Inicjatywy

kwiaty, pole i drzewo w drodze do Dalkowa

Książka z okazji 800-lecia wsi Kłobuczyn nominowana do Nagrody SILESIANA 2023

15 maj 2023 07:05
wydrukuj
Jest nam miło informować o sukcesach naszych organizacji społecznych i mieszkańców. W ubiegłym roku wieś Kłobuczyn obchodziła swoje 800-lecie. Na ten wyjątkowy Jubileusz Jan Michalski już od wielu lat gromadził informacje do książki, którą udało się wydać ze Studiem Echo właśnie w ubiegłym roku. Mowa o książce "Na straży pamięci. 800 lat wsi Clobusco 1222 - Kłobuczyn 2022". Książka zyskała nominację do nagrody SILESIANA 2023.
"Silesiana" - to cykliczna impreza organizowana przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną od 2010 roku. Ma formę targów książki regionalnej połączonych ze spotkaniami autorskimi, konkursami i wystawami, a jej celem jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców dorobku wydawniczego Dolnego Śląska, szczególnie publikacji wydawanych przez małe, nieznane szerzej wydawnictwa.


Nagroda „Silesiana” jest przyznawana przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu w celu popularyzacji publikacji o Dolnym Śląsku, promocji ich autorów oraz wydawców.
Do Nagrody „Silesiana” nominowane są publikacje promujące Dolny Śląsk wydane w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie Nagrody. Przy ocenie publikacji zgłoszonej do Nagrody jury uwzględnia w szczególności następujące kryteria:

  • wartość poznawczą publikacji,
  • walory artystyczne i językowe, oryginalność zaprezentowania problematyki,
  • walory edytorskie publikacji.

 

Co zawiera książka?

Na jej łamach znajdziemy kalendarium wsi i parafii od 1222 roku do roku 1947, okoliczności powstania i jej fundacji, przeczytamy historię Kanoników Regularnych Reguły Św. Augustyna, którzy od wieków związani są z Kłobuczynem. Na stronach możemy przeczytać również historię Sióstr Zakonnych Zgromadzenia Św. Elżbiety, które miały siedzibę w Kłobuczynie od 1900 roku. Zawarto tam wiele informacji o parafii i księżach, którzy służyli w parafii w dawnym Klopschen na czele z opatem Augustianów z Żagania Szymonem Tadeuszem Rihl. Jednak Kłobuczyn to nie tylko budynek kościoła, księża i zakonnice, ale również zwyczajni ludzie, których wspomnienia przetłumaczono i opublikowano. Na kartach znajdziemy też fragmenty dotyczące II wojny światowej, wspomnienia z przejścia frontu przez wieś, czy poczty dyliżansowej i budowy trasy kolei żelaznej z Głogowa do Żagania oraz jej infrastruktury. Publikacja zawiera również zbiór fotografii Mikołaja Harbuza od 1946 roku z Archiwum Społecznego wsi Kłobuczyn, które zostały udostępnione do digitalizacji przez mieszkańców wsi.

 

Przesłane przez Pana Jana Michalskiego