Edukacja

pole rzepaku

Relacja z wyjazdu studyjnego GOKiB

14 cze 2021 09:06
wydrukuj
Jak wiecie, od stycznia br. nasze instytucje kultury połączyły siły i teraz działają jako Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Gaworzycach (GOKiB). Wcześniej działalność instytucji była mocno ograniczona, ale nareszcie powoli wszystko wraca do normalności. Okazją do wzmocnienia zespołu był wyjazd studyjny zespołu GOKiB do zaprzyjaźnionej instytucji w Świeradowie Zdroju. Obejrzyjcie relację z wizyty!

Na wyjazd do Miejskiego Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy "Stacja Kultury" zaprosiła pracowników Gabriela Kalińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gaworzycach. Dzięki uprzejmości Pani Doroty Marek, dyrektor ośrodka w Świeradowie, pracownicy mogli poznać obiekty funkcjonujące pod skrzydłami "Stacji Kultury".

W niedawno oddanym do użytku miejscu - byłej stacji kolejowej, mieści się obecnie "Stacja Kultury". Klimat tego miejsca świetnie oddają oryginalnie zachowane drzwi wejściowe, oraz architektura budynku. Jego potencjał świetnie wykorzystano, zachowując szacunek dla historii obiektu. W jednej z sal mieści się nawet makieta kolejowa trasy Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój – Świeradów Nadleśnictwo. Trzeba przyznać, że zrobiła ona na nas ogromne wrażenie. Ponadto

Odwiedziliśmy też "Czarci Młyn", uczestnicząc tam w warsztatach wyrabiania chleba oraz poznając jeden z tajemniczych składników, dzięki któremu nasz chleb nabrał charakterystycznego smaku i aromatu. Dużo zabawy było przy wyrabianiu masła tradycyjną metodą. Umęczyliśmy się, co nie miara, za to świeży chleb z domowym masłem smakował wyśmienicie w towarzystwie działaczy kultury.

Obok "Czarciego Młynu", mieści się kolejne ciekawe miejsce, będące w zarządzaniu "Stacji Kultury" a jest nim Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 - Izerska Łąka. Obiekt nowy, prowadzony przez osoby z pasją, co widać już na pierwszy rzut oka. Zespół naszego ośrodka zgodnie stwierdził, że warto tutaj wrócić z dziećmi. Spodziewajcie się zatem takiej propozycji.

Na zakończenie wyjazdu mieliśmy okazję zwiedzić nową atrakcję Świeradowa - Sky Walk. To wieża widokowa typu "spacer w chmurach" i  najwyższa w Polsce tego typu trasa, która robi ogromne wrażenie. Towarzyszyła nam wspaniała pogoda i świetne humory. Co odważniejsi, zdecydowali się wypróbować zjazdu z góry na dół, co było wspaniałą przygodą.

Przede wszystkim jednak wyjazd był okazją do dyskusji nt. wyzwań, z którymi mierzą się obecnie ośrodki kultury. Każda jednostka, mimo, że inna i mierzy się z innymi problemami, to jednak posiada też wiele wspólnych tematów, w których można dopatrzyć się szeregu możliwości na rozwiązanie. Wyjazd był inspirujący, sprzyjał integracji zespołu i na pewno zaowocuje w naszym środowisku kolejnymi działaniami.

Poniżej fotorelacja z wyjazdu.