Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

Dziś startuje nowa wplikacja naMIEDZI, którą utworzyło KGHM Polska Miedź S.A. we współpracy z samorządami całego Zagłębia Miedziowego.

 

Także Gmina Gaworzyce włączyła się w przygotowania, opracowując ciekawą do zwiedzania trasę obejmującą Gaworzyce oraz fragment Wzgórz Dalkowskich. W następnej kolejności przygotowane zostaną kolejne trasy, udostępnione dla użytkowników nowej aplikacji.

 

Aplikacja naMIEDZI służy całemu regionowi. Już działa 16 tras stworzonych przez samorządy, kolejne powstają. Pięć ścieżek tematycznych poświęcono polskiej miedzi, od której pochodzi zwyczajowa nazwa regionu. Użytkownicy aplikacji będą mieli okazję m.in. dowiedzieć się, w jakim celu używa się dronów pod ziemią i jaką drogę musi przebyć szara ruda miedzi, aby zamieniła się w rdzawo pomarańczową katodę o zawartości 99,99% Cu. Aplikacja dostarczy również informacji o aktualnych wydarzeniach w regionie.

 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie KGHM Polska Miedź S.A. w Lubinie głos zabrał Pan Marcin Chludziński - prezes spółki, który cieszy się, że udało się zrealizować ten właśnie pomysł, który stanowi kolejny ważny obszar działania. Później głos zabrali samorządowcy, w tym Wójt Gminy Gaworzyce - Jacek Szwagrzyk, dostrzegając korzyści nowej aplikacji:

"Pod ręką, w smartfonie, mamy dostęp do ciekawych tras, które opracowano wraz z samorządami. Opracowując trasę Gaworzyce, chcieliśmy aby to nie był po prostu zwykły opis miejsca – wyobrażaliśmy sobie tę trasę oczami potencjalnych użytkowników – pozostawiając cenne wskazówki.

Odkrywanie miejsc „na miedziowym szlaku” może stać się ciekawą alternatywą na aktywne spędzanie weekendów i z pewnością warto to rozwijać. W najbliższym czasie zaproponujemy kolejne trasy możliwe do zwiedzania.

Idąc dalej, to też świetna baza danych, i gotowa trasa w ramach zajęć edukacji regionalnej dla choćby uczniów Szkoły Podstawowej.

Ponadto projekt jest ciekawy z jeszcze jednej przyczyny. Serwis pełni także funkcję informacyjną, o szerszym niż tylko gminnym zasięgu. Przy dobrej współpracy może stać się ciekawym miejscem zasięgania informacji o aktualnych wydarzeniach, konkursach, czy innych inicjatywach wartych uwagi. Będziemy dbać o to, by na bieżąco spływały tam tego typu informacje". 

 

Ponadto dodaje:

Korzyści można rozpatrywać naprawdę  z wielu płaszczyn. Na pewno aplikacja może sprzyjać rozwojowi turystyki, z czego szczególnie się cieszę, bo Gmina Gaworzyce pod tym względem ma wiele do zaoferowania, i tę dziedzinę na pewno chcielibyśmy rozwijać, również poprzez współdziałanie z innymi samorządami. Razem z pewnością ta oferta będzie atrakcyjniejsza.

Mieszkańcy, mam nadzieję, że nie tylko będą z aplikacji korzystać, ale, również będą chcieli włączyć się w budowanie tej oferty. Jeśli zaproponowane trasy spotkają się z zainteresowaniem, to może mieć to realny wpływ na rozwój gospodarki w gminie – mam na myśli sklepiki z pamiątkami, mała gastronomia, rozwój usług turystycznych, może agroturystyka. Bardzo bym chciał aby to poszło w tym kierunku. Niejeden przykład pokazuje, że właśnie tak to się zaczyna.

Cieszy mnie fakt, że KGHM zainicjował wdrożenie takiego rozwiązania, zapraszając samorządy do współtworzenia serwisu.

 

Aplikacje do pobrania na smartfona:

- App Store dla iOS (iPhone): https://apps.apple.com/us/app/id1518669629.

 

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf