Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

Gmina Gaworzyce - Aktualności

W dniach 9-10 stycznia br. trzydziestoosobowa grupa młodzieży z gminy Gaworzyce wzięła udział w dwudniowej wycieczce do Krakowa i Wieliczki. Zwycięski projekt był realizowany przez członków stowarzyszenia „Lepsze jutro, twórzmy dziś”, a jego głównym celem było umożliwienie młodzieży dostępu do kultury wysokiej.

 

 

Program wycieczki obejmował  zwiedzanie najważniejszych zabytków Krakowa, w tym wizyty w muzeach i na Wawelu. Dodatkową atrakcją wycieczki było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce oraz obiad w najniżej położonej restauracji w Europie. Wyjazd okazał się prawdziwą ucztą dla duszy i pomimo bardzo napiętego programu spodobał się wszystkim uczestnikom.

 

 

 

Dnia 18.01.2018 r (czwartek) o godz. 9.00 w Domu Kultury Jowisz w Gaworzycach, odbędzie się szkolenie pt.
„Upowszechnianie zasad prawidłowej gospodarki nawozowej, w tym propagowanie zasadności badania gleb i ich wapnowania”.

 

 

Serdecznie zapraszam
Justyna Chodorowska-Konieczna
Doradca rolny  
Tel 76/845-46-93

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie aż 3 miliony osób umiera wskutek długotrwałego wdychania zanieczyszczonego powietrza. W Polsce, gdzie jakość powietrza – delikatnie mówiąc – nie zachwyca, szacuje się ok. 45 tys. zgonów z tej przyczyny. Smog wpływa negatywnie na każdy organizm żywy, lecz szczególnie narażone są dzieci, także te jeszcze nienarodzone.

Jest kilka powodów, które umieszczają dzieci w grupie zwiększonego ryzyka. U maluchów bariery ochronne (śluz, nabłonek) nie są jeszcze w pełni ukształtowane, a krótkie i wąskie drogi oddechowe sprzyjają podrażnieniom. Zwykle ciężko zachęcić pociechę, by zamiast ustami, oddychała noskiem – wówczas wdychane powietrze zostaje choć trochę przefiltrowane. Nie bez znaczenia jest fakt, że dziecko bierze oddech kilkukrotnie częściej niż dorosły, co w znaczny sposób zwiększa ilość przyjmowanych trucizn. Ponadto duża część zanieczyszczeń zalega przy gruncie, a więc na poziomie bliższym dzieciom. W efekcie przybywanie dziecka w atmosferze smogu przez jeden dzień równa się wypaleniu przez niego 4 papierosów!

 

Lekarze wyraźnie wskazują na smog jako główny czynnik zachorowań na choroby układu oddechowego u dzieci. Kłopoty z oddychaniem natomiast obciążają serce i zaburzają poprawne funkcjonowanie układów nerwowego i odpornościowego. W jeszcze trudniejszej sytuacji są te maluchy, które już chorują przewlekle na astmę czy alergię – smog dodatkowo pogarsza ich stan zdrowia.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że równie zagrożone na negatywne działanie pyłów zawieszonych w powietrzu są także dzieci w łonie matki. Za jej pośrednictwem smog przenika przez łożysko do płodu, powodując jego uszkodzenia. U dzieci, których matki były narażone na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, obserwuje się niższą masę urodzeniową, mniejszą długość ciała i obwód głowy. W późniejszych latach taki maluch będzie dużo bardziej podatny na infekcje, a w najgorszym przypadku zdeponowane w organizmie trucizny dadzą o sobie znać w postaci choroby nowotworowej.

 

Jak zatem chronić swoje pociechy? Najlepszym wyjściem byłaby przeprowadzka w nieskażone tereny. Rozwiązanie nierealne, tym bardziej, że w Polsce pooddychać bez smogu można jedynie w okolicach Słupska. Trzeba więc przystosować się do panujących warunków i próbować chronić dziecko najprostszymi sposobami. Przede wszystkim, o ile to możliwe, należy powstrzymywać się od wychodzenia na zewnątrz w sytuacji wysokiego stężenia zanieczyszczeń – istnieją nawet mobilne aplikacje ostrzegające przed powietrzem złej jakości. Jeżeli okna domu wychodzą na ulicę, staraj się trzymać je zamknięte, szczególnie w godzinach szczytu. Zachęcaj dziecko do oddychania przez nos, stanowiący naturalny filtr organizmu i podawaj mu dużo napojów. Pomóc może też zmiana diety na bogatą w witaminy A, C, E oraz selen. Nawet krótki odpoczynek od smogu działa zbawiennie, więc zabieraj dziecko na spacery z dala od zanieczyszczeń, tak często, jak się da!

Zachęcamy mieszkańców Gminy Gaworzyce, w każdym wieku, do udziału w konkursie plastycznym a jednocześnie w akcji społecznej dot. zwalczania smogu. Swoją pracą możecie wyrazić swój sprzeciw dla smogu. Zdrowie jest tutaj największą wartością i najsilniejszym argumentem, którym chcemy zachęcić Was do udziału w akcji.

 

 

Na Wasze prace czekamy do 9 lutego. Zbliżają się ferie, trwa okres zimowy, grzewczy, w którym zjawisko smogu, niestety, ale jest mocno widoczne w krajobrazie gminy. Czekamy na prace, które zobrazują problem, potrafią w przerażający sposób opowiedzieć miejsca, w których mieszkamy na co dzień.

Wszystkie prace chętnie opublikujemy, wierząc, że ich ilość zrobi wrażenie na tych, którzy niestety, ale wciąż palą w piecach rzeczy, które zatruwają nasze środowisko - a tym samym powietrze, którym oddychamy.

 

Największą nagrodą w konkursie niech będzie lepsze powietrze, niemniej jednak na lauretaów poszczególnych konkursów również czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs swoim honorowym patronatem objął Wójt Gminy Gaworzyce.

 

REGULAMIN KONKURSU

 

ZGODA - OSOBA NIEPEŁNOLETNIA

ZGODA - OSOBA PEŁNOLETNIA


Zachęcamy rolników do wzięcia udziału w konkursie, wystarczy napisać historię swojego gospodarstwa - wygrać można nawet 2500 zł nagrody (zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymują odpowiednio 1500 zł i 500 zł; poza tym, aż 30 nagród rzeczowych ufundowanych przez agrofakt.pl)


Wystarczy *

1.    wpisać w komputerze adres: www.pamietnikrolnika.pl
2.    Przeczytać regulamin
3.    Zarejestrować się
4.    Opisać swoje gospodarstwo na minimum 5 stronach maszynopisu

 

Nie czekaj. Termin do końca lutego.


* Dotyczy rolników, którzy zaczęli gospodarowanie w latach 1990 – 2012.

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf