Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

Gmina Gaworzyce - Aktualności

Konkurs „Wybieram wybory” 2020.

Znamy już szczegóły IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. Będzie on poświęcony ogólnej wiedzy dotyczącej prawa wyborczego.

Konkurs organizowany przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze jest skierowany do uczniów ponadgimnazjalnych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego - propagowania idei udziału w wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym.

Chętni uczniowie szkół mogą zgłaszać się do udziału w konkursie za pośrednictwem dyrektora swojej szkoły lub osoby przez niego upoważnionej przesyłając skany dokumentów do 10 stycznia 2020 roku na adres właściwej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Wszelkie niezbędne dokumenty dostępne są na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl (zakładka na górnym pasku „Aktualności” -> Konkurs „Wybieram Wybory” -> IV edycja).

Oryginały dokumentów muszą zostać przesłane do Delegatury najpóźniej w terminie 14 dni od dnia upływu terminu na zgłoszenie uczestnictwa w Konkursie. tj. do dnia 24 stycznia 2020 roku. W przypadku przesłania tych dokumentów pocztą o zachowaniu terminu decyduje data nadania.

25 lutego 2020 roku o godzinie 12.00 odbędzie się szkolny etap Konkursu – test wyboru, składający się z 25 pytań (trzy propozycje odpowiedzi). Zakres tematyczny pytań obejmować będzie wszystkie działy Kodeksu wyborczego. Czas trwania etapu szkolnego wynosi 40 minut.

Wyniki etapu szkolnego Konkursu z danej szkoły przesłane zostaną na jej adres poczty elektronicznej. 13 marca 2020 roku na stronie internetowej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego zostanie ogłoszona lista Uczestników zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego.

Uczestnicy zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego zostaną poinformowani o tym, za pośrednictwem Dyrektora szkoły.

Uczniowie, zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego, będą pisali pracę na jeden z trzech tematów:

 

1) Wybory prezydenckie w Polsce w ujęciu historycznym.
2) Warunki i zasady równości w prawie wyborczym.
3) Sądowa kontrola wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Polsce. Rozstrzygnięcie II etapu konkursu nastąpi do 13 kwietnia 2020 roku.

W trzecim, ogólnopolskim etapie Konkursu najlepsi uczniowie z całej Polski spotkają się 28 kwietnia 2020 roku o godz. 10.00 w Warszawie (ul. Wiejska 10) z Państwową Komisją Wyborczą i będą odpowiadać na trzy losowo wybrane pytania z zakresu Kodeksu wyborczego.

Wszyscy uczestnicy trzeciego etapu i zwycięzcy konkursu otrzymają dyplomy.

Najlepsi uczestnicy otrzymają nagrody pieniężne – za pierwsze miejsce 1300 złotych, za drugie - 800, a za trzecie – 600 złotych. Opiekunowie laureatów także dostaną nagrody – 600 złotych.

Informacje na temat konkursu będą systematycznie publikowane na stronie www.pkw.gov.pl oraz na portalu edukacyjnym www.wybieramwybory.pl . Informacje pojawiać się będą także na profilach Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej w serwisach społecznościowych.

W III edycji konkursu, która odbyła się 2019 roku zgłosiło się 7158 uczniów z 671 szkół w całej Polsce. W finale zwyciężyła Zuzanna Wojtkowska z II Liceum Ogólnokształcącego im.
 
Generałowej Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznaniu. Drugie miejsce przypadło Mikołajowi Wolaninowi z tej samej szkoły. Na trzecim miejscu znalazł się Jakub Małecki z Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej w Chorzowie.

 

Link do konkursu: https://pkw.gov.pl/878_IV_edycja/1/43179_INFORMACJE_O_IV_EDYCJI_KONKURSU_WYBIERAM_WYBORY

Dot. jakości wody przeznaczonej do picia
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Polkowicach informuje, że dnia 26 listopada 2019 r. została pobrana próba wody do analizy fizykochemicznej i mikrobiologicznej z wodociągów sieciowych Kłobuczyn, Wierzchowice, Dalków i Witanowice, w zakresie monitoringu przeglądowego wody.


PEŁNA INFORMACJA

Za nami wielki finał świątecznego projektu realizowanego przez stowarzyszenie "Lepsze jutro, twórzmy dziś". Uroczyste podsumowanie odbyło się w niedzielę, 15. grudnia we wnętrzach gaworzyckiego pałacu. 

 

"Festiwal Dobrych Życzeń" poprzedził jarmark świąteczny, w którym udział wzięło blisko 20 wystawców z regionu, wśród nich również nasze lokalne organizacje - Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych "Najmilsi", Wolontariat Młodzi Jana Pawła II, Szkoła Podstawowa w Gaworzycach a także Koła Gospodyń Wiejskich z terenu całej gminy. Na stoiskach podziwiać można było wiele cudowności, stworzonych własnoręcznie przez ludzi z pasją. Można było zaopatrzyć się w świąteczne upominki, ozdoby domu, zimowe czapki, pyszne ciasta i rozgrzewające napoje. Wyjątkowej oprawy temu wydarzeniu nadał dźwięk akordeonu, na którym grał zaparzyjaźniony artysta - Mateusz Kwapień. Jarmark z muzyką na żywo - coś wspaniałego! (Tu można zobaczyć nagranie)

 

O godzinie 17.00 rozpoczęła się II część wydarzenia - czyli uroczyste podsumowanie w projektu w sali kominkowej Pałacu. O tym, co działo się na terenie Gminy Gaworzyce w ramach projektu opowiedziała Joanna Brodowska, przewodnicząca stowarzyszenia. Następnie przyszedł czas na dobre życzenia od przedstawicieli organizacji.

 

 

"Festiwal Dobrych Życzeń" to taki wyjątkowy dzień, w którym przypominamy o tym, by na chwilę zwolnić, a nawet zatrzymać się w tym ferworze świątycznych przygotowań i skupić uwagę na tym, co w świętach - ale nie tylko w świętach - najważniejsze. Dobre życzenia - słowa, które decydujemy się wypowiedzieć na głos..., co nie dla wszystkich jest takie proste, to nasze refleksje i doświadczenia z minionego roku. Wybieramy te myśli, które rzeczywiście mają dla nas znaczenie i niosą ze sobą fragment prawdy o nas samych... - o misji Festiwalu mówi J. Brodowska.

 

Po życzeniach przyszedł czas na piękną muzykę i kolędy w innej, niż zazwyczaj, odsłonie. Koncert Mateusza Białego rzeczywiście w wyjątkowy sposób wprowadził publiczność w świąteczny nastrój. Było magicznie... Słuchając Mateusza można było zapomnieć o wszystkich troskach i zmartwieniach, ciesząc się sobą i tym, co mamy - po prostu.

 

Po koncercie zaplanowano wręczenie nagród w ogłoszonych wcześniej konkursach świątecznych. Przedstawiamy laureatów:

Czytaj więcej: To był magiczny "Festiwal Dobrych Życzeń"

Otrzymując coraz to nowe zgłoszenia i oglądając kolejne zdjęcia zanieczyszczonych PSZOK-ów, dociera do nas, że kultura segregacji odpadów nie dla każdego mieszkańca jest oczywista.

To nie kurtuazja, lecz obowiązek, by dbać o czystość Osiedlowych PSZOK-ów. Podstawowa zasada to umieszczanie odpadów w odpowiednich pojemnikach, nie obok pojemników. Kartony należy zgniatać! Frakcje oddzielać! Na tym polega segregacja. W przypadku przepełnienia pojemników odpady w postaci metali i tworzyw sztucznych, szkła i papieru, należy wyrzucić do najbliższego OPSZOK❗️

Jeżeli planujesz wyrzucenie:
▪️ odpadów wielkogabarytowych takich jak np. meble, materace,
▪️ odpadów niebezpiecznych np. puszki po farbach,
▪️ sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
▪️ gruzu budowlanego i odpadów z remontu,

zapraszamy do naszego Centralnego PSZOK-u zlokalizowanego w Polkowicach przy ul. Działkowej 18. Można skorzystać z usług oferowanych przez punkt bezpłatnie, wszystkie zebrane w ten sposób odpady zostaną zagospodarowane w sposób zgodny z przepisami, co daje gwarancję ochrony środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniem.

CPSZOK czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 19.00, w soboty w godz. 10.00 – 15.00 z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

Pamiętajmy - zanieczyszczenie Osiedlowych PSZOK-ów wiąże się z wysyłaniem dodatkowych kursów pojazdów transportujących odpady. Stare kanapy czy meble same nie załadują się na pojazdy - to dodatkowy koszt pracy ludzi, którzy muszą tą czynność wykonać. Koszty te nie pozostają bez wpływu na wysokość opłaty z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi. Zastanówmy się zatem czy nagminne łamanie zasad określonych w aktach prawa miejscowego się nam opłaca

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf