Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

Gmina Gaworzyce - Aktualności

 

Szanowni Państwo,


od poniedziałku – 26 października na okres dwóch tygodni (do niedzieli 8 listopada) zostają zawieszone zajęcia w trybie stacjonarnym dla uczniów klas IV- VIII. Zajęcia będą w tych klasach realizowane w formie zdalnej, według dotychczasowego planu lekcyjnego (jak w szkole stacjonarnej).


Uczniowie klas 1-3 będą kontynuować naukę w formie stacjonarnej na terenie szkoły.


Prosimy, aby zgodnie z wytycznymi dzieci z klas 1-3 były przyprowadzane i odbierane przez rodzica lub upoważnioną osobę dorosłą. Dzieci dojeżdżające są odbierane z przystanków przez rodzica lub upoważnioną osobę dorosłą. Nie zapominamy o zachowaniu reżimu sanitarnego.


Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe (po konsultacji z GOPS-em) nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor zorganizuje nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole).

 

                                                                                                                          Dyrektor SP im. Kornela Makuszyńskiego w Gaworzycach

 

                                                                                                                                                             Małgorzata Kosałka

Z przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursów plastycznych pod patronatem Wójta Gminy Gaworzyce Jacka Szwagrzyka. Odbiorcami konkursów byli przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Gaworzycach oraz uczniowie klas I-III ze SP im. Kornela Makuszyńskiego w Gaworzycach.

 

Głównym celem konkursów było kształtowanie, już wśród najmłodszych, poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne, w szczególności za czyste powietrze. Uwrażliwienie dzieci na potrzebę ochrony środowiska, w którym żyją, a także rozwijanie wrażliwości artystycznej i ekologicznej.

 

 

Powołane przez organizatora jury dokonało oceny prac:

 

Publiczne Przedszkole w Gaworzycach:

 

I miejsce Tęczowe nutki

II miejsce Wiewiórki

III miejsce  Muchomorki

Wyróżnienia: Jeżyki i Smerfy

 

SP im. Kornela Makuszyńskiego w Gaworzycach

I miejsce ex aequo klasa III a i III b

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów, a autorom nagrodzonych prac bardzo mocno gratulujemy!

 

W związku z panującą sytuacją oraz zagrożeniem epidemiologicznym wszystkie nagrody zostaną przekazane do szkoły i przedszkola. Prosimy dzieci o cierpliwość i wyrozumiałość, wiemy jak bardzo się napracowały.

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd reaguje na bieżąco i wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest obecnie naszym priorytetem. Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń. Rząd uruchamia też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego. Będą to:

 

- objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);

- w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;

- zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;

- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;

- max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;

- ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

 

Uwaga!

W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

 

Zostańmy w domach i przestrzegajmy zasad

Skala rozprzestrzeniania się koronawirusa zależy od nas samych. Dlatego ważne jest przestrzeganie ustalonych obostrzeń i reżimów sanitarnych. Wszystkim zalecamy pozostawanie w domach, o ile jest to możliwe. Ograniczajmy wychodzenie z domu do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy, czy zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

 

Zalecenie DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:

 

- Dystans

- Dezynfekcja

- Maseczka

- Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe

- Wietrzenie

 

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

 

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Zgodnie z zapowiedziami rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

 

Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11

 

W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

 

Wolontariusze, organizacje pozarządowe i harcerze wspólnie dla seniorów

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną  w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

 

Jak pomagać?

Jeśli chcesz pomagać potrzebującym osobom starszym, zgłoś się! Jak to zrobić?

- Zadzwoń na infolinię.

- Wypełnij ankietę dostępną na stronie: www.wspierajseniora.pl

- Przyjdź do ośrodka pomocy społecznej w Twojej gminie – ich lista znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat

 

Jak skorzystać ze wsparcia?

 

Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów.

 

Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy. Realizacja usługi w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

 

Pomoc dla seniorów

Zadaniem gmin będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy.

 

Samorządy gminne będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

Szanowni pasażerowie!


w związku z przejściem szkół ponadpodstawowych w tryb nauki zdalnej od poniedziałku 19.10.2020 r . w rozkładzie jazdy wprowadzone zostaną zmiany.

 

Przypominamy jednocześnie, że zgodnie z nowymi wytycznymi rządowymi w pojazdach wykonujących przewozy w ramach transportu publicznego obowiązuje ograniczenie maksymalnej liczby osób wynoszące 50% ilości miejsc siedzących. Nadal obowiązuje również obowiązek zasłaniania nosa i ust w pojazdach.


Liczymy na zrozumienie w tej wyjątkowej sytuacji.

Link do wykazu kursujących autobusów http://intertranspks.com.pl/wp-content/uploads/2020/10/KURSY-19.10.2020-WYKAZ.pdf

 

Od 21.10.2020 r.  rozpoczął się nabór wniosków  w drugiej części programu „Czyste Powietrze”,  dotyczący PODWYŻSZONEGO POZIOMU DOFINANSOWANIA na wymianę kopciucha i termomodernizację domu. W tym celu potrzebne będzie zaświadczenie o dochodach.

 

 

 

 

W Gminie Gaworzyce takie zaświadczenia wydawane będą przez:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Okrężna 85
59-180 Gaworzyce
tel. 76 8316 267

Beneficjenci uprawnieni do podwyższonego poziomu dofinansowania, to osoby fizyczne, które muszą spełnić następujące warunki:
1) właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą (mogą być wyodrębnione maksymalnie dwa lokale mieszkalne),
2) przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego wskazany w zaświadczeniu, nie przekracza kwoty:
a) 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
b) 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
3) w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, roczny przychód osoby, o której mowa w ust. 1, z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej za rok kalendarzowy, za który ustalony został przeciętny miesięczny dochód wskazany w zaświadczeniu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2,  nie przekroczył trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów obowiązującym w grudniu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie.
4) pozostałe warunki udzielania dofinansowania

 

Z wydanym zaświadczeniem o dochodach należy wypełnić wniosek o dofinansowanie w ramach programu Czyste powietrze.


Konsultacje oraz pomoc w wypełnianiu wniosku udzielane są w Punkcie konsultacyjnym programu „Czyste powietrze”, który znajduje się w Urzędzie Gminy w Gaworzycach pok. 206 tel. 768316285 wew. 32


Pamiętajmy jednak, że w związku z pandemią, wszystkie sprawy dotyczące zaświadczenia i programu prosimy konsultować  najpierw telefonicznie !!!


Zachęcamy do wymiany kopciuchów na ekologiczne źródła ciepła oraz termomodernizację domów. Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany umożliwią większej ilości mieszkańców do wyżej wymienionych działań. Wspólnie dbajmy o jakość powietrza, którym oddychamy.

„Na kryzys cywilizacji trzeba odpowiedzieć cywilizacją miłości !!!”
                                                                         Jan Paweł II



Szanowni Państwo,  drodzy Przyjaciele!


Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz wszyscy pracownicy Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego pragniemy wyrazić naszą ogromną wdzięczność  i złożyć podziękowania na ręce wszystkich, którzy wsparli i nadal wspierają nas w jakże trudnym czasie epidemii koronawirusa.
Nieustannie spotykamy się z wyrazami solidarności, ludzkiej życzliwości i chęcią pomocy płynącą z Państwa strony.


Dziękujemy, za każdy gest, za ciepłe słowa wsparcia, płynące od wielu osób. Dają nam one motywację do dalszej pracy i utwierdzają nas w przekonaniu, że praca jaką wykonujemy jest ważna i dostrzegana przez społeczeństwo.

 

 

                                                                                                                         nadesłano: Grażyna Chuda, Szkoła Podstawowa w Gaworzycach

 

 

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf