Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń rolniczych w gospodarstwie rolnym


Mechanizacja prac pozwala zwiększyć wydajność produkcji i ograniczyć koszty, jednak niewłaściwe użytkowanie lub przygotowane do prac maszyny powodują zagrożenie dla zdrowia i życia rolników. Duża liczba ruchomych elementów roboczych, często nieosłoniętych, w połączeniu z brakiem wiedzy i umiejętności obsługującego, zwykle prowadzi do wypadków i to tych najgroźniejszych w skutkach.


Najczęstsze przyczyny wypadków :


•    Zły stan techniczny maszyn, zwłaszcza osłon i hamulców, niesprawny układ kierowniczy;
•    Używanie maszyn wyeksploatowanych lub nieprzystosowanych do określonych zadań;
•    Regulacja i smarowanie maszyn będących w ruchu oraz manipulowanie przy nich;
•    Używanie nieodpowiedniej odzieży;
•    Remontowanie sprzętu we własnym zakresie bez odpowiednich kwalifikacji, zaplecza warsztatowego czy narzędzi.


Aby ustrzec się przed wypadkami, należy stosować podstawowe zasady bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń rolniczych takie jak:


•    Maszyny rolnicze mogą obsługiwać osoby dorosłe, zdrowe, przeszkolone w zakresie konkretnej maszyny oraz zasad bezpieczeństwa pracy (bhp);
•    Agregowanie maszyn i narzędzi może wykonywać jedynie kierowca ciągnika, chyba że producent w instrukcji obsługi określa inny sposób;
•    Niedopuszczalne jest cofanie i wykonywanie nawrotów agregatem (ciągnik + maszyna) w położeniu roboczym;
•    W pobliżu pracujących maszyn nie powinni znajdować się ludzie i zwierzęta;
•    Wszelkie przekładnie i wały przegubowo-teleskopowe powinny być zabezpieczone odpowiednimi osłonami;
•    Po skończonej pracy czyszczenie i mycie maszyn może być przeprowadzane po odłączanie napędów i wyłączeniu silnika ciągnika, o ile ciągnik napędzał maszynę;
•    Wszelkie kontrole stanu technicznego, regulacje i doraźne naprawy mogą być wykonywane po uprzednim unieruchomieniu silnika ciągnika i odłączeniu napędu;
•    Maszyny powinny być przechowywane w zadaszonych pomieszczeniach, w sposób uniemożliwiający okaleczenie ludzi i zwierząt.

Zapewnienie bezpieczeństwa pracy w wielu gospodarstwach rolnych jest możliwe bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. Wystarczy zmienić niektóre metody pracy, zadbać o ład i porządek, organizować pracę w taki sposób, by znalazł się czas na odpoczynek, bezwzględnie stosować się do zaleceń producentów maszyn podanych w instrukcjach obsługi, stosować odzież roboczą i ochrony osobiste.


W każdej placówce KRUS dostępne są bezpłatne broszury i ulotki związane z kampanią „Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń rolniczych”. W materiałach tych szczegółowo opisano sposoby bezpiecznej pracy z maszynami i urządzeniami rolniczymi. Ponadto zachęcamy do udziału w szkoleniach oraz zapoznawania się z publikacjami o tematyce bhp w rolnictwie.

Materiały źródłowe - broszury prewencyjne KRUS

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf