Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

Gmina Gaworzyce - Aktualności

Wójt Gminy Gaworzyce zachęca do udziału w akcji "Tu mieszkam, tu zmieniam". Akcja ma na celu rozpowszechnienie wśród osób mieszkających w naszej gminie, a niekoniecznie tu zameldowanych, informacji, że mimo to, mogą rozliczyć swój podatek z adresem z terenu Gminy Gaworzyce i właściwym dla niej Urzędem Skarbowym tj. Urząd Skarbowy w Polkowicach (ul. Zachodnia 10, 59-100 Polkowice), a tym samym mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie.

 

Chodzi właściwie o bardzo prostą czynność , którą powinny wykonać osoby, które zamieszkują na terenie Gminy Gaworzyce, nawet jeśli nie są tutaj oficjalnie zameldowane. Osoby te w zeznaniu rocznym PIT powinny wpisać właściwy adres zamieszkania - adres z terenu Gminy Gaworzyce.

 

Dlaczego jest to takie ważne?

 

Dlatego, że blisko 38 % naszego podatku dochodowego "wraca" do gminy, której adres wpisujemy w zeznaniu rocznym PIT.  Łącznie jest to całkiem spora kwota, która zasila budżet gminy - w ubiegłym roku do gminy wróciła kwota rzędu ponad 2 milionów złotych! Średnio od 1 mieszkańca taki podatek wynosi kilkaset złotych, łatwo więc skalkulować, że im jest nas więcej, tym więcej jesteśmy w stanie realizować i inwestować w rozwój naszej gminy.

 

Zachęcamy do rozliczenia podatku w Gminie Gaworzyce. W razie wszelkich wątpliwości służymy radą - zawsze w godzinach funkcjonowania Urzędu.

 

 

Szanowni Mieszkańcy,

 

W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy utrzymujący się smog na terenie Gminy Gaworzyce i miejscowości przyległych. Jego przyczyną jest mróz i bezwietrzna pogoda. Z powodu zimnego gruntu występuje inwersja termiczna, która sprawia, że dymy z kominów unoszą się na niskiej wysokości. Efekt jest taki, jakby ktoś nakrył miejscowości szklaną powłoką. Dodatkowo w czasie mrozu ludzie więcej palą w piecach, w których spalane jest nie tylko paliwo dobrej jakości, ale niestety, także odpady komunalne, których nie wolno spalać w piecach domowych, (Ustawa o odpadach oraz Prawo ochrony środowiska).

 

 

Apelujemy do Państwa o wspólną troskę o czyste powietrze. Smog ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim przypominamy o zakazie palenia odpadów w piecach do użytku domowego.

Domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów i śmieci!

 

Prawo jasno określa czego nie wolno spalać w piecach i domowych kotłowniach:   

  • plastikowych pojemników i butelek po napojach
    zużytych opon
    innych odpadów z gumy
    przedmiotów z tworzyw sztucznych
    elementów drewnianych pokrytych lakierem
    sztucznej skóry
    opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin
    opakowań po farbach i lakierach
    pozostałości farb i lakierów
    plastikowych toreb z polityenu
    papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych

 

W gospodarstwach domowych można spalać tylko - poza opałem:   

  • papier, tekturę i drewno
    opakowania z papieru, tektury i drewna
    odpady z gospodarki leśnej, ale nie chemikalia i opakowania z tworzyw sztucznych
    odpady kory i korka
    trociny, wióry i ścinki
    mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury

 

Za spalenie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat w wysokości do 500 zł lub grzywna do 5000 zł, kiedy sprawa trafi do sądu. Unikajmy domowych sposobów pozbywania się śmieci, które bez odpowiedniej technologii są dla nas zagrożeniem. Spalanie śmieci w naszych domowych piecach nie jest oszczędne, ale kosztowne - chodzi przecież o nasze zdrowie, a ono jest bezcenne.

 

Nie spalaj odpadów!

Szanuj zdrowie swoje i swoich sąsiadów!

 

W artykule skorzystano ze źródeł: www.niepalsmieci.pl, www.czysteogrzewanie.pl, Krakowski Alarm Smogowy.

 

Spotkanie autorskie, którego gościem był Łukasz Dębski, twórca literatury dla dzieci odbyło się dzisiaj 6 lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej. Pan Łukasz zadebiutował swą twórczość zbiorem "Wiórki, wiewiórki i inne bajki wierszem pisane”. Inne pozycje tego autora to m.in. "Pociąg z literkami", czy "Krówki i mrówki i inne bajki wierszem".

 

Na spotkaniu z maluchami Łukasz Dębski skupił się na prezentacji swoich zabawnych wierszyków. Opowiadał o swoich domowych zwierzakach i o historii powstania swoich książek i zabawnych ilustracji. Zadawał dzieciom mnóstwo pytań .

Każdy przedszkolak otrzymał zabawną pamiątkę – podpis autora, wykonany na ręce. Podpisy spoczęły także w książeczkach,które można było w trakcie spotkania zakupić. Obowiązywał pełen luz. Dzieci mogły głośno zadawać pytania i aktywnie uczestniczyć w spotkaniu.

Spotkanie ufundowała Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach.

 

GALERIA

 

We wtorek, 31 stycznia br. mieszkanki Gminy Gaworzyce wzięły udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakie miało miejsce w Filharmonii Zielonogórskiej. Wyjazd na koncert Teresy Werner, polskiej piosenkarki znanej teatrom światowej sławy, zorganizowała Radna Gminy, Bożena Wojtczak. Uczestniczki wyjazdu zachowają z niego miłe wspomnienia.

 

Gminny Ośrodek Zdrowia w Gaworzycach przyjmie do pracy pielegniarkę z ukończoną specjalizacją lub kursem kwalifikacyjnym w dziedzinie:

 

–    opieka długoterminowa
–    pielęgniarstwo przewlekle chorych , niepełnosprawnych
–    pielęgniarstwo zachowawcze
–    pielęgniarstwo rodzinne
–    pielęgniarstwo środowiskowe
–    pielęgniarstwo srodowiskowo- rodzinne
–    pielęgniarstwo geriatryczne
–    pielęgniarstwo pediatryczne
–    pielęgniarstwo opieki paliatywnej

 

Informacja: Dyrektor jednostki GOZ Gaworzyce - Marzena Ałdaś, 

ul. Dworcowa 200, tel. 76 8316 220

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf