Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

Gmina Gaworzyce - Aktualności

Przedsiębiorco przypominamy, że od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywała elektroniczna baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). To oznacza brak papierowej karty przekazania odpadu.
Przedsiębiorcy wytwarzający, zbierający i przetwarzający odpady muszą uzyskać wpis do Rejestru-BDO.
Przedsiębiorcy są obowiązani do złożenia wniosku o wpis do Rejestru-BDO w terminie do dnia 31 grudnia 2019 r.  
Podmioty, które zostały zarejestrowane powinny aktywować konta (zalogować się do Rejestru-BDO).
Od nowego roku firma transportująca i odbierająca odpady nie będzie mogła odebrać odpadów w sposób legalny, jeśli nie zostanie wygenerowana przez Państwa elektroniczna karta przekazania odpadu w systemie BDO. Aby móc wygenerować ww. dokument należy zarejestrować się w Rejestrze BDO.

Niedopełnienie ustawowego obowiązku uzyskania wpisu do Rejestru-BDO oraz brak aktywacji konta może spowodować poważne ograniczenia w prowadzeniu działalności w zakresie gospodarowania odpadami od 1 stycznia 2020 roku.
PODMIOTY ZOBOWIĄZANE DO REJESTRACJI W BDO
Obowiązkiem  wpisu do  Rejestru-BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych.

Poniżej przedstawiamy listę przykładowych podmiotów, które w wyniku prowadzenia swojej działalności są zobowiązane do uzyskania wpisu do Rejestru-BDO:

•    sklepy spożywcze,
•    sklepy wielkopowierzchniowe,
•    firmy budowlane, remontowe,
•    gabinety lekarskie,
•    gabinety stomatologiczne,
•    gabinety kosmetyczne,
•    zakłady fryzjerskie,
•    producenci baterii i akumulatorów,
•    producenci pojazdów,
•    producenci opakowań,
•    producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
•    importerzy wprowadzający produkty w opakowaniach,
•    rolnicy powyżej 75 ha ziemi,
•    warsztaty samochodowe,
•    warsztaty rzemieślnicze,
•    zakłady produkcyjne,
•    prowadzący profesjonalną działalność w zakresie transportu odpadów.

Szczegółowe informacje na stronie: https://bdo.mos.gov.pl/

Celem kampanii społecznej „Czyszczone kominy to mniejszy smog” jest eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze na paliwo stałe, ciekłe, gazowe.

Jednocześnie naszym celem jest służyć użytkownikom przewodów kominowych, aby użytkowane przez nich mieszkania/lokale i domy posiadały czyste, zadbane i w pełni sprawne technicznie przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne).

Ważnym elementem, który jest niezbędny, aby z powodzeniem wyeliminować występowania smogu w Polsce jest prowadzenie ciągłej edukacji społecznej:
- jak prawidłowo organizować proces spalania w domowych urządzeniach grzewczych, aby uniknąć kopcenia z kominów zanieczyszczających powietrze,
- jak poprawnie eksploatować systemy kominowe i wentylacyjne zgodnie z zasadami ich funkcjonowania, aby uniknąć złej wentylacji oraz zaczadzenia.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów nakazuje w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:

 

- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
- od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;
- od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy;

- z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Ustawa Prawo budowlane w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c) określa, że właściciel / zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie kwalifikacje zawodowe Mistrza Kominiarskiego, a w przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków związanych z przewodami i przyłączami kominowymi właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są zobowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska.

Kolejnym istotnym elementem jest uświadomienie społeczeństwa, że:
- prawidłowo wykonany komin z certyfikowanych materiałów, regularnie kontrolowany i konserwowany, będzie bezpiecznie służyć przez dziesięciolecia,
- brak systematycznego oczyszczania i kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) to główna podstawa do niewypłacenia odszkodowania z tytułu powstałej szkody.

Międzywojewódzki Cech Kominiarzy nadzoruje i rekomenduje kominiarzy, będących jej członkami, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości co do osoby oferującej usługi kominiarskie służymy pomocą w sprawdzeniu wiarygodności czy osoba oferująca usługi kominiarskie posiada dyplom potwierdzający kwalifikacje kominiarskie, czeladnicze lub mistrzowskie.

W dniach 6-7 grudnia br. do dzieci z Gminy Gaworzyce przybył Święty Mikołaj. Zacny gość zjawił się dźwigając na plecach worek z upominkami. Po serdecznym przywitaniu się i części artystycznej przedstawionej przez grupę teatralną działającą przy Domu Kultury "Jowisz" w Gaworzycach, Święty przywoływał kolejno wszystkie dzieci na swoje poczciwe kolana, aby wysłuchać, co mają do powiedzenia i wręczyć im prezenty. Niestety Mikołaja wzywały obowiązki i musiał wyruszać w dalszą podróż. Pożegnał się radośnie z dziećmi i obiecał wrócić za rok. Najwytrwalsze dzieci zrobiły sobie zdjęcie z Mikołajem, a potem uśmiechnięte wracały do domów z rodzicami i dziadkami.

4 grudnia 2019 r. obchodziliśmy w naszej parafii odpust ku czci św. Barbary, męczennicy, patronki dobrej śmierci i tych, którzy są narażeni na niespodziewaną śmierć: górników, hutników, marynarzy, rybaków i żołnierzy.  O godzinie 12:00 w  kościele pw. Św. Barbary  została odprawiona uroczysta Msza Święta Odpustowa. W Eucharystii uczestniczyli: Jacek Szwagrzyk - Wójt Gminy Gaworzyce, Kamil Ciupak - Starosta Polkowicki, Górnicy w strojach galowych, Poczty Sztandarowe, księża z dekanatu oraz parafianie. Na zakończenie Eucharystii przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówione zostało Litanię do św. Barbary.
Zarówno wszystkim parafianom, jak i górnikom wraz z ich rodzinami, życzymy aby Święta Barbara trzymała Was w opiece, zapewniając bezpieczeństwo i szczęście.

Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Gaworzycach wzięli udział w projekcie nauki pływania w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Umiem pływać”. Podstawowym celem projektu było doprowadzenie do opanowania przez uczniów sposobów pływania oraz zdobycie umiejętności pływania stylem grzbietowym.
Zajęcia odbywały się raz w tygodniu. Podczas zajęć na krytej pływalni ,,Chrobry” w Głogowie, pod kierunkiem instruktorów uczniowie poznawali tajniki nauki pływania. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach na basenie, z niecierpliwością czekały na każdy kolejny wyjazd.
Udział w tym projekcie dał im nie tylko możliwość nauki pływania, ale również aktywnego spędzania wolnego czasu i dobrej zabawy. Ćwiczenia w formie zabawowej dostarczały mnóstwo radości i satysfakcji. Zajęcia na basenie rozbudziły potrzebę uczestnictwa dzieci w tej formie aktywności ruchowej. Dzieci nauczyły się w sposób odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z basenu. Zajęcia dały uczniom nie tylko możliwość nabycia podstawowych umiejętności pływania, ale dały również możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej. Zachęciły dzieci do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki i aktywnego stylu życia. Każdy uczeń otrzymał medal oraz dyplom, który został wręczony przez Panią Izabelę Rak - Skarbnik Gminy Gaworzyce.

Projekt był finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Gminę Gaworzyce.

 

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf