Gmina Gaworzyce - Aktualności
Dnia 18 listopada 2020 r. Jacek Szwagrzyk - Wójt Gminy Gaworzyce oraz inni samorządowcy z terenu Zagłębia Miedziowego podpisali list intencyjny ws. współpracy na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii:
- jest jednym z kluczowych projektów upowszechniania niskoemisyjnej gospodarki,
- służy wzrostowi innowacyjności
- to budowanie jakościowego ekosystemu i tym samym poprawy jakości życia
Współpraca stron opierać się będzie na inicjowaniu i prowadzeniu konsultacji w celu wypracowania rozwiązań administracyjno-organizacyjnych w obszarze rozwoju OZE, określeniu potencjalnych gruntów pod instalacje OZE, wzajemnym informowaniu się o podejmowanych działaniach w tym zakresie oraz integrowaniu środowisk zainteresowanych rozwojem zrównoważonej niskoemisyjnej gospodarki.
Rząd na sobotniej konferencji prasowej przedstawił nowy, kompleksowy plan działania na najbliższy czas w związku z przeciwdziałaniom COVID-19.
Przygotowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:
- tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
- etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
- kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).
Etap odpowiedzialności – od 28 listopada do 27 grudnia
Sklepy w galeriach handlowych z reżimem sanitarnym
Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada rząd przywraca jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym.
W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Pamiętaj, że w przestrzeni publicznej masz obowiązek zasłaniać nos i usta. Przy wejściu do sklepu zdezynfekuj ręce lub używaj rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.
Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia
Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.
Rząd wspiera branżę turystyczną. Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.
Od 28.12 etap stabilizacji – zależnie od sytuacji epidemicznej możliwy stopniowy powrót do stref czerwonych, żółtych i zielonych
W momencie spadku liczby zachorowań, wrócimy do podziału na strefy: czerwoną – powiaty z najwyższą liczbą chorych, żółtą i zieloną – powiaty z najniższą liczbą chorych. Będziemy także stopniowo rozluźniać panujące restrykcje.
Bliska perspektywa - Szczepienia przewciw COVID-19
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie rządowej dot. koronawirusa - zobacz
Krajowe Biuro Wyborcze Delegatura w Legnicy informuje, iż trwa nabór kandydatów na urzędników wyborczych:
- gminy ŻUKOWICE
- gminy KUNICE
Urzędników wyborczych powołuje się dla obszaru danej gminy na okres 6 lat, spośród posiadających wykształcenie wyższe:
1) pracowników urzędów obsługujących: organy administracji rządowej, samorządowej lub jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych;
2) innych osób mających co najmniej 5-letni staż pracy w urzędach lub jednostkach, o których mowa w pkt 1.
- Urzędnikiem wyborczym nie może być osoba kandydująca w wyborach w okręgu, w skład którego wchodzi gmina właściwa dla obszaru działania urzędnika wyborczego, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy, pełnomocnik finansowy, mąż zaufania lub członek komisji wyborczej. Urzędnikiem wyborczym nie może być osoba zatrudniona w urzędzie gminy, gminnej jednostce organizacyjnej lub osobie prawnej, w gminie, w której miałaby wykonywać swoją funkcję.
- Urzędnik wyborczy nie może należeć do partii politycznych ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z pełnioną funkcją.
- Urzędnikiem wyborczym nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Wzór zgłoszenia oraz szczegółowe informacje dotyczące funkcji urzędnika wyborczego dostępne są pod adresem:
https://pkw.gov.pl/kbw/urzednicy-wyborczy
Szczegółowe informacje można uzyskać w biurze Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy pod nr telefonu: 76 721 35 70.
Kandydaci na funkcję urzędnika wyborczego składają zgłoszenie do Dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy,
Pl. Słowiański 1, 59 -220 Legnica.
Zapraszamy do współpracy
Dyrektor Delegatury
Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy
/-/ Anna Zych
SZANOWNI MIESZKAŃCY POWIATU POLKOWICKIEGO,
Informuję, iż na dzień 25 listopada 2020 r. zwołałem XVIII Sesję Rady Powiatu Polkowickiego. Sesja odbędzie się o godz. 14:00. Jednocześnie informuję, że na podstawie art. 15zzx ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.), obrady XVIII sesji Rady Powiatu Polkowickiego odbędą się z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (zdalny tryb obradowania).
Zainteresowanym mieszkańcom proponuję transmisję z obrad online udostępnioną na stronie biuletynu informacji publicznej powiatu polkowickiego.
Tematyka obrad:
- Otwarcie obrad.
- Wybór Sekretarza XVIII Sesji.
- Przyjęcie protokołu Nr XVII/2020.
- Sprawozdanie Starosty Polkowickiego z prac Zarządu Powiatu Polkowickiego w okresie międzysesyjnym.
- Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Przemków.
- Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na obszarze powiatu polkowickiego.
- Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej powiatu polkowickiego.
- Podjęcie uchwały w sprawie zmian budżetu i w budżecie powiatu polkowickiego na 2020 r.
- Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Programu współpracy powiatu polkowickiego
z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2021. - Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych powiatu polkowickiego za rok szkolny 2019/2020.
- Wnioski oraz oświadczenia radnych.
- Zakończenie obrad.
Przewodniczący Rady
Henryk Czekajło
Od 1 grudnia 2020 roku, na mocy uchwały NR XV/70/20 ZGROMADZENIA ZWIĄZKU GMIN ZAGŁĘBIA MIEDZIOWEGO z dnia 5 listopada 2020 roku, zmieni się częstotliwość odbioru odpadów biodegradowalnych w okresie jesienno-zimowym.
Z zabudowy wielorodzinnej bioodpady będą odbierane raz na 2 tygodnie, natomiast z zabudowy jednorodzinnej – raz na 4 tygodnie.
Jak wynika z przeprowadzonych analiz w miesiącach od listopada do marca mieszkańcy ZGZM wytwarzają o ok 60% mniej odpadów biodegradowalnych w porównaniu do okresu kwiecień-październik. Frakcja BIO odbierana jest zazwyczaj odrębnym transportem. Oznacza to, że w okresie jesienno-zimowym śmieciarki robią kursy nie będąc wypełnione nawet w połowie. Jest to nieekonomiczne i nieekologiczne. Zmiana podyktowana jest więc zoptymalizowaniem kosztów utrzymania systemu.
Bioodpady w workach nie będą odbierane
Przypominamy, iż bioodpady, zgodnie z obowiązującym regulaminem, gromadzimy wyłącznie w pojemnikach. Ilość koszy na bio nie jest limitowana, więc możemy wyposażyć nieruchomość w taką ilość pojemników, jaką potrzebujemy. Odpady w workach nie będą odbierane. W przypadku wytworzenia większej ilości odpadów biodegradowalnych informujemy, iż cały rok otwarty jest Centralny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ulicy Działkowej 18 w Polkowicach, gdzie można bezpłatnie oddać nadprogramowe odpady zielone (liście, skoszona trawa, zwiędłe kwiaty czy rozdrobnione gałęzie z przyciętych krzewów).
Czy posiadasz odpowiedni pojemnik do gromadzenia odpadów?
Warto sprawdzić, czy nasz pojemnik na odpady spełnia wszystkie wymagania, aby jego użytkowanie go było komfortowe i bezpieczne zarówno dla nas samych jak i dla pracowników odbierających odpady.
Idealny pojemnik:
- Posiada kółka
- Wyposażony jest w szczelną klapę
- Posiada uchwyt lub listwę ułatwiającą przetaczanie
- Konstrukcja umożliwia opróżnianie mechaniczne
- W widocznym miejscu posiada oznaczenie adresu i rodzaju odpadu (mieszane/bio)
- Jest kompletny i sprawny
- Spełnia normę PN-EN 840 która gwarantuje, iż pojemnik 120 l wytrzyma obciążenie 50kg, a 240 l – 100 kg.
W przypadku stwierdzenia, że opróżnienie pojemnika grozi bezpieczeństwu pracowników odbierających odpady lub uszkodzeniem pojemnika (np. pojemnik jest przeciążony gruzem, wypełniony gorącym popiołem, czy odpadami niebezpiecznymi, w tym azbestem) pracownicy mogą odmówić jego odbioru.