Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

Gmina Gaworzyce - Aktualności

W dniach od 25 do 27 września br. trzy osoby, przedstawiciele instytucji i NGO z terenu Gminy Gaworzyce wzięły udział w wyjeździe studyjnym do "miejscowości z charakterem" w woj. małopolskim organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

 

Masa dobrych praktyk, wymiana doświadczeń, ciekawe warsztaty i metody współpracy z członkami społeczności wiejskich. Tak krótko można podsumować ten wyjazd.

 

 

W Gwoźdzcu - "Wiosce pod kobiecą ręką" zaprezentowano genezę powstawania wiosek tematycznych. Gospodynie chwaliły się potrawami kuchni regionalnej - pierożkami i zupą z gwoździa. Następnie uczestników zaproszono do udziału w warsztatach haftu płaskiego oraz do udziału w stylizowanej sesji fotograficznej pt. "Kapsuła czasu". To wykorzystanie umiejętności mieszkańców pozowoliło aktywnym mieszkańcom stworzyć ciekawą ofertę na pobyt turystyczny.

 

W Kostrzy-Sadku - "Krainie pod zielonym wielorybem" uczestnikom plany zepsuła pogoda, ale organizatorzy i na to byli przygotowani oferując ciekawe warsztaty: mydlarskie, podczas których powstały zielone, pachnące wielorybki. Prócz tego nauczyli się również czerpać papier metodą tradycyjną oraz ozdabiać go naturalnymi składnikami. Miłym akcentem pobytu we wsi był poczestunek własnoręcznie przygotowanymi przez uczestników wyjazdu ogromnymi podpłomykami, które na ciepło smakowały naprawdę wybornie.

 

W "Zaginionej Wiosce" - Dulowej, odnowiciele wsi, zobaczyli jak tworzyć archaiczne ozdoby z opłatka, a także nauczyli się tworzyć w drewnie. Liderzy tej wsi, odkrywają tajniki dawnych zawodów, dziś już nie tak popularnych, jednak bardzo atrakcyjnych.

 

Ostatni dzień wyjazdu uczestnicy spędzili w Bolęcinie - "Wiosce pod skałą". Tam dopiero dopisała pogoda i bez obaw można było wziąć udział w grze terenowej, opracowanej przez mieszkańców tej wsi. W bolęcińskich lasach do dziś znaleźć można piękne okazy amonitów, które stanowią ciekawe skamieniałości. Ponadto w sali wiejskiej na pamiatkę wykonywano kolorowe amonitki bądź zaklętą biżuterię.

 

Już niebawem odbędzie się wyjazd studyjny dla mieszkańców naszej gminy, w którym odwiedzimy dwie miejscowości tematyczne: Ławszową - Leśną Wieś nad Kwisą oraz Czaple - Wioskę Piasku i Kamienia, która w tym roku zdobyła tytuł Najpiękniejszej Wsi Dolnego Śląska. Informacje o wyjeździe zostały przekazane Sołtysom miejscowości.

Dzisiaj na ulicy Głównej w Gaworzycach byliśmy świadkami miłego zdarzenia. Zatrzymały się u nas dwa, piękne bociany. Niewzruszone ruchem i miłym zamieszaniem wokół przyglądały się miejscowości.

 

W symbolice bocian biały oznacza szczęście, płodność i ożywienie. Jest zdecydowanie dobrym znakiem. Cieszymy się więc, że zatrzymał się tu na dłużej.

 

ZAINTERESOWANYCH PROSIMY O ZAPOZNANIE SIĘ Z PONIŻSZYMI INFORMACJAMI

 

Od listopada 2015r. zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 674 zł.

Gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 764 zł.

 

Wysokość świadczeń rodzinnych obowiązujący od 1 listopada 2015:

Czytaj więcej: 2015-09-24        Informacja o zmianach dotyczących świadczeń rodzinnych

Joanna Lamparska szuka ukrytych skarbów, pisze o nich książki, podróżuje daleko i blisko. Śledzi tajemnice Dolnego Śląska, zbiera informacje o zaginionych w czasie II wojny światowej zabytkach i dokumentach.

 

(w Bibliotece licznie zjawili się mieszkańcy gminy)

 

Napisała kilkanaście książek, w tym wiele "przewodników innych niż wszystkie", w których w pełen fantazji sposób prowadzi czytelników przez niezwykłe historie zamków, pałaców i podziemi.
Od lat współpracuje również m. in. z  "National  Geographic", "Travellerem", "Focusem" i "Witaj w Podróży". Jest autorką scenariusza cyklicznego programu "Skarby nieodkryte" w TV Polonia.
Choć ciągle leci gdzieś w świat daleki, jej życie kręci się głównie wokół Dolnego Śląska i jego tajemnic.


Od 2012 roku jest dyrektorem Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w zamku Książ, który wymyśliła. W poniedziałek, 21 września, odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną w Gaworzycach. Na spotkanie bardzo licznie przybyli mieszkańcy gminy. Nie zabrakło również Wójta Jacka Szwagrzyka oraz młodzieży gimnazjalnej z opiekunem, co bardzo cieszy i oznacza, że historia regionu jest ciekawa i zawsze będzie ważna.

 

Spotkanie było okazją do rozmów na temat zabytków znajdujących się na terenie naszej gminy, przewijał się również gorący ostatnio temat "Złotego pociągu”. Nagroda książkowa z autografem Joanny Lamparskiej za prawidłowo rozwiązaną krzyżówkę trafiła do rąk Pani Marioli Droszczak.

 

Było miło, interesująco i ciekawie. Zapraszamy do lektury. Książki Pani Joanny są już dostępne w naszej gminnej bibliotece. Zostały ufundowane przez Urząd Gminy w Gaworzycach. Spotkanie i nagrodę książkową ufundowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach.

 

Zachęcamy do odwiedzenia naszej Galerii Zdjęć

Zbliża się V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, z tej okazji nasz Urząd Gminy, oraz inne instytucje znajdujące się na terenie gminy, odwiedzili zdolni młodzi matematycy z Zespołu Edukacyjnego w Gaworzycach.

 

 

Uczniowie zadawali naszym pracownikom równania, które miały za zadanie sprawdzić w jakim stopniu radzą sobie z tabliczką mnożenia. Każdy otrzymał pięć zadań, kto je rozwiązał otrzymał Certyfikat MT Expert.

 

Za wizytę uczniom oraz Pani Annie Stefańskiej, która jest koordynatorem lokalnym w ramach WMT Day 2015 serdecznie dziękujemy, a jednocześnie chwalimy się, że w naszym Urzędzie tabliczkę mnożenia znamy! :)

Dnia 16 września 2015r. w Nielubi odbył się Finał Strefowy Jesiennych Biegów Przełajowych w ramach XVI Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi i Miast. Organizatorami zawodów byli: Dolnośląskie Zrzeszenie LZS Wrocław, Starostwo Powiatowe w Głogowie, Urząd Gminy Żukowice oraz LUKS Trasa Eko Głogów.


Głównym celem zawodów była popularyzacja i utrwalanie nawyku biegania wśród mieszkańców wsi i miast oraz wyłonienie najlepszych zawodników do udziału w finale dolnośląskim.
W zawodach startowali uczniowie szkół z powiatów: górowskiego, głogowskiego, lubińskiego oraz polkowickiego. W zawodach wystartowała bardzo liczna grupa dzieci i młodzież (ponad 200 uczestników ), w siedmiu kategoriach wiekowych.

 

Zespół Edukacyjny w Gaworzycach reprezentowała czternastoosobowa grupa uczniów. Uczniowie ze  Szkoły Podstawowej w Gaworzycach wywalczyli czołowe miejsca w kategorii wiekowej rocznika 2006-2005.

Czytaj więcej: 2015-09-23 Finał Strefowy  Jesiennych Biegów Przełajowych w ramach XVI Dolnośląskich Igrzysk LZS i...

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf