Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

Gmina Gaworzyce - Aktualności

W trosce o bezpieczeństwo naszych mieszkańców, w związku z nasileniem zagrożenia epidemicznego na obszarze Gminy Gaworzyce, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gaworzycach informuje, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gaworzycach rozpoczyna pracę w trybie wewnętrznym.
 
Oznacza to, że wszystkie sprawy załatwia jak dotychczas, pozostaje jednak zamknięty dla wizyt klientów –od 12 października 2020 r. do odwołania.
 
Bezpośrednio, czyli przychodząc do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gaworzycach będą załatwiane tylko sprawy pilne i wymagające osobistego stawienia się. W innych ważnych dla Państwa sprawach prosimy o wcześniejsze, telefoniczne umówienie się!
 
Podajemy numery kontaktowe:
 
tel. 76/ 831 62 67
Dział pomocy społecznej
GZI ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
 
tel. 76/ 759 10 94
 
Dział Świadczeń Rodzinnych
Dział Funduszu Alimentacyjnego
Dział Świadczeń Wychowawczych
Karta Dużej Rodziny
Dodatki Energetyczne
Dodatki Mieszkaniowe
 
tel. 697 600 581
Wsparcie osób przebywających w kwarantannie
 
e - mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Szczegółowy wykaz pracowników, ich numerów telefonów i adresów email znajduje się pod linkiem:
 
Mieszkańcy proszeni są o załatwianie spraw:
  • telefonicznie
  • drogą elektroniczną
  • poprzez platformę ePUAP
Przy wejściu do budynku Ośrodka ustawiona jest skrzynka podawcza, do której można wrzucać korespondencję do Ośrodka (nie potwierdzamy jej złożenia).
Za wszelkie utrudnienia przepraszamy! Powyższa decyzja podyktowana jest jednak troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Gaworzyc. O wszelkich zmianach będziemy Państwa na bieżąco informować.

Nasze mieszkanki biorą udział w projekcie Fundacji "Porozumienie Wzgórz Dalkowskich" - Kuźnia Aktywnych Pozytywnych 60+ w ramach którego realizują własne przedsięwzięcie, do udziału w którym zachęcają wszystkich chętnych mieszkańców gminy Gaworzyce. Sami zobaczcie!

 

Pierwsze zajęcia ruszają już w tym tygodniu, dlatego nie warto zwlekać z zapisami. Zapisać można się na świetlicy w Kłobuczynie bądź u Pani Ewy Leszczak (tel. 609 733 507).

 

Logo programu Nasza Przestrzeń i Fundacji Wspomagania Wsi.

Gmina Gaworzyce przy wsparciu Fundacji Wspomagania Wsi zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych w zakresie planowania przestrzeni.

3 plakaty połączone w jeden plik, na których widnieją informacje o spotkaniach w Grabiku, Kłobuczynie, i Gaworzycach. Informacje powielone w tekście.

HARMONOGRAM

Serdecznie zapraszamy na spotkania konsultacyjne z ekspertami, które odbędą się kolejno:

  • w świetlicy wiejskiej w Grabiku dnia 20 października 2020 r. (wtorek) o godz. 17:00
  • w świetlicy wiejskiej w Kłobuczynie dnia 21 października 2020 r. (środa) o godz. 17:00
  • w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaworzycach dnia 22 października 2020 r. (czwartek) o godz. 17:00

Podczas spotkań warsztatowych:

  • szczegółowo omówimy w/w plany, możliwe koncepcje i zmiany
  • wyjaśnimy jak ważne znaczenie mają te dokumenty dla rozwoju przestrzennego miejscowości
  • wspólnie opracujemy zasady zagospodarowania, które w przyszłości pozwolą uniknąć choćby nieporozumień między funkcją gospodarczą a mieszkaniową

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną spotkania odbywać się będą w reżimie sanitarnym. Mile widziane potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniach - telefonicznie lub e-mail na wskazany poniżej adres.

 

Więcej informacji na temat spotkań:

  • Anna Młynarczyk | tel. 76 8316 285 w. 46 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Joanna Brodowska | tel. 76 8316 285 w. 34 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Działanie dofinansowano ze środków Fundacji Wspomagania Wsi w ramach programu "Nasza przestrzeń".

Warszawa, 8 października 2020 r.

Komunikat Dyrektora Centralnego Biura Spisowego
w sprawie wywiadów bezpośrednich w Powszechnym Spisie Rolnym 2020 r.

 

Po przeanalizowaniu gotowości rachmistrzów do realizacji spisu rolnego w terenie metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI), podejmuję decyzję o możliwości prowadzenia wywiadów przez rachmistrzów spisowych w gospodarstwach rolnych przydzielonych im do realizacji w formie wywiadów bezpośrednich w terenie, z wykorzystaniem otrzymanych urządzeń mobilnych.

 

Wobec powyższego rachmistrz spisowy może realizować spis rolny metodą wywiadu telefonicznego lub wywiadu bezpośredniego. Mając na uwadze bezpieczeństwo rachmistrzów spisowych oraz respondentów, proszę o bezwzględne stosowanie się przez rachmistrzów do „Zasad realizacji spisu metodą wywiadu bezpośredniego w terenie (CAPI)”, które stanowią załącznik do niniejszego komunikatu.

 

Przed rozpoczęciem wywiadów bezpośrednich rachmistrz jest zobowiązany złożyć do właściwego Urzędu Statystycznego podpisane oświadczenie, stanowiące załącznik do „Zasad realizacji spisu metodą wywiadu bezpośredniego w terenie (CAPI)”.

 

Decyzja obowiązuje na terenie całego kraju od 10 października 2020 r. do odwołania.

 

Niniejszy komunikat odwołuje decyzję Dyrektora CBS z dnia 30 września 2020 r. o prowadzeniu przez rachmistrzów spisowych wyłącznie wywiadów telefonicznych.

 

/-/ Janusz Dygaszewicz

Z-ca Generalnego Komisarza Spisowego

Dyrektor Centralnego Biura Spisowego

 

Załącznik do Komunikatu Dyrektora Centralnego Biura Spisowego w sprawie wywiadów bezpośrednich w Powszechnym Spisie Rolnym 2020 r.

 

Zasady realizacji spisu metodą wywiadu bezpośredniego w terenie (CAPI)

 

Czytaj więcej: Uwaga! Ważny komunikat ws. spisu rolnego!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Sołectwo Kurów Wielki zdobyło I nagrodę w wojewódzkim konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

 

Konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska” zorganizowany został przez Urząd Marszałkowski już po raz dwunasty. To jeden z elementów wsparcia jakie Urząd przygotował dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej. Jego celem jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej kreatywnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich, które staną się przykładem dla innych wsi do realizacji podobnych przedsięwzięć.

 

Zgłosiliśmy 2 projekty

 

W tym roku Gmina Gaworzyce zgłosiła do konkursu dwie miejscowości: Kurów Wielki z projektem „Centrum Piknikowe w Wiosce Sympatyków Rowerowych” oraz Gostyń z projektem „Otwarta Strefa Aktywności z widokiem na Wzgórza Dalkowskie”. Do udziału w pracach Komisji konkursowej, powołanej przez Marszałka Województwa, zaproszeni zostali przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

 

Zwycięskim okazał się projekt dot. Centrum Piknikowego w Kurowie. Przeczytajcie o nim!

 

Sołectwo Kurów Wielki, choć liczy niespełna 50 mieszkańców, stanowi świetny przykład aktywności i spójnego realizowania strategii metodą małych kroków. Bolączką mieszkańców od lat był brak własnego miejsca spotkań. Zanim na parkingu, przed zabytkowym kościołem, stanęła niewielka świetlica kontenerowa, mieszkańcy miejscowości najczęściej spotykali się we własnych domach, najczęściej u pani Sołtys. Odkąd jest świetlica mieszkańcy spotykają się cyklicznie, przynajmniej 1 raz w tygodniu, najczęściej są to spotkania przy kawie i ciastku – i oczywiście robótkach ręcznych. Jesteśmy przekonani, spotkania pełne rozmów i planów, pozwoliły na realizację kolejnych celów w tak krótkim czasie.

W swojej strategii rozwoju mieszkańcy jednoznacznie wskazali na potrzebę utworzenia placu rekreacyjnego. Problem stanowił też brak miejsca, w którym bezpiecznie można zostawić rower oraz utrudniony dostęp do obiektów sportowo-rekreacyjnych.

 

Dzięki pracy nad dokumentem strategicznym, mieszkańcy Kurowa upatrzyli szansę na realizację swoich marzeń społecznych. Było w centrum miejscowości miejsce, idealnie nadające się na stworzenie miejsca rekreacji. Najtrudniejszy był proces, w którym mieszkańcy musieli udowodnić, że kupno działki w centrum wsi ma sens dla mieszkańców „takiej małej wioski”. To był stosunkowo długi proces, ale udało się – a szalkę przeważyła aktywność i determinacja mieszkańców. Działka została zakupiona w roku 2016 ze środków gminy. Dzięki współpracy z samorządem i współdziałaniu środków w ramach funduszu sołeckiego udało się postawić na swoim – powstała koncepcja zagospodarowania działki (2017), a niedługo później (w 2018 roku) udało się zdobyć środki finansowe na realizację większości założeń – powstała tu siłownia pod chmurką oraz strefa wypoczynkowa z altanką, zewnętrznym betonowym paleniskiem oraz ławeczkami. Miejsce wzbogacono o nasadzenia roślin. Zresztą mieszkańcy cyklicznie dosadzają tu nowe kwiaty i krzewy. Do tego wszystkiego – mała architektura: kosze na śmieci, i wymarzone stojaki na rowery, gdzie bez obaw można przypiąć rower i wyruszać na zwiedzanie choćby zabytkowego kościoła, który stoi nieopodal. Koszt zadania wyniósł 59.718,21 zł, z czego 25 tys. zł to dotacja z Urzędu Marszałkowskiego. Pozostała część to środki z budżetu gminy Gaworzyce i funduszu sołeckiego.

 

Huczne otwarcie odbyło się 26.04.2019 r. Dziś ze śmiałością można przyznać, że działanie miało sens. Miejsce służy najczęściej mieszkańcom, którzy tutaj najchętniej organizują wszelkie wioskowe uroczystości. Mają za sobą już 2 sylwestry, i nie w głowie im żadne bale, bo najlepiej bawią się właśnie tu, w swoim gronie, na świeżym powietrzu, przy ognisku i własnych, znakomitych zresztą, wypiekach. Ponadto organizują tu dożynki wiejskie, spotkania urodzinowe i imieninowe a także akcje związane z utrzymaniem tego miejsca.

 

Utworzenie w centrum Kurowa nowego miejsca świetnie wpisało się również w ideę „Wioski Sympatyków Rowerowych, a w tym kierunku zmierza się i identyfikuje miejscowość. Miejsce rekreacyjne w centrum wsi stanowi nie tylko ciekawy przystanek po drodze, ale również samo w sobie stanowi miejsce wycieczek rowerowych. Odbyły się tu już 2 wycieczki grup rowerowych z Głogowa zakończone integracją z mieszkańcami Sołectwa.

 

To nie koniec starań mieszkańców, ciągle doposażają oni miejsce – w roku ubiegłym o garaż, w którym mogą trzymać wszystkie rzeczy niezbędne do prac w zakresie utrzymania zieleni.

Docelowo marzeniem mieszkańców jest wzbogacenie placu o świetlicę i boisko do siatkówki, by całość stanowił jeden kompleks.

 

Warto dodać, że miejscowość prężnie działa społecznie. Pod koniec 2018 roku mieszkańcy Sołectwa wraz z mieszkańcami sąsiedniej wsi Gostyń założyli Koło Gospodyń Wiejskich, oficjalnie zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pozwoliło to mieszkańcom na podjęcie szerszych działań, doszkalanie się w zakresie działalności, a także otworzyło nowe możliwości ubiegania się o granty i dotacje. Z kolei dzięki zaangażowaniu obywatelskiemu w miesiącu lipcu br. za najwyższą frekwencję wyborczą wśród Sołectw z terenu gminy Gaworzyce (w gminnym konkursie) sołectwo Kurów Wielki z najwyższym wynikiem bliskim 80% zdobyło główną nagrodę – 5 tys. zł, którą przeznaczyło na ogrodzenie placu.

 

Serdecznie gratulujemy Laureatom! Finał konkursu wraz z wręczeniem nagród odbędzie się w Najpiękniejszej Wsi. Ten tytuł w tym roku otrzymała Konradówka - rogata wieś w Gminie Chojnów. Uroczystość odbędzie się 30 października br.

 

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

 

Podczas walki z koronawirusem najważniejsze jest nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Od 10 października cały kraj zostanie objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej.

 

 

Obraz z Kancelarii Premiera. Infografika dotycząca nowych zasad.

Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju

 

Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Będzie to obowiązkowe w całym kraju!  

Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

 

Lokale gastronomiczne – nowe zasady

 

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. 

Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

 

Na imprezach okolicznościowych – mniej gości

 

W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach - 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

 

Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach

 

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju?

W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2

 

Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia

 

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

 

Bądź bezpieczny z aplikacją STOP COVID – ProteGO Safe

 

Walka z zagrożeniem może być prostsza dzięki aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe. Aplikacja jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pobierz, zainstaluj i korzystaj z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe!

 

Na czym to polega? Jeśli zainstalujesz aplikację, Twój telefon będzie monitorował otoczenie w poszukiwaniu innych telefonów (ale nie osób), na których także zainstalowana jest ta aplikacja. W tym czasie STOP COVID – ProteGO Safe analizuje długość (czas) i odległość kontaktu. Zapamiętuje tylko te kontakty, które trwały powyżej 15 minut, w odległości mniejszej niż 2 m. Jeśli któraś z tych osób, z którą miałeś dłuższy kontakt, zachoruje na koronawirusa – dostaniesz odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w tej sytuacji zrobić.

Co ważne – w powiadomieniu nie znajdziesz informacji, kto zachorował oraz kiedy i gdzie miałeś kontakt z tą osobą.

 

Źródło: serwis internetowy Rzeczypospolitej Polskiej

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf