa się w zasadzie z dwóch miejscowości - Baquedano oraz Sierra Gorda, ale podobnie jak gminę Gaworzyce zamieszkuje ją ok. 4 000 osób. Warto nadmienić, że w 2014 roku zainwestowała tam polska spółka KGHM Polska Miedź S.A., uruchamiając odkrywkową kopalnię złoża miedzi i molibdenu, obejmującym zarówno siarczkowe i tlenkowe rudy miedzi.

- Gmina Sierra Gorda to miejsce o fascynującej historii, unikalnej przyrodzie i niepowtarzalnej kulturze. Wspólnie z mieszkańcami tej odległej gminy chcemy stworzyć most porozumienia, który połączy nas na długie lata – mówi Jacek Szwagrzyk, Wójt Gminy Gaworzyce.

W poniedziałek, 25 marca, odbyło się uroczyste przekazanie biletów lotniczych dla naszych uczestników wymiany – Agaty, Alicji, Zofii, Dominiki oraz ich opiekunki – Pani Sylwii. Młodzi mieszkańcy Gaworzyc już nie mogą doczekać się tego wyjątkowego wyjazdu, który zapowiada się niezwykle inspirująco i będzie pełen nowych wyzwań oraz doświadczeń.

Podczas pobytu w Chile młodzież będzie miała okazję nie tylko poznać nową kulturę i zwyczaje, ale również nawiązać trwałe przyjaźnie i współpracę z rówieśnikami z drugiego końca świata. Program wymiany obejmuje różnorodne działania, w tym wizyty w szkołach, warsztaty tematyczne oraz zwiedzanie największych atrakcji turystycznych w Chile.

- Podróż do Chile będzie nie tylko fantastyczną przygodą, ale także doskonałą okazją do poszerzenia horyzontów, zdobycia nowych umiejętności i rozwinięcia swoich zainteresowań. Jest to także ważny krok w budowaniu międzynarodowej współpracy i przyjaźni, która ma szansę przetrwać na długie lata – zauważa Jacek Szwagrzyk. Jestem dumny z naszej młodzieży, która będzie reprezentować naszą gminę w Chile!

Życzymy młodzieży udanej podróży, niezapomnianych wrażeń i owocnej wymiany kulturowej. Wierzymy, że ta inicjatywa przyniesie wiele pozytywnych efektów!