Gmina Gaworzyce - Aktualności

Serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy do pierwszej w Polsce nowo otwartej ,,Pracowni Internetowej Orange '', która znajduje się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gaworzycach.
Pracownia powstała z inicjatywy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który składając wniosek wziął udział w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Fundację Orange. W ramach konkursu do Fundacji wpłynęło 751 wniosków z pośród których komisja wyłoniła pięćdziesiąt zwycięskich Pracowni Orange.
Składamy podziękowania pracownikom Biblioteki za przygotowanie lokalu pod Pracownię a także strażakom z OSP Gaworzyce.
Zapraszam do rokowań na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Gaworzyce po przetargach wyznaczonych w dniach 30.11.2011r. i 14.02.2012r., które zakończyły się wynikiem negatywnym.
Przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość zabudowana położona w Gaworzycach przy ul. Lipowej oznaczona numerem ewidencyjnym 457/4 o pow. 3054 m2 zapisana w Księdze Wieczystej nr 23903 prowadzonej przez Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Głogowie.
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego wsi Gaworzyce działka oznaczona jest symbolem 7a MW/UC – zabudowa wielorodzinna/usługi komercyjne.
Na działce posadowiony jest budynek gospodarczy nie przedstawiający żadnej wartości rynkowej. W budynku istnieją cztery pomieszczenia gospodarcze, które są wynajmowane. Umowy najmu do 30.10.2012 r. Istnieje możliwość doprowadzenia urządzeń komunalnych takich jak: energia elektryczna, wodno-kanalizacyjne, telefon, gaz.
Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 92.440, 00 zł netto Do ceny uzyskanej w drodze rokowań zostanie doliczony obowiązujący podatek VAT.
Zaliczka – 9.000,00 zł
Rokowania odbędą się w dniu 20 kwietnia 2012r. o godzinie 1200 w Sali Nr 5 Urzędu Gminy w Gaworzycach przy ul. Okrężnej 85.
Warunkiem przystąpienia do rokowań jest złożenie pisemnego zgłoszenia udziału w rokowaniach i wpłacenie zaliczki pobieranej tytułem zabezpieczenia kosztów w przypadku uchylenia się od zawarcia umowy.
Zgłoszenia udziału w rokowaniach w formie pisemnej – w zamkniętych kopertach, należy złożyć najpóźniej do dnia 16.04.2012 r.Niesłyszącym w Urzędzie - będzie łatwiej
Od 1 kwietnia 2012 r. obowiązuje ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się, która nakłada nowe obowiązki m.in. na administrację samorządową.
Zgodnie z nowymi przepisami gdy niesłyszący nie będzie mógł, przy załatwieniu sprawy urzędowej, skorzystać z pomocy tzw. osoby przybranej (osoby, która ukończyła 16 lat i została przez niego wybrana w celu udzielenia pomocy w załatwieniu sprawy urzędowej) – urząd musi zapewnić przeszkolonego pracownika lub tłumacza w jednej z trzech wymienionych w ustawie form komunikowania się . Chodzi o:
- polski język migowy (PJM) rozumiany jako naturalny wizualno-przestrzenny język komunikowania się,
- system językowo-migowy (SJM) podstawowy środek komunikowania się osób uprawnionych, w którm znaki migowe wspierają wypowiedź dźwiękowo- artykulacyjną,-sposób komunikowania się osób głuchoniemych (SKOGN), podstawowy środek komunikowania się, w którym sposób przekazu komunikatu jest dostosowany do potrzeb wynikających z łącznego występowania dysfunkcji narządu wzroku i słuchu.
Czytaj więcej: 2012-04-10 Niesłyszącym w Urzędzie - od 1 kwietnia br będzie łatwiej
W sobotę 31 marca w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zorganizował we współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego Prezentację Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek. W trakcie wystawy zaprezentowanych zostało 26 stołów, zastawionych świątecznymi potrawami, przygotowanymi przez Dolnośląskie Koła Gospodyń Wiejskich, wśród nich był także stół z Gminy Gaworzyce.
Oficjalnego otwarcia dokonał Włodzimierz Chlebosz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Celem prezentacji było kultywowanie tradycji i zwyczajów, związanych ze Świętem Wielkiej Nocy – najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Prezentacji towarzyszył konkurs na najładniejszą palmę i pisankę, wykonaną tradycyjnymi metodami. Pierwszą nagrodę w kategorii: najpiękniejsza pisanka zdobyło KGW w Rybnicy a KGW Konradówka-Piotrowice wykonały najpiękniejszą palmę. Całość imprezy uświetniły występy zespołów folklorystycznych wykonujących pieśni ludowe związane z obchodami Świąt Wielkanocnych.
W Szkole Podstawowej w Gaworzycach realizowane są dwa projekty edukacyjne finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
„Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania klas I-III Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Gaworzycach”,
Priorytet IX rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach,
Działanie 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty,
Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.
W projekcie udział bierze 88 uczniów, którzy uczestniczą w zajęciach wyrównawczych: „Potrafię przeczytać”, „Lubię matematykę”, „Zabawa zgłoskami” – zajęcia logopedyczne oraz w gimnastyce korekcyjnej, a także zajęciach przyrodniczo-matematycznych rozwijających zainteresowania uczniów oraz w zajęciach socjoterapeutycznych.
„Postaw na postawę” – Diagnoza, Edukacja i Profilaktyka Wad Postawy – Szkoła Podstawowa w Gaworzycach”,
Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach,
Działanie 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.
Projekt zakłada udział 110 dzieci: w tym 52 dziewcząt i 58 chłopców. W ramach projektu przeprowadzone zostały bezpłatne badania dla dzieci: komputerowe badanie postawy ciała, komputerowe badanie stóp oraz testy funkcjonalne mięśni. Wyniki badań przedstawione zostały rodzicom podczas spotkania edukacyjno-szkoleniowego. Dzieci u których wykryto wady postawy zostały skierowane na bezpłatne zajęcia z gimnastyki korekcyjnej.