Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ogłosił nabór na ostatni w tym roku wyjazd studyjny po wioskach tematycznych Województwa Dolnośląskiego. Program podróży jest bardzo ciekawy, dlatego tym bardziej zachęcamy mieszkańców sołectw należących do programu do udziału w wyjeździe, który odbędzie się w dniach 5-6 września br. Uczestnicy wyjazdu odwiedzą m.in. Lipiany - Wioskę Smaków, Kraśnik Dolny - Wioskę Sześciu Zbóż, Pasternik - Wioskę Wiatru oraz Ostenicę - Wioskę Tajemniczych Ogrodów.

Chętne osoby prosimy o kontakt z p. Joanną Brodowską - tel. 76 8316 285 w. 45 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

PROGRAM PODRÓŻY - KLIKNIJ TUTAJ


 

Podróże studyjne kształcą - w ten weekend przekonały się o tym dwie uczestniczki wyjazdu z terenu naszej gminy, które zdecydowały się wziąć udział w podróży organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wspólnie z przedstawicielami innych sołectw należących do programu Odnowy Wsi Dolnośląskiej, odwiedzały wioski Dolnego Śląska świecące dobrymi przykładami działań.

 

W piątek odwiedziły m.in. Wioskę Ostrego Smaku - Chrzanów w Gminie Kobierzyce, gdzie miały do wyboru szereg warsztatów. Na warsztatach kulinarnych wyrabiały ciasto, z którego chwilę później w specjalnej formie powstały przepyszne, (o dziwo!) słodkie ... orzeszki! O dziwo, gdyż w "ostrej wiosce" nie brakowało wyrazistego poczęstunku. Zupa cukiniowa z chrzanem, chrzan z żurawiną, a nawet lokalne napoje z nutką ostrego chrzanu! Artystyczne dusze, w tym i nasze dziewczyny, uszyły sobie również oryginalną, własną pamiątkę, którą były "chrzaniki" - breloczki z kolorowego filcu.  W tym czasie inni brali udział w grze terenowej "Rolnicze życie na chrzanowskiej ziemi" oraz zabawach integracyjnych na boisku, tuż obok świetlicy.

Po południu, uczestnicy wyjazdu, wyruszyli w  kierunku Żelazna w Gminie Kłodzko. Wieś ta w roku 2013 była laureatem konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska". Żelazno słynie m.in. z imprezy pn. "Lato na ludowo", która skupia miłośników folkloru i dobrej zabawy.

Żelazno to piękna wieś pod wieloma względami. Mieszkańcy dbają o wizerunek swojej miejscowości, co widać. Są również bardzo zgrani. Ugościli nas tuż przy Remizie Strażackiej zaskakując daniami jak i atrakcjami. Jedną z nich była przejażdżka na przyczepie starego ciągnika wraz z dwusdziestoma osobami. Zawieźli nas, na tyle ile się dało, pod szczyt jednej z gór, na której mieści się wieża widokowa, zbudowana zresztą przez samych strażaków. W drodze powrotnej okazało się, że wszyscy jesteśmy czarni od sadzy, która pojawiła się niewiadomo skąd. Śmiechu było co nie miara!

W Żelaźnie dla uczestników przygotowano kolację integracyjną, było więc i smaczne jedzenie, i muzyka. Uczestniczki z Gminy Gaworzyce przygotowały więc małą niespodziankę dla wszystkich "Odnowicieli" zapraszając do wspólnej zumby.

Kolejnego dnia wszyscy wyruszyli do pobliskiego Nowego Gierałtowa, w gminie Stronie Śląskie. Wieś słynie z gospodarstwa agroturystycznych, ale nie tylko. Niewielka wieś, co tydzień, w sobotę organizuje dla swoich mieszkańców Wiejski Jarmark, na którym mogą sprzedawać własne wyroby, rękodzieło czy domowe ciasto. Odwiedzili też miejscowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela, a proboszcz parafii opowiedział o organizowanym tu Festynie Świętojańskim, a także o blisko 5-kilometrowej Drodze Krzyżowej na stokach gór, w której uczestniczą mieszkańcy.

Ostatnim punktem podróży był Goworów w Gminie Międzylesie. Niewielka wieś zdobyła tytuł "Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska" w roku ubiegłym. Mieszkańcy chcą przywrócić tu dawne rzemiosło, tworząc wieś tematyczną - tkacką. Poza tym wspólnie dbają o wizerunek wsi, przy domach sadząc hortensje i pielęgnując miejsca publiczne.

WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z WYJAZDU DOSTĘPNE SĄ TUTAJ

 


W dniach 5-8 czerwca br. trzy osoby z naszej gminy będą brały udział w wyjeździe studyjnym organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Na wyjazd do województwa warmińsko-mazurskiego pojadą osoby, z miejscowości które w tym roku przystąpiły do programu Odnowy Wsi Dolnośląskiej.

 

Celem wyjazdu jest wymiana doświadczeń w zakresie tworzenia i funkcjonowania wsi tematycznych, jako jednej z metod pozyskiwania dodatkowych źródeł dochodu na obszarach wiejskich poprzez realizację projektów wyróżniających wieś lub wzmacniających jej tożsamość. Uczestnicy odwiedzą wioski tematyczne: Cesarskie Cedyny, Łęcze - Wioska Wiatru i Podcieni, Kamionek - Wioskę Ryb i Szuwarów oraz Wielkie Wierzno - Wioskę Rodzinną. W trakcie czterodniowego pobytu będą mieli okazję zapoznać się z ofertą czterech wsi tematycznych, w tym m.in. z budowaniem oferty turystycznej w oparciu o lokalne zasoby, modelem tworzenia oferty tematycznej wsi od wizji do produktu, praktykami dotyczącymi rozwoju aktywności społecznej na obszarach wiejskich w oparciu o partnerską współpracę organizacji pozarzadowych, publicznych i przedsiębiorstw.

 

 


 

Konkurs: Przedsięwzięcia promujące ideę Odnowy Wsi 2014
 

Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego Województwa Dolnośląskiego z zakresu działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych pn. „Przedsięwzięcia promujące ideę odnowy wsi” w 2014 roku.

 

Celem konkursu jest wsparcie społeczności lokalnych, działających w „Odnowie Wsi Dolnośląskiej”, w realizacji projektów mających na celu poprawę funkcjonowania grupy odnowy wsi, pobudzenia aktywności mieszkańców do wspólnej pracy na rzecz swojej miejscowości oraz rozwój tożsamości wiejskiej, zachowanie dziedzictwa kulturowego i specyfiki obszarów wiejskich.

 

Termin naboru: 3 marca - 4 kwietnia 2014 r.

 

PEŁNA TREŚĆ OGŁOSZENIA - kliknij aby zobaczyć

 

Więcej informacji - wzór oferty, instrukcje - TUTAJ

 

Kłobuczyn i Kurów Wielki przystąpiły do programu
 
Kolejne dwie miejscowości z terenu Gminy Gaworzyce przystąpiły do regionalnego programu Odnowy Wsi Dolnośląskiej. Mieszkańcy Kurowa Wielkiego oraz Kłobuczyna już niebawem, pod okiem Moderatorów Odnowy Wsi, przejdą warsztaty pt.  "Planowanie w procesie Odnowy Wsi", czego efektem będzie opracowanie sołeckiej strategii rozwoju.

 

W lutym br. nasze miejscowości odwiedzą moderatorzy, którzy od lat współpracują z sołectwami na terenie całego Dolnego Śląska. Struktura wsi i nowe możliwości rozwoju są im bardzo dobrze znane. Wspólnie z mieszkańcami postarają się wypracować plan działań, mających na celu wzmocnienie atrakcyjności wsi. W tym celu uwzględnią m.in. zasoby miejscowości. Na pewno współpraca z nimi przyniesie wiele korzyści. Apelujemy do mieszkańców, aby włączyli się w działania Grup Odnowy Wsi na terenie swoich miejscowości.

Przypomnijmy, że w naszej gminie, prócz wyżej wymienionych miejscowości, do programu Odnowy Wsi Dolnośląskiej należą także miejscowości: Wierzchowice, Korytów, Gostyń oraz Śrem

 
 

Polecamy pozycję - Rzecz o dziedzictwie kulturowym na wsi
- aby przejść do E-booka proszę kliknąć w obrazek:
alt
 
18 grudnia 2013 r. we Wrocławiu odbyła się Konfernecja dot. wiosek tematycznych na Dolnym Śląsku. Koncepcja tworzenia wiosek bazujących wokół jednego tematu jest bardzo ciekawa, dlatego szczególnie zachęcamy Was do zapoznania się z tematem. Być może i Wam się on spodoba, i będziecie chcieli zbudować własną ofertę.
 
alt
Wioski tematyczne, tworzą miejscowości, których rozwój podporządkowany jest jakiemuś konkretnemu pomysłowi, stanowiący swoisty produkt turystyczny, wokół którego tworzone są sposoby na alternatywne dochody mieszkańców.
 Pomysły mogą być naprawdę różne - wszystko w zależności od zasobów, jakie występują w Waszych miejscowościach, a tych jest sporo. Najważniejsze to zgrany zespół ludzi, który chce coś zrobić. Na Dolnym Śląsku są już:
 Wioska Sześciu Zbóż, Wioska Smaków, Wioska Darów Lasu, Wioska Odkrywców, Leśna Wieś Zabawy, Wioska Wiatru, Wieś Świętojańska czy Wieś Pełna Natury, natomiast na etapie powstawania są: Wieś Tajemniczych Ogrodów, Wioska Piasku i Kamienia, Wioska Don Kichota, Wioska Bzu, Wioska Ostrego Smaku, Rowerowa Wieś, Wioska Retro, Wioska Talentów, Kraina Smakowitego Kasztana czy Góra Sztuki Życia.
 
Więcej informacji na www.wioskizpomyslem.pl
 

 
18 grudnia 2013 r. w godz. od 10.00 do 14.00 w obiekcie hotelowym AGRO we Wrocławiu odbędzie się Konferencja "Wsie tematyczne pomysłem na rozwój dolnośląskiej wsi".
Konferencja skierowana jest do stowarzyszeń wiejskich i mieszkańców wsi, grup odnowy wsi, Lokalnych Grup Działania, samorządów gmin, podmiotów zajmujących się pomaganiem i wspieraniem działań wiejskich.
 
Konferencja ma na celu:
- propagowanie dobrych praktyk rozwoju wiejskich społeczności lokalnych,
- prezentację modelowych wsi tematycznych w zakresie wdrażania lokalnych inicjatyw ekonomii społecznej,
-dyskusję o możliwościach współpracy i sieciowania wsi tematycznych oraz kierunkach wsparcia mobilizujących potencjał lokalny
 
Zgłoszenia do udziału w konferencji prosimy kierować do dnia 17.12.2013 r. do godz. 12:00 do Pani Joanny Czabajskiej - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 76 862 94 30
Udział w Konferencji jest bezpłatny.
 
Więcej informacji o projekcie i Wioskach z Pomysłem można znaleźć na stronach www.WioskizPomyslem.pl
 

Pięć osób z ternu Gminy Gaworzyce uczestniczyło w V Kongresie Odnowy Wsi Dolnośląskiej, który miał miejsce w Wojanowie. Wysłuchali oni ciekawych prezentacji dotyczących różnych dziedzin z zakresu rozwoju wsi, a także wymienili się doświadczeniami z innymi mieszkańcami małych miejscowości.
 alt

V doroczny Kongres Odnowy Wsi dla przedstawicieli odnowy wsi oraz gminnych koordynatorów Odnowy Dolnośląskiej Wsi odbędzie się w dniach 7-8 grudnia br. w Pałacu Wojanów w Wojanowie koło Jeleniej Góry.
W ramach programu merytorycznego m.in. podsumowana zostanie realizacja programu w roku bieżącym, plany na rok kolejny oraz przedstawione zostaną najlepsze przykłady zrealizowanych projektów przez grupy odnowy wsi z naszego województwa.
 

.
Szkolenia dla przedstawicieli grup odnowy wsi  w dniach 4-5 października 2013r. i 18-19 października 2013r.

Hotel – Restauracja „Chata Karczowiska” w Karczowiskach (za Lubinem)

 

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego – Wydział Obszarów Wiejskich organizuje dwa dwudniowe szkolenia dot. rozliczania projektów oraz budowania i zarządzania zespołem.


Do udziału w każdym szkoleniu zapraszamy po 1-2 przedstawicielach z jednej miejscowości.

Organizatorzy pokrywają koszty noclegu oraz wyżywienia. Dojazd uczestników na koszt własny.

1. PROGRAM SZKOLENIA w dniach 4-5.10.2013 r. - ZOBACZ

2. PROGRAM SZKOLENIA w dniach 18-19.10.2013 r. - ZOBACZ

 

ZGŁOSZENIA:

Joanna Brodowska, Urząd Gminy w Gaworzycach, tel. 76 8316 285 wew. 45

 


 

alt
"KORYTÓW - miejscem zabawy i zachwytów poprzez przedsięwzięcia promujące Odnowę Wsi Dolnośląskiej" - miło nam poinformować, że projekt pod tym tytułem przeszedł pozytywną ocenę komisji i będzie realizowany od 9 września do 15 grudnia br.
 
Wniosek został złożony w ramach konkursu na "Przedsięwzięcia promujące ideę Odnowy Wsi Dolnośląskiej", jeśli jeszcze nie wkręciliście się w ODNOWĘ - to najwyższa na to pora! :) Regionalny program Odnowy Wsi Dolnośląskiej ma same zalety! Dzięki niemu wioski stają się piękniejsze i ciekawsze! Grupy Odnowy Wsi mają okazję uczestniczyć w licznych wyjazdach i szkoleniach, na których nie tylko zdobywają cenną wiedzę, ale także poznają wspaniałych ludzi, z którymi wymieniają doświadczenia z zakresu pozyskiwania środków zewnętrznych, komunikacji w małych, lokalnych społecznościach i jeszcze wiele innych ... o czym najlepiej abyście przekonali się sami! :)
 

Wydział Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w dniach  30 sierpnia – 1 września 2013r.  organizuje podróż studyjną do wsi tematycznych w woj. małopolskim, której celem jest wymiana doświadczeń w zakresie tworzenia i funkcjonowania wsi tematycznych, jako jednej z metod pozyskiwania dodatkowych źródeł dochodu na obszarach wiejskich poprzez realizację projektów wyróżniających wieś lub wzmacniających jej tożsamość.

 
W trakcie trzydniowego pobytu uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z ofertą 4 wsi tematycznych, w tym min. z  budowaniem oferty turystycznej w oparciu o lokalne zasoby, modelem tworzenia oferty tematycznej wsi od wizji do produktu. 

 


Do udziału w wyjeździe serdecznie zapraszamy przedstawicieli samorządów lokalnych oraz najaktywniejszych grup odnowy wsi, które przeszły już warsztaty dot. opracowania sołeckich strategii rozwoju i posiadają taką strategię  oraz które rozwój swojej miejscowości planują w oparciu o budowanie oferty wsi tematycznych. 

 

Z jednej Gminy można zgłosić przedstawicieli max z 3 sołectw, w tym sołectwo może reprezentować tylko 2 przedstawicieli – w tym 1 rezerwowy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, o ostatecznym udziale będzie decydować kolejność zgłoszeń oraz spełnienie w/w wymogów formalnych.

 

PROGRAM PODRÓŻY - TUTAJ

 

 

Więcej informacji oraz zapisy na wyjazd pod nr tel. 76 8316 285 wew. 44

lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
 
wyjazd studyjny 9-10 sierpnia 2013
 
 

Wydział Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w dniach 9 - 10 sierpnia 2013r. organizuje podróż studyjną po naszym województwie, której celem jest prezentacja najlepszych przykładów realizacji Odnowy Dolnośląskiej Wsi oraz wymianę doświadczeń w zakresie tworzenia gotowej oferty turystycznej min. w oparciu o zasoby lokalne.

 

 

W trakcie dwudniowego pobytu uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się min. z projektami zrealizowanymi w sołectwach będących laureatami kolejnych edycji konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”. Do udziału w wyjeździe serdecznie zapraszamy przedstawicieli samorządów lokalnych oraz najaktywniejszych grup odnowy wsi, które przeszły już warsztaty dot. opracowania sołeckich strategii rozwoju i posiadają taką strategię 
 
Z jednej Gminy można zgłosić przedstawicieli max z 5 sołectw, w tym sołectwo może reprezentować tylko 2 przedstawicieli – w tym 1 rezerwowy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, o ostatecznym udziale będzie decydować kolejność zgłoszeń oraz spełnienie w/w wymogów formalnych. Rezygnację z udziału w podróży można dokonać max na 5 dni przed datą wyjazdu.

 

Organizator zapewnia transport, noclegi oraz wyżywienie w trakcie trwania podróży zgodnie z programem.

 

Koszty ubezpieczenia uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.

 

 

ZGŁOSZENIA DO DNIA 31 LIPCA 2013 ROKU - pod nr tel. 76 8316 285 wew. 44 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego organizuje kolejny wyjazd studyjny w ramach programu Odnowa Wsi Dolnośląskiej, w którym uczestniczą cztery miejscowości z terenu naszej gminy.

 

Tym razem uczestnicy odwiedzą lauretów poprzedniej edycji konkursu "Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska", gdzie będą mogli zobaczyć m.in. jak funkcjonują stowarzyszenia i inne organizacje wiejskie. Zobaczą również prezentacje zrealizowanych projektów, np. "Festyn integracyjny z byłymi wychowankami Domu Dziecka", "Festiwal Reimanna" czy "Klub integracji międzypokoleniowej - aktywna wieś dzięki aktywnym seniorom". Uczestnicy podróży studyjnej na pewno wzbogacą się o ciekawe doświadczenia, choćby z zakresu budowy indywidualnego wizerunku wsi na bazie życia i twórczości niezwykłej postaci, mieszkańca wsi.

 

Zachęcamy do uczestnictwa w organizowanych wyjazdach, na pewno są one doskonałą okazją do rozwoju Państwa miejscowości.

 

Z jednej gminy można zgłosić maksymalnie 3 przedstawicieli.

 

Zgłoszenia:

 

tel. 768316-285 wew. 44

 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 


 

 
 
UWAGA! JEST JEDNO WOLNE MIEJSCE NA PODRÓŻ STUDYJNĄ PO DOLNYM ŚLĄSKU - W DNIACH 28-29 CZERWIEC 2013 R. (PIĄTEK/SOBOTA)
 
CHĘTNYCH PROSZĘ O KONTAKT:
Joanna Marek, 76 8316 285 wew. 44 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
 
PODRÓŻ STUDYJNA NA WARMIĘ I MAZURY, CZERWIEC 2013
 
Temat przewodni: MIEJSCOWOŚCI TEMATYCZNE - pomysły na lokalną aktywność i pracę
 
Uczestnicy odwiedzieli m.in. Wioskę Aniołów, Wioskę Piratów, Wioskę Dzieci oraz Wioskę "jak u babci". Brali udział w wielu interesujących warsztatach - scrapbooking, decoupage, tworzenie maskotek, różnego rodzaju gry terenowe - to tylko niektóre atrakcje.
 
Dolnoślązacy mogli także skosztować produktów lokalnych regionu Warmii i Mazur - najbardziej podobały się "anielskie ruchańce", za pewne ze względu na swoją nazwę. Inspiracji było mnóstwo - krokiem do sukcesu jest jedynie wyobraźnia - trafiony pomysł.
 
Bardzo ciekawa okazała się gra terenowa w Pogrodziu - Wiosce Dzieci, w której uczestnicy podzieleni na grupy dostali puste albumy, ze wskazówkami miejsc, w które musieli dotrzeć pieszo i na rowerach, a następnie zrobić sobie w tych miejscach ciekawe zdjęcie - było mnóstwo zabawy! :)
 
alt
 
 

Grupy Odnowy Wsi Dolnośląskiej z terenu naszej gminy (Wierzchowice, Korytów, Gostyń, Śrem) mogą zgłaszać przedstawicieli ze swoich miejscowości na wyjazd studyjny organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Wyjazd organizowany będzie w dniach 28-29 czerwca. Jego celem jest prezentacja najlepszych przykładów realizacji Odnowy Wsi oraz wymiana doświadczeń w zakresie tworzenia oferty turystycznej wykorzystującej zasoby lokalne.

 

Z jednej gminy można zgłosić maksymalnie trzy osoby.

Liczy się kolejność zgłoszeń.

 

W celu zapisu proszę kontaktować się z p. Joanną Marek -tel. 76 8316 285 wew. 44, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Więcej informacji na temat wyjazdu TUTAJ


Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłasza KONKURS "NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ DOLNOŚLĄSKA 2013" - więcej informacji klikając TUTAJ.
 
Kategorie w ramach konkursu: "Najpiękniejsza Wieś", "Najpiękniejsza Zagroda", "Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi", "Najlepszy start w Odnowie Wsi".
 

Podróż studyjna w ramach realizacji Odnowy Dolnośląskiej Wsi w dniach 6-9.06.2013 r. - więcej informacji TUTAJ.
 

alt

 

ODNOWA WSI zapoczątkowana w województwie opolskim, jest największym i najdłużej działającym regionalnym programem aktywizacji społeczności lokalnych. Jest jednocześnie pierwszym programem, który na sołeckim poziomie zastosował metodę długoterminowego planowania strategicznego. Istotą programu jest pobudzenie społeczności sołeckiej i jej zaangażowanie w przedsięwzięcia dotyczące własnej wsi, co będzie skutkować zwiększeniem roli sołectw oraz dekoncentracją gminnych zadań. Program ten jest odpowiedzią na „umiastowienie” wsi, skierowany na oddolną  mobilizację zasobów wiejskich.

 

Celem nadrzędnym programu jest szeroko rozumiana poprawa warunków życia na wsi oraz ekonomicznej niezależności wsi. Stan ten można uzyskać poprzez trwałe upodmiotowienie społeczności lokalnych i stworzenie poczucia odpowiedzialności za przyszłość własnej wsi poprzez zapewnienie wiedzy, umiejętności i wsparcia zewnętrznego. Bazując na zasobach wsi, jej atutach powinien zostać osiągnięty stan, w którym mieszkańcy będą utożsamiać się ze swoją miejscowością, skutecznie wykorzystywać nabytą wiedzę a co za tym idzie umiejętnie pozyskiwać środki finansowe na realizację zaplanowanych wcześniej projektów. Odnowa wsi jako nurt rozwoju obszarów wiejskich zakłada rozwój oparty na specyfice i niepowtarzalnych walorach danej miejscowości.

 

Do programu "Odnowy Wsi Dolnośląskiej", w Gminie Gaworzyce, w 2009 r. przystąpiły cztery sołectwa: Wierzchowice, Korytów, Gostyń oraz Śrem. Miejscowości te poprzez uczestnictwo w programie mają dostęp do szerokiej gamy możliwości (wyjazdy studyjne, szkolenia, konkursy...) umożliwiający rozwój danej wsi bazując na jej zasobach.

 

W programie tym najważniejsi są ludzie - ich pomysły, chęć działania na rzecz swojej "małej Ojczyzny" - tej najbliższej, którą znają od podszewki, którą znają jak nikt. Nie pozwólcie, Drodzy Mieszkańcy aby Wasz zapał gasł - jest tyle dobrych rzeczy do zrobienia wspólnymi siłami, i przede wszystkim - są to rzeczy dla Was...

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf