Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

Gmina Gaworzyce - Aktualności

Wczoraj ulice wielu polskich miast, mimo wszechobecnego mrozu, śniegu na ulicach, zamieniły się w barwne korowody. Wszystko za sprawą akcji, którą od kilku lat prowadzi Fundacja Orszak Trzech Króli zachęcając Polaków do udziału w ulicznych jasełkach. W Gaworzycach Orszak Trzech Króli organizowaliśmy już po raz trzeci, zapraszając do współpracy mieszkańców naszej gminy.

Gaworzyckie uroczystości w ramach tego święta zapoczątkowała Msza Święta w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. Po niej wszyscy zgromadzili się przed schodami kościoła by z bliska oglądać pierwszą z inscenizacji przygotowaną przez uczniów Zespołu Edukacyjnego w Gaworzycach. Następnie za Gwiazdą Betlejemską, z którą na przedzie Orszaku wędrował Wójt Gminy, ruszyli w kierunku naszego Urzędu, tam bowiem członkowie Zespołu Górali Czadeckich "Dawidenka" przedstawili drugą scenkę i tradycyjnie odśpiewali kolędę - "Dziecinę Małą" i z tą kolędą szliśmy razem do trzeciej sceny, którą przygotowali mieszkańcy Kłobuczyna. "Gospodę" w ich wykonaniu zapewne zapamiętamy na długo, gdyż tryskała zarówno żartem jak i barwami zieleni, gdyż Kłobuczyn reprezentował kontynent azjatycki, któremu zostały przypisane te barwy. Koźlice przebrane było na niebiesko (Afryka), natomiast Gaworzyce na czerwono (Europa).

Mimo panującego na dworze mrozu doszliśmy do szopki, w gaworzyckim parku, gdzie królowie z trzech kontynentów oddali pokłon Dzieciątku. W tym roku Królami byli pan Roman Urbaniak (Gaworzyce), Edward Białek (Koźlice) oraz Pan Łukasz Łysiak (Kłobuczyn).

 

Na scenie odbyło się wspólne kolędowanie, w którym przodowali Panowie z Chóru Męskiego, powstałego właśnie w ramach Orszaku. Mocne głosy nadały kolędom szczególnej mocy. Nawet przedszkolaki - owieczki chętnie włączały się do śpiewania.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w budowę tegorocznego Orszaku. Dziękujemy za trud Waszej pracy, zwłaszcza w przygotowanie jasełek, poszukiwanie i szycie strojów oraz przygotowanie orszaku ze strony technicznej. Niezmiennie ukłony dla Strażaków z OSP Gaworzyce, którzy rokrocznie pomagają nam nie tylko nagłaśniać orszak, ale i zabezpieczają korowód podczas przejścia i pomagają czuwać nad bezpieczeństwem przy ognisku. Także ono towarzyszy nam co roku z pięknie zarumienionymi jabłkami, które szczególnie smakują właśnie w zimowe dni. Dziękujemy więc Zespołowi Edukacyjnemu, Góralom Czadeckim z "Dawidenki", Pracownikom Przedszkola Publicznego w Gaworzycach oraz Przedszkolakom, Bibliotece w Kłobuczynie oraz mieszkańcom tejże miejscowości, wszystkim odtwórcom ról za to, że nadaliście Państwo naszemu Orszaku barw. Wielkie "dziękujemy" również dla "Zielonych Mundurów", którzy co roku są obecni na Orszaku, Członkom Wolontariatu "Młodzi Jana Pawła II", którzy pilnowali tego, aby każdy z nas miał na sobie symboliczną koronę, śpiewnik i pamiątkową naklejkę, pracownikom Domu Kultury za pomoc oraz wszystkim tym, którzy upiekli coś słodkiego bądź przekazali jabłka, tak aby było nam milej w tym świątecznym dniu.

