Inicjatywy

kwiaty, pole i drzewo w drodze do Dalkowa

Fundacja ORLEN po raz kolejny wesprze rewitalizację lokalnych Miejsc Pamięci

31 mar 2022 08:03
wydrukuj
Program Czuwamy! Pamiętamy! pielęgnuje pamięć o przodkach i dostarcza cennych lekcji historii. W ramach programu można składać wnioski na odnowienie Miejsc Pamięci ważnych dla społeczności. W ciągu czterech dotychczasowych edycji wsparcie uzyskało aż 99 projektów dotyczących rewitalizacji miejsc pochówku lokalnych bohaterów.

W piątej edycji programu wysokość możliwych do uzyskania grantów została zwiększona do 10 tys. zł. Tak jak w poprzednich edycjach, o dofinansowanie rewitalizacji Miejsc Pamięci mogą ubiegać się organizacje pozarządowe i instytucje samorządowe z całej Polski, instytucje kultury, gminy, szkoły, przedszkola, koła gospodyń wiejskich, czy parafie. Fundacja w tym roku przeznaczy 300 tys. złotych na wsparcie lokalnych projektów. W ciągu czterech edycji na program przeznaczono łącznie blisko 600 tys. zł.

Mając na celu jak najlepsze zachowanie pamięci o bohaterach, Fundacja kontynuuje współpracę przy programie z Instytutem Pamięci Narodowej. IPN wesprze ocenę wniosków pod kątem merytorycznym, ale również zaangażuje oddziały terenowe IPN do pomocy organizacjom przy kwerendach archiwalnych, kwestiach technicznych czy wyborze materiałów niezbędnych do rewitalizacji. Dzięki tej współpracy lokalne społeczności poznają fakty historyczne, sylwetki lokalnych bohaterów i będą miały możliwość godnie i trwale oddać im cześć.

Zależy nam na tym, by młode pokolenia zachowały pamięć o przodkach i lokalnych bohaterach. Chcemy wspierać społeczności w ich lokalnym patriotyzmie oraz szacunku do historii. Wierzymy, że dzięki zaangażowaniu naszych beneficjentów pamięć o dawnych bohaterach nie zaginie. – mówi Małgorzata Rogowska, koordynatorka programu.

Projekty w programie Czuwamy! Pamiętamy! muszą być zrealizowane w okresie od 22 sierpnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku.

Ogłoszenie wyników nastąpi do 12 sierpnia 2022 roku.

Więcej informacji: https://fundacja.orlen.pl/pl/aktualnosci/komunikaty/Strony/Fundacja-ORLEN-po-raz-kolejny-wesprze-rewitalizacj%c4%99-lokalnych-Miejsc-Pami%c4%99ci.aspx