Gmina Gaworzyce - Aktualności
OBWIESZCZENIE WOJEWODY DOLNOŚLĄSKIEGO
O WYDANIU DECYZJI
O ZEZWOLENIU NA REALIZACJĘ INWESTYCJI DROGOWEJ
dot. "Budowa drogi S-3 Nowa Sól - Legnica (A4) odcinek 1: od km 0+000 do km 16+400"
W Gminnym Ośrodku Zdrowia w Gaworzycach stoi już tzw. konfiskator leków, czyli pojemnik o wielkości 100 dcm sześciennych, do którego można wrzucać przeterminowane leki oraz opakowania po nich.
Jest to kolejny element systemu gospodarowania odpadami na terenie Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. Przeterminowane lekarstwa i opakowania z resztkami leków to nietypowe, wymagające specjalnej procedury gromadzenia, odbioru i specjalnego unieszkodliwiania. Powinno się je wyrzucać tylko do specjalnych pojemników.
Rocznie wytwarzamy średnio 2,5 kg odpadów medycznych. Niestety, większość z nich wciąż ląduje na składowiskach lub trafia do kanalizacji. Tymczasem substancje zawarte w lekach mogą utrudniac proces oczyszczania ścieków, z kolei te, wyrzucane na składowiska trafiają (w postaci toksycznych metali i związkó chemicznych) w efekcie do stawów, jezior i wody w glebie. Pozbywając się w nieodpowiedni sposób lekarstw sprawiamy też, że uodparniają się na nie bakterie i wirusy.
Konfiskatory mają być opróżniane tak często, by nie dopuścić do ich przepełnienia. Zadanie odbioru leków ZGZM zleciło Konsorcjum Spółek PGK Polkowice i PUK Van Gansenwinkel Legnica.
Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił konkurs
"Piękna Wieś Dolnośląska 2014"
Konkurs w naszym Województwie organizowany jest już po raz szósty i jest jedną z form wsparcia jakie Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oferuje społecznościom lokalnym uczestniczącym w inicjatywie Odnowy Dolnośląskiej Wsi.
Tegoroczna edycja konkursu zorganizowana zostanie w czterech kategoriach:
1. "Najpiękniejsza wieś"
2. "Najpiękniejsza zagorda"
3. "Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi"
4. "Najlepszy start w Odnowie Wsi"
Serdecznie zapraszamy do udziału w tym przedsięwzięciu i zaprezentowaniu swoich osiągnięć w zakresie działań związanych z Odnową Wsi i szeroko rozumianym rozwojem obszarów wiejskich.
Warunkiem uczestnictwa jest formalne zgłoszenie udziału przez Gminę, poprzez przesłanie do Urzędu wypełnionego formularza zgłoszeniowego. O wyborze lauretów zdecyduje Komisja Konkursowa powołana przez Marszałka Województwa.
Zgłoszenia do dnia 4 kwietnia 2014 r.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) corocznie przeprowadza na terenie całego kraju obowiązkowe badania gospodarstwa rolnych. Badania realizowane są w wylosowanych gospodarstwach rolnych przez ankieterów - metodą wywiadu bezpośredniego lub teleankieterów - metodą wywiadu telefonicznego.
15 lutego 2014 r. w Sali Wiejskiej w Kłobuczynie odbył się Bajkowy Bal Karnawałowy dla dzieci. Bal został zorganizowany przez Filię Biblioteki oraz Świetlicę w Kłobuczynie, a także przy współpracy grupy nieformalnej „Mamy – Pomysł”.
Na wszystkich przybyłych czekało wiele atrakcji. Najmłodszymi uczestnikami zajął się animator, proponując dzieciom ciekawe zabawy i konkursy. Był wybór króla i królowej balu, buszowanie w tunelu animacyjnym, wspólne tańce i pląsy i wiele innych. Jak zwykle dmuchane zamki wywołały ogromny entuzjazm zarówno wśród najmniejszych jak i trochę starszych dzieci. Bal uświetniły występy dzieci przygotowane w świetlicy, występ grupy tanecznej break dance prowadzonej przez p. Rafała, taniec w stylu hip hop w wykonaniu Basi i Angeli oraz gościnny występ grupy tanecznej DK Jowisz.
Bardzo dziękujemy sponsorom naszego balu –p. Kamilowi Ciupakowi – wicestaroście Powiatu Polkowickiego, p. Albertowi Wróblewskiemu – Styropian Plus, Gminnej Komisji d\s Pofilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych oraz Fundacji Porozumienie Wzgórz Dalkowskich i Ośrodkowi „Działaj Lokalnie”. Ogromne podziękowania również należą się wszystkim, który przyczynili się do realizacji balu – niezawodnym rodzicom i wolontariuszkom oraz opiekunowi świetlicy socjoterapeutycznej – p. Sabinie Lipiec.