 

ZDJĘCIA MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ (FACEBOOK)

ZAWIADOMIENIE

GENERALNEGO DYREKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA

 

dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu elektrowni wiatrowych Gaworzyce, składającego się z 13 (w wyniku ograniczenia ilości z wnioskowanych 17) elektrowni wiatrowych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, zlokalizowanych w pobliżu miejscowości Gaworzyce, Grabik, Kłobuczyn, Koźlice

KLIKNIJ TUTAJ ABY ZAPOZNAĆ SIĘ Z PEŁNĄ TREŚCIĄ

OBWIESZCZENIE
REGIONALNEGO DYREKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA WE WROCŁAWIU

dot. przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu rud miedzi ze złoża "Radwanice-Gaworzyce" w obszarze "Gaworzyce" planowanego do realizacji w gminach: Żukowice, Gaworzyce i Radwanice, którego inwestorem jest KGHM Polska Miedź S.A.

 

KLIKNIJ TUTAJ BY ZAPOZNAĆ SIĘ Z PEŁNĄ TREŚCIĄ

Ochotnicza Straż Pożarna w Gaworzycach przy udziale Huty Miedzi Głogów włącza się w kolejną akcję pomocową, której celem jest pomoc jednemu z pracowników HM Głogów, którego mieszkanie uległo zniszczeniom w pożarze, który miał miejsce w listopadzie 2015 r. w Buczynie, gdzie byli obecni, walcząc z ogniem.

 

SŁODKA AKCJA polega na upieczeniu i dostarczeniu ciast do dużego zakładu pracy, jakim jest Huta Miedzi Głogów, w którym ciasta będą sprzedawane na stołówkach. Stąd prośba naszych Strażaków do mieszkańców o upieczenie ciasta i dostraczenie go w dniu 10 stycznia br., tj. niedziela do budynku gaworzyckiej remizy w godz. od 15.00 do 17.00, skąd strażacy dostarczą ciasto do zakładu.

 

(Jeśli ktoś chciałby wziąć udział w akcji a w tych godzinach będzie niedostępny może skontaktować się z Panią Pauliną Demską, która postara odebrać się od Państwa domowe wypieki - tel. 662-974-757)

 

 

Zachęcamy naszych mieszkańców do udziału w akcji.

 

Konkurs fotograficzny podczas Orszaku Trzech Króli

 

W tym roku Orszakowi Trzech Króli towarzyszyć będzie czwarta edycja konkursu Orszak obiektywnie, której tematem będzie Przybieżeli do Betlejem.

 

Konkurs rozpoczyna się 6 stycznia o godz. 12, a kończy 24 stycznia o północy.

 

Jak co roku w skład jury, które dokona oceny zdjęć i wybierze zwycięzców, będą wchodzić profesjonalni fotografowie. W jury poprzednich edycji gościliśmy Annę Brzezińską-Skarżyńską, Janusza Rosikonia, Zenona Żyburtowicza, Jakuba Szymczuka, Grzegorza Jakubowskiego oraz Jacka Jastalskiego. Przewidujemy atrakcyjne nagrody.

 

Szczegóły w regulaminie - kliknij tutaj.

 

Więcej informacji na orszakowej stronie - przejdź.

 

Zachęcamy naszych mieszkańców do udziału!

 

 

Starosta Polkowicki Marek Tramś uprzejmie informuje, iż od stycznia 2016
roku wchodzi w życie ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej


Dla kogo?


Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:
1) młodzież do 26 roku życia,
2) osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie
z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
3) osoby, które ukończyły 65 lat,
4) osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
5) kombatanci,
6) weterani,
7) zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.


Co obejmuje?


Pomoc prawna będzie polegała na:
1) poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach,
2) wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania dotyczącego jej problemu prawnego,
3) pomocy w sporządzeniu wymagającego wiedzy prawniczej projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pismw postępowaniu sądowo-administracyjnym,
4) sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.


Jakiego zakresu prawa dotyczyć będzie nieodpłatna pomoc prawna?

 

Uprawnieni będą mogli uzyskać informacje w zakresie:
1) prawa pracy,
2) przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
3) prawa cywilnego,
4) spraw karnych,
5) spraw administracyjnych,
6) ubezpieczenia społecznego,
7) spraw rodzinnych,
8) prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.

 

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf