Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

Gmina Gaworzyce - Aktualności

Przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu Gminy Gaworzyce serdecznie zachęcamy do udziału w konsultacjach rocznego Programu Współpracy Gminy Gaworzyce z organizacjami pozarządowymi na rok 2021.

 

Zachęcamy do zapoznania się z projektem uchwały i wypełnienie formularza konsultacji dostępnego w treści Zarządzenia.

 

Pliki do pobrania, uwaga - otworzą się w nowym oknie przeglądarki:

 

1. Zarządzenie - wersja PDF

2. Zarządzenie - wersja edytowalna DOC

3. Projekt uchwały ws. przyjęcia "Programu współpracy Gminy Gaworzyce z organizacjami pozarządowymi"

To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań. Najlepsze metody walki z wirusem to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństw. Do ustabilizowania sytuacji potrzebujemy powrotu społecznej dyscypliny i ograniczenia mobilności obywateli. To właśnie dzięki tym działaniom zwalczyliśmy pierwszą falę koronawirusa w Polsce. Zdrowie i życie obywateli, ochrona polskiej gospodarki i wydolna służba zdrowia to wciąż nasze główne cele. Nowe zasady bezpieczeństwa, które wprowadzamy dają możliwość zapanowania nad dużymi wzrostami zakażeń oraz dają nadzieję na uratowanie zdrowia i życia setek Polaków - tłumaczy Mateusz Morawiecki, Prezes Kancelarii Rady Ministrów.

 

Najważniejsze zmiany

  • Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada;
  • Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada;  

Uwaga! Dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki w szkołach.

Ważne! Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.

  • Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;  
  • Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;
  • Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
  • Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada
  • Kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada 

Infografika dotycząca obostrzeń - z Kancelarii Premiera

 

Aktualne środki bezpieczeństwa przedłużone zostają do 29 listopada:

  • od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
  • w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
  • zawieszenie działania sanatoriów
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
  • ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
  • zakaz organizowania spotkań i imprez
  • ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego)

Zalecenie DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:

  • Dystans
  • Dezynfekcja
  • Maseczka
  • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
  • Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.
Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

• Od 26 października 2020 r. w 5 województwach uruchamiamy nowy model obsługi podatników. Od 16 listopada model obejmie cały kraj.

• Załatwienie sprawy podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie będzie możliwe po jej wcześniejszym umówieniu.

• Możliwość umówienia wizyty w urzędzie zwiększy bezpieczeństwo podatników i komfort przy załatwianiu spraw.

„Elektroniczna usługa, która umożliwi podatnikom umówienie wizyty w urzędzie skarbowym, to ważny krok w programie „Klient w centrum uwagi KAS". Dzięki usłudze zwiększymy komfort załatwiania spraw w urzędzie przy zapewnieniu wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji" – mówi szef Krajowej Administracji Skarbowej, Magdalena Rzeczkowska.

Nowy model obsługi uruchomiono pilotażowo latem tego roku w urzędach skarbowych w województwach podlaskim i wielkopolskim.

26 października usługa zostanie wprowadzona w 5 kolejnych regionach, w tym w województwie dolnośląskim. W tym województwie już od dzisiaj podatnicy mają dostęp do formularza online, za pomocą którego mogą umówić wizytę na terminy od 9 listopada włącznie. Wcześniejsze załatwienie sprawy (tzn. przed 9 listopada) będzie możliwe po skontaktowaniu się ze swoim urzędem. Docelowo usługa obejmie urzędy skarbowe również w pozostałych województwach i będą mogli z niej korzystać klienci KAS w całej Polsce.

Jak się umówić na wizytę?

Wizyty można umawiać już od dzisiaj, na terminy od 9 listopada włącznie. Wizytę można umówić:


· przez internet – możesz skorzystać z elektronicznego formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub swojego urzędu skarbowego,


· telefonicznie – numery telefonów sprawdzisz na stronie www swojego urzędu skarbowego,


· w urzędzie – podczas osobistej wizyty w punkcie „Umawianie wizyt", który znajduje się blisko wejścia.

Przypominamy, że na stronie Domu Kultury "Jowisz" w Gaworzycach - www.dkjowisz.gaworzyce.com.pl są dostępne 2 konkursy o charakterze patriotycznym. Na nadesłanie wykonań piosenek patriotycznych czas jest do jutra, znacznie więcej czasu zostało aby zgłosić się do konkursu recytatorskiego, nad którym objął patronat Starosta Polkowicki - Kamil Ciupak.

 

Serdecznie zachęcamy!

 

Plakaty podmiotu zewnętrznego Domu Kultury "Jowisz".

Logo fundacji KHGM Polska Miedź

 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Zarząd Fundacji KGHM Polska Miedź przyznał dofinansowanie w wysokości 10.000,00 zł na realizację zajęć piłkarskich dla najmłodszych mieszkańców Gminy Gaworzyce. Umowa na projekt "Piłka nożna w Gminie Gaworzyce" została podpisana w połowie października br.

 

Kwota darowizny zostanie przeznaczona na zakup sprzętu sportowego, strojów sportowych, transportu na zawody oraz honorarium trenera.

Przykładowe zdjęcie prezentujące błoto pozostawione na drogach przez rolników.Drodzy Rolnicy!

 

Mając na uwadze trwające na polach prace z użyciem ciężkiego sprzętu rolniczego oraz panujące, jesienne warunki pogodowe, apelujemy do Państwa o utrzymanie czystości na drogach.

 

Zanieczyszczanie nawierzchni, głównie poprzez nanoszenie ziemi kołami włączających się do ruchu kombajnów czy ciągników, ma istotny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Błoto powstające na drogach tworzy śliską warstwę, która może doprowadzać do utraty przyczepności pojazdów osobowych. Zanieczyszczenia utrudniają również odprowadzanie wód opadowych, spływają na pobocza, zalegają w rowach i w urządzeniach kanalizacji deszczowej.

 

Przed wyjeżdżaniem na jezdnię koła pojazdów oraz sprzęt należy oczyścić. W razie konieczności należy na bieżąco usuwać nieczystości poza pas drogowy, w tym pobocza i rowy, by nie stwarzały zagrożenia. Zwracamy również uwagę na właściwe zabezpieczenie przewożonego ładunku oraz dbanie o odpowiednie uszczelnienie przyczep do jego przewozu.

 

Jednocześnie przypominamy, że kto zanieczyszcza drogę publiczną, powodując tym samym niebezpieczeństwo lub utrudnienia w ruchu drogowym, popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny albo karze nagany.

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf