Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

Biblioteka

W minioną środę Punkt Biblioteczny ze świetlicą w Wierzchowicach gościł w swoich progach Panią Bożenę Pajdosz-pisarkę, która z zawodu jest inżynierem ochrony środowiska. Odbiorcami spotkania byli mieszkańcy Powiatu Polkowickiego.


Pani Bożena z Polkowic wraz z synem i mężem przeniosła się do urokliwego Jakubowa. W 2014 r. zadebiutowała zbiorem opowiadań „Pisane nocą”. Pierwszą powieścią rozpoczynającą cykl historii kobiet trudnych pod wspólnym tytułem „Wymyśliłam Cię” jest jej druga książka ,,Puch nie marny”. Po stracie męża spod jej pióra wyszły pierwsze teksty. Okazały się na tyle dobre, że postanowiła pisać. Już nie do szuflady, a dla większego grona odbiorców. Jak sama mówi lekkość pióra zawdzięcza w dużej mierze znakomitemu winu, którego producentem jest jej syn Michał.

Bezpośrednio po spotkaniu można było kupić książkę z pamiątkowym wpisem autorki oraz stać się posiadaczem pysznego wina z rodzinnej winnicy Pani Bożenki.

 

Sponsorem spotkania autorskiego był Powiat Polkowicki. Bardzo dziękujemy.

 

Dwie godziny wcześniej w spotkaniu z Panią Bożeną Pajdosz wzięły udział mieszkanki Kłobuczyna. Relację z tego spotkania można obejrzeć na fb Filii Biblioteki w Kłobuczynie.

Wczoraj przy fontannie w Gaworzycach odbyło się Narodowe Czytanie pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Na dziewiąte Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała dzieło Juliusza Słowackiego „Balladynę”, którą czytali: Kamil Ciupak – Starosta Polkowicki, Lucyna Gaj – przedstawiciel Urzędu Gminy w Gaworzycach, Roman Włodarczak - znany radiowiec, DJ, dziennikarz, Iwona Rygiel - przedstawiciel Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Gaworzycach, Anna Sojka - przedstawiciel Biblioteki i Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego "Kasztanowy Dom", Elżbieta Rybus i Danuta Urbaniak - nasze Seniorki, Katarzyna Pysz - przedstawiciel Przedszkola Publicznego, Karolina Cieślak – przedstawiciel Urzędu Gminy w Gaworzycach oraz Mateusz Rygiel - Radny Gminy Gaworzyce.

Wszyscy z dużym zainteresowaniem wysłuchali czytanych fragmentów utworów oraz pięknego występu „Dziadoszanek” z Grębocic. Uczestnicy spotkania zostali obdarowani pamiątkowym magnesem oraz pyszną muffinką Balladyny.


Dziękujemy za ten przemiły czas i do zobaczenia za rok.

Gminna Biblioteka Publiczna w Gaworzycach zaprasza na spotkanie z lokalną pisarką Bożeną Pajdosz, które odbędzie się 16 września 2020 r. o godz. 16:30 w Filii Biblioteki w Kłobuczynie oraz o godz. 18:30 w świetlicy wiejskiej w Wierzchowicach.  

Bożena Pajdosz z wykształcenia inżynier ochrony środowiska. Od kilkunastu lat mieszka we wsi Jakubów, gdzie pomaga synowi prowadzić winnicę. Autorka kocha prostotę i piękno, zadebiutowała książką pt. „Pisane nocą”.

 

Zapraszamy w podróż do literackiego świata.

Plakat zachęcający do udziału w akcji Narodowe Czytanie. Jeśli chcesz czytać 9 września zgłoś się do Biblioteki - tel. 76 8316 290.

Za nami kolejna kolorowa i pełna wrażeń wyprawa wakacyjna. Tym razem odwiedziliśmy Miłkowice. To malownicza miejscowość – węzeł kolejowy –  na trasie kolejowej Legnica – Bolesławiec. Od lat znaczna część mieszkańców tej uroczej miejscowości pracuje na kolei. Wielu odeszło już na emeryturę, ale tradycje kolejarzy są tu mocno pielęgnowane. Miłkowice oficjalnie stanowią od 2017 r. wioskę tematyczną pn. „Miłkowice - Wioska Kolejarzy”. Inicjatywą koordynuje miejscowe stowarzyszenie „Kolejarz” z Siedlisk, które powołała w 2012 roku grupa mieszkańców gminy, w przeważającej części emerytów dawnego przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe. Organizatorzy przywitali nas tradycyjnie po kolejarsku ogłaszając naszą wizytę przez semafor. Była wizyta w Izbie Pamięci, gra terenowa ,,Wokół semafora” oraz warsztaty artystyczne. Wszyscy skorzystaliśmy z przejażdżki drezyną ręczną. Zwieńczeniem  wizyty w Miłkowicach był udział dzieci w stylizowanej fotograficznej  sesji kolejarskiej. Czekał na nas również smaczny obiad .O tym jak świetnie się bawiliśmy świadczą zdjęcia.


Bardzo dziękujemy organizatorom za wspaniałe przyjęcie, super zabawę i oczywiście ogrom wiedzy jaki przekazaliście Państwo naszym milusińskim dotyczący zawodu kolejarza i ogólnie Polskich Linii kolejowych.

 

W miniony piątek korzystając z zaproszenia dzieci z terenu naszej gminy wyjechały do Głogowa by wziąć udział w "Zakończeniu Lata w Twierdzy Głogów" organizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Głogowskich Fortyfikacji. Przy tej okazji nasi milusińscy mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o swoim rodzinnym mieście. W nagrodę po pokonaniu przeszkód w Parku Linowym dzieci skorzystały z otwartego kąpieliska na basenie odkrytym Chrobry Głogów. Trzeba przyznać, że pogoda nam dopisała. W dobrych humorach odwiedziliśmy jeszcze głogowskie kino.

 

Dzień pełen wyzwań i atrakcji.

 

Dziękujemy Panu Dominikowi Jetonowi kierownikowi Centrum Informacji Turystycznej za miłe przyjęcie i fajną dotychczasową współpracę.

 

nadesłano: B. Wojtczak, Gminna Biblioteka Publiczna w Gaworzycach

Wrzosowa Chata położona jest w malowniczej wsi Borówki na skraju Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Kusi darami runa leśnego. To również miejsce, w którym prowadzone są warsztaty zielarskie pod czujnym okiem gospodyni Pani Bogusi. To właśnie tam wybraliśmy się na naszą pierwszą wakacyjną wyprawę.

 

Dzieci wzięły udział w warsztatach zielarskich, w trakcie których nie tylko poznały wiele ziół rosnących na naszych łąkach ale mogły również stworzyć własne kompozycje herbat. Na stołach zagościła między innymi lipa, mięta, lawenda, chabry i nagietki. Na drugim warsztacie pod czujnym okiem Pani Bożenki dzieci własnoręcznie wykonały litewskie pierogi z farszem ziemniaczanym wypiekanie w specjalnym piecu. Mniam, mniam - były przepyszne. Na zakończenie wyprawy dzieci odwiedziły jeszcze Lipę Wróżkę, która ma już ponad 300 lat. Każdy z nas po cichutku wtulając się w jej olbrzymi pień mógł wypowiedzieć swoje życzenie. Liczymy Wróżko Lipo, że nas nie zawiedziesz i spełnią się wszystkie. Polecamy gorąco to miejsce na rodzinne wypady. To miejsce doskonałe do wypoczynku, pełne uroku, położone wśród przepięknych lasów.

 

Pani Bogusi oraz jej pracownikom dziękujemy za wspaniałe i ciepłe przyjęcie oraz za mnóstwo ciekawych informacji, które z pewnością wykorzystamy w swoim życiu.

Dziękujemy również Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za częściowe dofinansowanie naszego działania.

 

nadesłano: B.Wojtczak, Gminna Biblioteka Publiczna w Gaworzycach

Właśnie został rozstrzygnięty "Biblioteczny Test wiedzy o Janie Pawle II". Do Biblioteki wpłynęły 24 testy. Okazało się, że zadanie nie było łatwe. W związku z tym, że tylko dwa testy były rozwiązane poprawnie właśnie te jury postanowiło nagrodzić.

 

Zwycięzcami są Amelka Cieślak i Dominika Sławicz. Ze złożonych testów wylosowaliśmy i nagrodziliśmy dodatkowo jeden pani Agaty Tomczak-Rządzińskiej. Gratulujemy!

 

Nagrody dostarczymy osobiście.

Nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Bibliotekarki w Waszych oczach", jaki ogłosiliśmy w Tygodniu Bibliotek. Prace jakie wpłynęły kwalifikują się w trzech kategoriach.


I tak w kategorii najmłodszych zwyciężyły prace: Szymona Michalskiego (I miejsce), Dominika Sorokatego (II miejsce) i Agaty Płócienniczak (III miejsce). Wyróżnienie zdobył Hubert Wilczak.

 

W kategorii dzieci starszych zwyciężyła Małgosia Pielech. Wyróżnienia zdobyła Martynka Lamla i Dominika Sławicz.

 

W kategorii klas V-VIII jury wyłoniło aż trzy pierwsze miejsca – zdobyły je: Julia Mała, Marta Kukułka i Michalina Wolna. Wyróżnienie otrzymała Alicja Kukułka.

 

Przypominamy, że wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace znajdą się na gadżetach promujących naszą Bibliotekę. Nagrody dostarczymy pocztą lub osobiście.

Z okazji Tygodnia Bibliotek oraz Dnia Bibliotekarza Gminna Biblioteka Publiczna w Gaworzycach ogłasza konkurs plastyczny promujący naszą Bibliotekę i Placówki jej podległe (Filia w Kłobuczynie, Punkty Biblioteczne w Dalkowie i Wierzchowicach) pod hasłem "Bibliotekarki w Waszych oczach".

 

 

Termin składania prac upływa 27 maja 2020 r.

 

WAŻNE ZAŁĄCZNIKI:

 

1. Regulamin do pobrania - kliknij

2. Oświadczenie do pobrania - kliknij

Gminna Biblioteka Publiczna w Gaworzycach serdecznie dziękuje wszystkim, którzy zdecydowali się na udział w akcji zorganizowanej w ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich i podzielili się swoimi zdjęciami podczas czytania.

Wszystkim miłośnikom książek przypominamy, że Gminna Biblioteka Publiczna jest już czynna. Mało tego! Jutro rozpoczyna się Tydzień Bibliotek, który otwiera Święto Bibliotekarzy. Może zatem warto w swoich planach uwzględnić spacer po nową książkę? Oczywiście z zachowaniem środków ostrożności (maseczka, rękawiczki).

 

Wkrótce ogłosimy też ciekawy konkurs związany właśnie z Dniem Bibliotekarza! Bądźcie z nami!

 

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

 

 

 

 

asf