Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

Biblioteka

Plakat Gminnej Biblioteki Publicznej

Plakat przedstawiający zasady korzystania z księgozbioru biblioteki oraz w podległych placówkach obowiązujący od 26 października 2020 roku. Zasada numer jeden: czytelnicy nie mają wolnego dostępu do półek (książki wydaje bibliotekarz). Zasada numer dwa: czytelnia oraz stanowiska komputerowe niedostępne dla użytkowników. Zasada numer trzy: wszelkie działania kulturalne - spotkania, warsztaty są odwołane. Zasada numer cztery: zbiory oddawane do biblioteki poddawane są kwarantannie. Książki można zamawiać telefonicznie na umówioną godzinę : 768316290 Gaworzyce, 767400155  Kłobuczyn lub na ades e-mail: biblioteka@gaworzyce.com.pl oraz biblioteka.klobuczyn@gaworzyce.com.pl

Uczniowie klasy II uroczyście pasowani na Czytelnika Gminnej Biblioteki Publicznej w Gaworzycach

Wczoraj późnym popołudniem w naszej bibliotece  w gronie zamkniętym czytelników i oczywiście z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa odbyło się spotkanie autorskie z Panią Moniką B. Janowską.


Pani Monika z urodzenia i zamieszkania legniczanka pierwszą powieścią zadebiutowała w roku 2011.Swoją przygodę z pisaniem zaczęła jednak dużo wcześniej bo już jako dziesięcioletnia dziewczynka zaczęła pisać pierwsze bajki. Próbowała również swoich sił jako dziennikarka ,pisała krótkie opowiadania i artykuły do znanych czasopism. Wszytko to jednak dla Pani Moniki było za mało więc postanowiła pisać książki dla dorosłych. Na swoim koncie ma już kilka powieści w których zawarła mnóstwo humoru ,a jej zwykłe-niezwykłe bohaterki zaskakują. Dziś w okresie pandemii polecamy książki Pani Moniki szczególnie!!Właśnie taka -pełna radości i optymizmu literatura jest nam dziś potrzebna.


Sama Pani Monika bardzo zaskoczyła nas swoim sposobem bycia i podejściem do życia. Osoba bardzo otwarta, życzliwa i wiecznie uśmiechnięta.Potrafi doskonale  zarażać ludzi pozytywną energią. Świetnie poprowadziła spotkanie używając wielu instrumentów do tego aby zachęcić nas do sięgania po jej książki ale również do czytania różnych gatunków literackich. Każda z pań uczestniczących w spotkaniu mogła zakupić książkę z autografem.


Za sfinansowanie spotkania dziękujemy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Polkowicach.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Gaworzycach zaprasza osoby dorosłe na spotkanie autorskie z Moniką B. Janowską, które odbędzie się 14 października 2020 r.  w siedzibie biblioteki. W trakcie spotkania będzie można zakupić książkę z autografem pisarki.


Spotkanie finansowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Polkowicach.

W minioną środę Punkt Biblioteczny ze świetlicą w Wierzchowicach gościł w swoich progach Panią Bożenę Pajdosz-pisarkę, która z zawodu jest inżynierem ochrony środowiska. Odbiorcami spotkania byli mieszkańcy Powiatu Polkowickiego.


Pani Bożena z Polkowic wraz z synem i mężem przeniosła się do urokliwego Jakubowa. W 2014 r. zadebiutowała zbiorem opowiadań „Pisane nocą”. Pierwszą powieścią rozpoczynającą cykl historii kobiet trudnych pod wspólnym tytułem „Wymyśliłam Cię” jest jej druga książka ,,Puch nie marny”. Po stracie męża spod jej pióra wyszły pierwsze teksty. Okazały się na tyle dobre, że postanowiła pisać. Już nie do szuflady, a dla większego grona odbiorców. Jak sama mówi lekkość pióra zawdzięcza w dużej mierze znakomitemu winu, którego producentem jest jej syn Michał.

Bezpośrednio po spotkaniu można było kupić książkę z pamiątkowym wpisem autorki oraz stać się posiadaczem pysznego wina z rodzinnej winnicy Pani Bożenki.

 

Sponsorem spotkania autorskiego był Powiat Polkowicki. Bardzo dziękujemy.

 

Dwie godziny wcześniej w spotkaniu z Panią Bożeną Pajdosz wzięły udział mieszkanki Kłobuczyna. Relację z tego spotkania można obejrzeć na fb Filii Biblioteki w Kłobuczynie.

Wczoraj przy fontannie w Gaworzycach odbyło się Narodowe Czytanie pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Na dziewiąte Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała dzieło Juliusza Słowackiego „Balladynę”, którą czytali: Kamil Ciupak – Starosta Polkowicki, Lucyna Gaj – przedstawiciel Urzędu Gminy w Gaworzycach, Roman Włodarczak - znany radiowiec, DJ, dziennikarz, Iwona Rygiel - przedstawiciel Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Gaworzycach, Anna Sojka - przedstawiciel Biblioteki i Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego "Kasztanowy Dom", Elżbieta Rybus i Danuta Urbaniak - nasze Seniorki, Katarzyna Pysz - przedstawiciel Przedszkola Publicznego, Karolina Cieślak – przedstawiciel Urzędu Gminy w Gaworzycach oraz Mateusz Rygiel - Radny Gminy Gaworzyce.

Wszyscy z dużym zainteresowaniem wysłuchali czytanych fragmentów utworów oraz pięknego występu „Dziadoszanek” z Grębocic. Uczestnicy spotkania zostali obdarowani pamiątkowym magnesem oraz pyszną muffinką Balladyny.


Dziękujemy za ten przemiły czas i do zobaczenia za rok.

Gminna Biblioteka Publiczna w Gaworzycach zaprasza na spotkanie z lokalną pisarką Bożeną Pajdosz, które odbędzie się 16 września 2020 r. o godz. 16:30 w Filii Biblioteki w Kłobuczynie oraz o godz. 18:30 w świetlicy wiejskiej w Wierzchowicach.  

Bożena Pajdosz z wykształcenia inżynier ochrony środowiska. Od kilkunastu lat mieszka we wsi Jakubów, gdzie pomaga synowi prowadzić winnicę. Autorka kocha prostotę i piękno, zadebiutowała książką pt. „Pisane nocą”.

 

Zapraszamy w podróż do literackiego świata.

Plakat zachęcający do udziału w akcji Narodowe Czytanie. Jeśli chcesz czytać 9 września zgłoś się do Biblioteki - tel. 76 8316 290.

Za nami kolejna kolorowa i pełna wrażeń wyprawa wakacyjna. Tym razem odwiedziliśmy Miłkowice. To malownicza miejscowość – węzeł kolejowy –  na trasie kolejowej Legnica – Bolesławiec. Od lat znaczna część mieszkańców tej uroczej miejscowości pracuje na kolei. Wielu odeszło już na emeryturę, ale tradycje kolejarzy są tu mocno pielęgnowane. Miłkowice oficjalnie stanowią od 2017 r. wioskę tematyczną pn. „Miłkowice - Wioska Kolejarzy”. Inicjatywą koordynuje miejscowe stowarzyszenie „Kolejarz” z Siedlisk, które powołała w 2012 roku grupa mieszkańców gminy, w przeważającej części emerytów dawnego przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe. Organizatorzy przywitali nas tradycyjnie po kolejarsku ogłaszając naszą wizytę przez semafor. Była wizyta w Izbie Pamięci, gra terenowa ,,Wokół semafora” oraz warsztaty artystyczne. Wszyscy skorzystaliśmy z przejażdżki drezyną ręczną. Zwieńczeniem  wizyty w Miłkowicach był udział dzieci w stylizowanej fotograficznej  sesji kolejarskiej. Czekał na nas również smaczny obiad .O tym jak świetnie się bawiliśmy świadczą zdjęcia.


Bardzo dziękujemy organizatorom za wspaniałe przyjęcie, super zabawę i oczywiście ogrom wiedzy jaki przekazaliście Państwo naszym milusińskim dotyczący zawodu kolejarza i ogólnie Polskich Linii kolejowych.

 

W miniony piątek korzystając z zaproszenia dzieci z terenu naszej gminy wyjechały do Głogowa by wziąć udział w "Zakończeniu Lata w Twierdzy Głogów" organizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Głogowskich Fortyfikacji. Przy tej okazji nasi milusińscy mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o swoim rodzinnym mieście. W nagrodę po pokonaniu przeszkód w Parku Linowym dzieci skorzystały z otwartego kąpieliska na basenie odkrytym Chrobry Głogów. Trzeba przyznać, że pogoda nam dopisała. W dobrych humorach odwiedziliśmy jeszcze głogowskie kino.

 

Dzień pełen wyzwań i atrakcji.

 

Dziękujemy Panu Dominikowi Jetonowi kierownikowi Centrum Informacji Turystycznej za miłe przyjęcie i fajną dotychczasową współpracę.

 

nadesłano: B. Wojtczak, Gminna Biblioteka Publiczna w Gaworzycach

Wrzosowa Chata położona jest w malowniczej wsi Borówki na skraju Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Kusi darami runa leśnego. To również miejsce, w którym prowadzone są warsztaty zielarskie pod czujnym okiem gospodyni Pani Bogusi. To właśnie tam wybraliśmy się na naszą pierwszą wakacyjną wyprawę.

 

Dzieci wzięły udział w warsztatach zielarskich, w trakcie których nie tylko poznały wiele ziół rosnących na naszych łąkach ale mogły również stworzyć własne kompozycje herbat. Na stołach zagościła między innymi lipa, mięta, lawenda, chabry i nagietki. Na drugim warsztacie pod czujnym okiem Pani Bożenki dzieci własnoręcznie wykonały litewskie pierogi z farszem ziemniaczanym wypiekanie w specjalnym piecu. Mniam, mniam - były przepyszne. Na zakończenie wyprawy dzieci odwiedziły jeszcze Lipę Wróżkę, która ma już ponad 300 lat. Każdy z nas po cichutku wtulając się w jej olbrzymi pień mógł wypowiedzieć swoje życzenie. Liczymy Wróżko Lipo, że nas nie zawiedziesz i spełnią się wszystkie. Polecamy gorąco to miejsce na rodzinne wypady. To miejsce doskonałe do wypoczynku, pełne uroku, położone wśród przepięknych lasów.

 

Pani Bogusi oraz jej pracownikom dziękujemy za wspaniałe i ciepłe przyjęcie oraz za mnóstwo ciekawych informacji, które z pewnością wykorzystamy w swoim życiu.

Dziękujemy również Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za częściowe dofinansowanie naszego działania.

 

nadesłano: B.Wojtczak, Gminna Biblioteka Publiczna w Gaworzycach

Właśnie został rozstrzygnięty "Biblioteczny Test wiedzy o Janie Pawle II". Do Biblioteki wpłynęły 24 testy. Okazało się, że zadanie nie było łatwe. W związku z tym, że tylko dwa testy były rozwiązane poprawnie właśnie te jury postanowiło nagrodzić.

 

Zwycięzcami są Amelka Cieślak i Dominika Sławicz. Ze złożonych testów wylosowaliśmy i nagrodziliśmy dodatkowo jeden pani Agaty Tomczak-Rządzińskiej. Gratulujemy!

 

Nagrody dostarczymy osobiście.

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf