Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

Gmina Gaworzyce - Aktualności

Składamy ogromne podziękowanie za ogromny wkład pracy i wspaniałe tego efekty dla p. Mariusza Milewskiego z Koźlic, który wykonał ogrodzenie stawu przy zabytkowym pałacu w Gaworzycach.

Efekt jest naprawdę zdumiewający a miejsce stokroć bardziej bezpieczne.

 

(płotek wykonał Pan Mariusz Milewski, mieszkaniec Koźlic)

Szanowni Państwo,

 

w dniach 6–15 lipca 2015 r. kolejni studenci Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego będą gościć na terenie Gminy Gaworzyce i kontynuować rozpoczęte w roku ubiegłym przez inną grupę etnograficzne badania terenowe.

 

Temat: Zachowane w pamięci…

Będą nas interesowały następujące zagadnienia szczegółowe:

  1. Wspomnienia osób starszych o swoim miejscu urodzenia
  2. Droga na Dolny Śląsk – wspomnienia.
  3. Po przybyciu na nowe miejsce – warunki życia, sąsiedzi.
  4. Zachowanie tradycji z poprzedniego miejsca zamieszkania w nowym miejscu osiedlenia.
  5. Trwanie bądź zanik tradycji u kolejnych pokoleń, urodzonych już na Dolnym Śląsku.

 

Chcemy porozmawiać nie tylko z najstarszymi mieszkańcami gminy, ale również z kolejnymi pokoleniami, które z zainteresowaniem słuchały opowieści rodziców czy dziadków dotyczących czasów przedwojennych, wojennych, czy tuż powojennych i do dziś pielęgnują pamięć o nich, kultywując różne tradycje rodzinne.

Pamiętając o ubiegłorocznej życzliwości i gościnności mieszkańców Gminy Gaworzyce, mamy nadzieję, że również w tym roku otworzą Państwo drzwi swoich domówi i mieszkań, a przede wszystkim serca, na spotkania ze studentami i poświęcą nam czas. Chętnie posłuchamy o Państwa historiach rodzinnych, ale także o dziejach miejscowości, w których Państwo urodzili się, czy mieszkali przez pewien czasu, a także o losach powojennych Gaworzyc i sąsiednich miejscowości.

dr Małgorzata Michalska

opiekun praktyk

 

 

W ramach odwiedzin odbędzie się II Konserwatorium pn. "Otwarta lekcja wspomnień" w gaworzyckim pałau, na które serdecznie zapraszamy. Odbędzie się ona 6 lipca, w poniedziałej o godz.17.00.

 

W programie:

Oficjalne otwarcie – Jacek Szwagrzyk, Wójt Gminy Gaworzyce

  1. Wykład: Etniczno-kulturowe zróżnicowanie Dolnego Śląska – dr Małgorzata Michalska, Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego
  2. Prezentacja filmu: Dolny Śląsk. Lud, jego zwyczaje, sposób życia, pieśni, muzyka i tańce…Kresowiacy – Lwowskie, Tarnopolskie, Stanisławowskie… o przesiedlaniach na Dolny Śląsk po II wojnie światowej, zrealizowanego przez Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
  3. Krótka opowieść o wynikach ubiegłorocznych badań prowadzonych w Gminie Gaworzyce przez studentów etnologii i o tym, czym w tym roku będą zajmowali się – dr Małgorzata Michalska, Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego
  4. Powspominajmy…Prosimy o zabranie rodzinnych pamiątek: fotografii, listów, przedmiotów codziennego użytku…wszystkiego, co jest dla Państwa ważne, bliskie sercu, a co stanie się kanwą rozmów i opowieści podczas spotkania w pałacu.
  5.  

(Spotkanie ze studentami etnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, rok 2014)


 

Zdaniem mieszkańców regionu to Ochotnicza Straż Pożarna w Gaworzycach zasłużyła sobie na tytuł najlepszych w Powiecie Polkowickim. Strażacy ochotnicy zwyciężyli w plebiscycie organizowanym od wielu lat przez Tygodnik Głogowski.

 

Prócz tytułu w nagrodę nasza jednostka otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 1.000 zł, którą członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej odebrali z rąk Wicestarosty Powiatu Polkowickiego - Kamila Ciupaka w redakcji Tygodnika Głogowskiego.

 

Serdecznie gratulujemy!

 

W dniu wczorajszym zmarł Ś. P. Ks. prałat Juliusz Łapiński, dobrze nam znany proboszcz, przez wielu mieszkańców wspominany z sentymentem.

 

Ksiądz Juliusz urodził się 8 sierpnia 1931 w Skarżysku Kamiennej. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego był nauczycielem języka polskiego.  Później ukończył także Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu. Zanim trafił do parafii w Gaworzycach był proboszczem w Żukowicach. W naszej parafii spędził wiele lat, jako proboszcz od roku 1971 do sierpnia 1993 r. Był też dziekanem naszego Dekanatu i serdecznym przyjacielem byłego Ordynariusza ks. biskupa Adama Dyczkowskiego.

 

Po przejściu na emeryturę zamieszkał w rodzinnym Bodzentynie.

 

Wszystkim Najbliższym składamy szczere wyrazy współpczucia i kierujemy słowa otuchy.

 

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf