Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

Gmina Gaworzyce - Aktualności

W dniach 16-17 października br. w Muzeum Etnograficznym w Ochli odbyła się Konferencja o dziedzictwie kulturowym wsi lubuskiej i dolnośląskiej.


Jej celem była refleksja nad rolą i znaczeniem dziedzictwa wsi dla społeczności lokalnych, a także nad możliwościami jego wykorzystania w rozwoju tych społeczności. Ważną częścią spotkania stanowiła wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy osobami oraz instytucjami realizującymi projekty na rzecz dziedzictwa w regionie. W czasie spotkania zaprezentowały się instytucje mogące służyć radą i pomocą w realizacji rozmaitych projektów.

 

W konferencji udział wzięli także przedstawiciele naszego Urzędu Gminy mający do czynienia z dziedzictwem w codziennej pracy.
Dziedzictwo dotyczy jednak wszystkich członków społeczności lokalnej i warto zdawać sobie sprawę czym jest, jakie stawia wyzwania oraz jaki daje potencjał. Dobrym krokiem na początek będzie zapoznanie się z publikacją na ten temat dostępną w Internecie:

 

/kliknij w obrazek by zobaczyć publikację/

 

W ramach konferencji udało się odwiedzić zupełnie nowe miejsce - Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, w którym miała miejsce debata na temat możliwości ochrony i zachowania architektury wsi. Do tego liczne wykłady i prezentacje z udziałem przedstawicieli Fundacji Wspomagania Wsi, Dyrektor Muzeum Etnograficznego w Ochli, Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków, Lokalnych Grup Działania, regionalnych stowarzyszeń i fundacji, dr Zbigniewa Kuriaty oraz innych ekspertów w tematach obejmujących dziedzictwo kulturowe wsi.

 

Bardzo ciekawy wykład przedstawił Pan Tadeusz Woźniak z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego, a dotyczył on programu "Sieć najciekawszych wsi", natomiast równie ciekawą debatę zapoczątkowali Pan Mariusz Łesiuk i dr Tomasz Stolarczyk, którzy przedstawiali możliwości współpracy lokalnych społeczności z archeologami. Ponadto były też warsztaty wokół trzech obszarów: "Odczytywanie inskrypcji drogą do poznania dawnych mieszkańców naszych małych ojczyzn", "Organmistrzostwo-rzemiosło czy sztuka? O budownictwie organowym dawniej i dziś" oraz "Drewniane kościoły szlakiem sztuki - o współpracy historyków sztuki z administratorami parafii i mieszkańcami", który poprowadził ks. Olgierd Banaś, zresztą niejako związany z Gaworzycami.

Przypominamy, że od dzisiaj nasz Dom Kultury działa do godz. 19.00 (w piątki do 20.00). Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą zajęć, które odbywają się w nim codziennie o 15.30. Z pewnością przyniosą Państwa maluchom, i starszym i młodszym sporo radości, ale także nowe umiejętności.

 

Na zaproszenie członków stowarzyszenia "Lepsze jutro, twórzmy dziś" w Gaworzycach wystąpi głogowski zespół "Pozton Band", znany ze swoich zamiłowań do jazzu. Zespół tworzą: Dorota Drozd, Waldemar Drozd, Maciej Kupś, Czarek Rakoczy, Adam Wolny, Kuba Kaczmarek, Dawid Graniasty, Waldemar Sokalski oraz Maciej Sokalski.

 

Z pewnością zachwycą Państwa dźwięki gitar, saksofonu, perkusji, skrzypiec i intrygujący, pełen zmysłowości, wokal artystów. Będzie też czas na odrobinę poezji i rozmowy o tym, co piękne i ważne.

 

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!

Wczoraj w gaworzyckim pałacu, gdzie mieści się gminny ośrodek kultury, odbyła się piękna uroczystość w ramach obchodów Dnia Papieskiego. Zorganizowano je pod hasłem "Jan Paweł II - Patron Rodziny" i wokół tego tematu przygotowano program artystyczny: były wiersze, piosenki, a także spektakl pantomimiczny, który zrobił ogromne wrażenie na obecnych.

 

 

Uroczystość wspólnie zorganizowali członkowie Wolontariatu "Młodzi Jana Pawła II", Klubu Seniora oraz Dom Kultury "Jowisz" w Gaworzycach.

 

Fotogaleria z wydarzenia dostępna jest TUTAJ.

 

 

W Wierzchowicach Koło Gospodyń Wiejskich realizuje projekt, w ramach którego w nowej świetlicy odbywają się warsztaty kulinarne. Tym razem swoich sił w kuchennych zmaganiach spróbowali dzieci i młodzież, zarówno dziewczęta jak i chłopcy!

 

 

Dzięki zajęciom nauczyli się nie tylko jak przyrządzać potrawy, ale też jak sprawić by pięknie wyglądały na stole. Wśród przyrządzonych dań znalazły się m.in. kolorowe kanapki, nuggetsy, surówka z marchewki oraz owocowe szyszki.

 

Projekt jest realizowany w ramach środków pozyskanych z programu Działaj Lokalnie.

 

 

 

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf