Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

Banner informujący o trwającej aktualizacji planu gospodarki niskoemisyjnej, mający na celu zwrócenie uwagi i zachęcenie do wypełnienia ankiety.

 

Bieżące informacje i komunikaty

Przypominamy, że na stronach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego znajdują się aktualne informacje na temat koronawirusa. Zachęcamy do ich odwiedzania:

    https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

 

    www.gov.pl/koronawirus

 

 

Opublikowano: 14/01/2021:

Ruszają szczepienia na COVID-19
 
W dniu 15 stycznia 2021r. w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Gaworzycach ruszją zapisy pacjentów powyżej 80r.ż., czyli rocznik 1941 i mniej na szczepienia przeciwko covid-19 szczepionką PFIZER/BionTECH- Comirnaty.
 
Na szczepienie prosimy zapisywać się dzwoniąc pod numer telefonu ośrodka 76 8316 220.
 
 • Wszyscy pacjenci kwalifikujący się do szczepień w danej grupie będą zapisywani na listę a nastepnie w grafiku zostaną im wyznaczane terminy szczepień.
 • Po wyznaczeniu terminu szczepienia otrzymają Państwo sms na numer telefonu komórkowego z informacją o dacie i godzinie szczepienia.
 • W przypadku braku numeru telefonu komórkowego pracownicy przychodni o szczepieniu będą informować Państwa dzwoniąc na numer  telefonu stacjonarnego.
 • W ten sam sposób bedą odbywały się zapisy na  szczepienia z pozostałych grup populacji.
 • O terminach szczepień kolejnych grup bedziemy informować Państwa na bieżąco, prosimy śledzić również informacje w telewizji.
 • W pierwszych trzech tygodniach szczepień mamy możliwość szczepienia tygodniowo maxymalnie 30 osób.
 
Przed szczepieniem w celu usprawnienia całego procesu szczepień bardzo prosimy aby pacjenci wypełnili "Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw covid-19".
 
Bardzo prosimy aby członkowie rodziny wydrukowali starszym członkom rodziny w/w kwestionariusz i pomogli go wypełnić (kwestionariusz do pobrania w załączniku).
Osoby, które zgłoszą się na szczepienie bez wypełnionego kwestionariusza wypełnią go na miejscu.
 
Pacjent zgłasza się na szczepienie tylko jeśli odpowiedział negatywnie na wszystkie punkty!
 
Do pobrania załączamy również kilka ważnych informacji dla pacjenta:
 
Link z materiałami informacyjnymi dotyczącymi szczepień przeciwko covid 19:
 
 Opublikowano: 13/01/2021
 

Uwaga mieszkańcy gminy Gaworzyce,

 

Za poleceniem Wojewody Dolnośląskiego uruchamiamy telefon kontaktowy dedykowany osobom niepełnosprawnym i seniorom, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień.

 

Transport taki przeznaczony jest dla osób:

 • posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
 • mających trudności z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień)

Celem tego jest umożliwienie osobom z ograniczoną mobilnością, nawiązania kontaktu ws. zorganizowania transportu na szczepienie, w sytuacji gdy nie mają one możliwości pojawienia się w punkcie szczepień we własnym zakresie.

 

Numer telefonu aktywny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00, począwszy od dnia 15 stycznia 2021 roku.

 

tel. 76/ 759 10 94 (GOPS)

Grafika z informacją powieloną w treści artykułu.

Informacja o przetwarzaniu danych w związku z zorganizowaniem transportu na szczepienie

 1. Administrator Pani/Pana danych: Wójt Gminy Gaworzyce, ul. siedzibą przy ul. Dworcowej 95, 59-180 Gaworzyce.
 2. W sprawach ochrony danych można kontaktować się pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 3. Dane przetwarzane będą w celu nawiązania kontaktu oraz zorganizowania transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punku szczepień przeciwko wirusowi SARS-COV-2, w tym osób niepełnosprawnych na podstawie art. 6 ust. 1 lit. e) RODO oraz art. 9 ust.2 lit. g) w zw. z art. 11h ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych ze względu na nałożenie decyzji Wojewody Dolnośląskiego z dnia 12 stycznia 2021r. na Wójta Gminy Gaworzyce.
 4. Dane przetwarzane będą do czasu realizacji celu wskazanego w pkt. 3.
 5. Odbiorcą Pani/Pana danych w zakresie wskazanego adresu będzie Ochotnicza Straż Pożarna w Gminie Gaworzyce
 6. W związku z przetwarzaniem danych przysługują Pani/Panu:
  1. Prawo żądania dostępu do danych
  2. Prawo żądania sprostowania danych
  3. Prawo żądania usunięcia danych
  4. Prawo żądania ograniczenia przetwarzania
  5. Prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania
  6. Prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 7. Podanie danych jest niezbędne do zrealizowania celu tj. zorganizowania transportu do punku szczepień.

O szczegółach dot. samych szczepień będziemy informować w następnej kolejności.

Informacje nt. szczepień

 

 

Opublikowano: 30.10.2020 r.

 

Reagujemy na szybko zmieniającą się sytuację epidemiologiczną. Za wszelką cenę chcemy odsunąć wizję całkowitego zamknięcia gospodarki. Podejmujemy kolejne kroki w celu zmniejszenia przyrostu zachorowań. W walce z koronawirusem musimy ograniczyć mobilność społeczną i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Dlatego też podjęliśmy decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada. Seniorów prosimy, aby w tym trudnym czasie pozostali w domu. W dniach 31.10 – 2.11 cmentarze będą zamknięte. Nie dotyczy uroczystości pogrzebowych i czynności z nimi związanych.

 

Wysoka liczba zakażeń
Dane wskazują, że w ostatnim czasie mobilność społeczna znacznie wzrosła – wróciła do poziomu sprzed pandemii. W trosce o nasze bezpieczeństwo i życie naszych bliskich musimy ograniczyć kontakty społeczne oraz przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Jesteśmy w stałym kontakcie z ekspertami w dziedzinie epidemiologii. Wymiana doświadczeń i opinii epidemiologów, najnowsza wiedza na temat rozprzestrzeniania się wirusa pozwala nam podejmować odpowiedzialne decyzje. Dzięki nim mamy szansę na zmniejszenie liczby zakażeń.


Zamknięcie cmentarzy na 3 dni
Podjęliśmy decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada. Pogrzeby w tym okresie będą mogły się odbywać. Wejście na cmentarz będzie możliwe w trakcie pogrzebu i czynności z nim związanych. To nieodzowne działanie, by w okresie Wszystkich Świętych nie narażać dużej grupy osób na zarażenie się koronawirusem w drodze i na cmentarzu.
Ważne jest, abyśmy nie gromadzili się w dużych grupach. Apelujemy o rozłożenie wizyt na cmentarzach w najbliższym okresie. Pamiętajmy, że w tym wyjątkowym okresie możemy uczestniczyć we mszy świętej za pośrednictwem radia lub telewizji.
Obecnie obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych np. w mszy świętej czy pogrzebie. W kościele może przebywać max. 1 osoba na 7 m2. Musimy zakrywać usta i nos oraz zachować co najmniej 1,5-metrowe odległości.


Apel do seniorów o pozostanie w domach
Przede wszystkim musimy myśleć o seniorach, którzy są szczególnie narażeni na ciężki przebieg choroby. Apelujemy o ograniczenie przemieszczania się seniorów – zwłaszcza osób po 70. roku życia. Z myślą o nich powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów skierowany. Lokalne ośrodki pomocy społecznej przy wsparciu wolontariuszy dostarczą niezbędne produkty do domu seniora. W ten sposób osoba starsza może ograniczyć konieczność wychodzenia na zewnątrz.


Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa
Aby zmniejszyć liczbę nowych zakażeń, musimy już teraz ograniczyć kontakty społeczne. Apelujemy o przestrzeganie obowiązujących zasadach bezpieczeństwa. Każdy z nas może dzięki tym zasadom zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo swoich bliskich. Pamiętaj i przestrzegaj aktualnych zasad:

 • Zakrywaj nos i usta wszędzie w przestrzeni publicznej.
 • Utrzymuj co najmniej 1,5-metrowej odległości w kontaktach z innymi osobami.
 • Dbaj higienę i jak najczęściej myj ręce.
 • Pracuj z domu, jeśli tylko to możliwe.
 • Jeśli źle się czujesz, masz objawy infekcji – zostań w domu i zadzwoń do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
 • Przestrzegaj zasad kwarantanny lub izolacji, jeśli zostałeś nią objęty. Nie wychodź z domu i nie kontaktuj się z innymi osobami.
 • Pamiętaj, że obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych. W kościele może przebywać max. 1 osoba na 7 m2. Zakrywaj usta i nos oraz zachowaj co najmniej 1,5-metrowe odległości.
 • Seniorze, ogranicz wyjścia z domu do minimum. Poproś o pomoc bliskich lub skorzystaj z programu Wspieraj Seniora. Wykorzystaj godziny dla seniora w sklepie, drogerii i aptece. Pamiętaj, że od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00 zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 60 roku życia.

Praca administracji w systemie zdalnym

Tam, gdzie jest to możliwe w administracji publicznej, zalecamy pracę w systemie zdalnym. Dzięki procesowi cyfryzacji usług, obywatele w wielu przypadkach mogą załatwić sprawy urzędowe przez Internet. Podkreślamy, że wszystkie niezbędne do życia i funkcjonowania usługi będą dostępne.

Zalecenie DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli    Dystans

 • Dezynfekcja
 • Maseczka
 • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
 • Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 


Opublikowano: 23.10.2020 r.

 

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd reaguje na bieżąco i wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest obecnie naszym priorytetem. Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń. Rząd uruchamia też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego. Będą to:

 

- objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);

- w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;

- zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;

- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;

- max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;

- ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

 

Uwaga!

W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

 

Zostańmy w domach i przestrzegajmy zasad

Skala rozprzestrzeniania się koronawirusa zależy od nas samych. Dlatego ważne jest przestrzeganie ustalonych obostrzeń i reżimów sanitarnych. Wszystkim zalecamy pozostawanie w domach, o ile jest to możliwe. Ograniczajmy wychodzenie z domu do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy, czy zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

 

Zalecenie DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:

- Dystans

- Dezynfekcja

- Maseczka

- Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe

- Wietrzenie

 

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Zgodnie z zapowiedziami rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

 

Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11

 

W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

 

Wolontariusze, organizacje pozarządowe i harcerze wspólnie dla seniorów

 

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną  w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

 

Jak pomagać?

Jeśli chcesz pomagać potrzebującym osobom starszym, zgłoś się! Jak to zrobić?

- Zadzwoń na infolinię.

- Wypełnij ankietę dostępną na stronie: www.wspierajseniora.pl

- Przyjdź do ośrodka pomocy społecznej w Twojej gminie – ich lista znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat

 

Jak skorzystać ze wsparcia?

Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów.

Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy. Realizacja usługi w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

 

Pomoc dla seniorów

Zadaniem gmin będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy.

Samorządy gminne będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

 


Opublikowano: 16.10.2020 r.

 

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju


Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października. Od soboty, Powiat Polkowicki, a także sąsiedni Powiat Głogowski znajdują się w czerwonej strefie.

Strefa czerwona:

    - ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
    - od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
    - podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
    - w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
    - w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

    - lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
    - ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
    - wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
    - w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
    - zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni

Bądź bezpieczny – stosuj zasadę DDMA


Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności. Każdy ma wpływ na to, jak szybko epidemia zostanie zahamowana. W jaki sposób możemy to zrobić? Wystarczy stosować zasadę DDMA, dzięki której chronimy siebie i innych:

D jak dystans

D jak dezynfekcja

M jak maseczka

A jak aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe

Utrzymywanie dystansu min. 1,5 m od innych osób, częste mycie rąk woda z mydłem i ich dezynfekcja, a także zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej - to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Walkę z zagrożeniem wspiera także aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Co ważne, im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 


 

Opublikowano: 9 października 2020 r.

 

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Podczas walki z koronawirusem najważniejsze jest nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Od 10 października cały kraj zostanie objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej.

Obraz z Kancelarii Premiera. Infografika dotycząca nowych zasad.

Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju

Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Będzie to obowiązkowe w całym kraju!  

Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne – nowe zasady

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. 

Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Na imprezach okolicznościowych – mniej gości

W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach - 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju?

W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2

Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Bądź bezpieczny z aplikacją STOP COVID – ProteGO Safe

Walka z zagrożeniem może być prostsza dzięki aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe. Aplikacja jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pobierz, zainstaluj i korzystaj z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe!

Na czym to polega? Jeśli zainstalujesz aplikację, Twój telefon będzie monitorował otoczenie w poszukiwaniu innych telefonów (ale nie osób), na których także zainstalowana jest ta aplikacja. W tym czasie STOP COVID – ProteGO Safe analizuje długość (czas) i odległość kontaktu. Zapamiętuje tylko te kontakty, które trwały powyżej 15 minut, w odległości mniejszej niż 2 m. Jeśli któraś z tych osób, z którą miałeś dłuższy kontakt, zachoruje na koronawirusa – dostaniesz odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w tej sytuacji zrobić.

Co ważne – w powiadomieniu nie znajdziesz informacji, kto zachorował oraz kiedy i gdzie miałeś kontakt z tą osobą.

 

Źródło: serwis internetowy Rzeczypospolitej Polskiej

 


Opublikowano: 1 czerwca 2020 r.

 

KOMUNIKAT NR 2/2020
WÓJTA GMINY GAWORZYCE
z dnia 1 czerwca 2020 r.


w sprawie korzystania z obiektów rekreacyjno-sportowych oraz placów zabaw na obszarze Gminy Gaworzyce

 

Kliknij, aby zapoznać się z treścią Komunikatu


Opublikowano: 28 maja 2020 r.

 

Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego – otwieramy kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiamy także organizację wesel do 150 osób. Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

Znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada. Stale obserwujemy także sytuację epidemiczną i monitorujemy wydolność służby zdrowia – zwłaszcza liczbę wolnych łóżek i respiratorów. Na tej podstawie podejmujemy odpowiedzialne decyzje. Jakie są nowe zasady bezpieczeństwa?
W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY ALBO MASECZKA (od 30 maja)

Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.

Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Tutaj musisz zasłaniać usta i nos!

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:
- autobusy i tramwaje,
- sklepy,
- kina i teatry,
- salony masażu i tatuażu,
- kościoły,
- urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

 

- w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
- w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

ZNOSIMY LIMITY OSÓB – W SKLEPACH, NA TARGU, POCZCIE, W RESTAURACJACH (od 30 maja)

Znosimy limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

Obecnie trwają również rozmowy ze związkami sportowymi na temat limitu osób na stadionach.

Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Ważne! Pamiętaj o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.


ZGROMADZENIA I WESELA DO 150 OSÓB

Zgromadzenia na powietrzu i koncerty plenerowe do 150 osób (od 30 maja)

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)

Umożliwiamy również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób.

Uwaga! Weselnicy nie muszą nosić maseczek.


HOTELE OTWARTE W PEŁNI

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.


KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI (od 6 czerwca)

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:


- kina, teatry, opery, balet,
- baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki

Ważne! Już od 30 maja będziemy mogli korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej.

- sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Konkretne zalecenia sanitarne

Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podamy po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

Ważne! Otwarcie gospodarki nie zwalnia nas z odpowiedzialności! Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznych odległości – dbaj o siebie i innych.

 

Opublikowano: 13 maja 2020 r.

 

Przed nami trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Do tych miejsc dotrzemy szybciej, ponieważ podwyższamy limit pasażerów w transporcie publicznym. Oprócz tego od 25 maja umożliwimy bezpośrednie konsultacje z nauczycielami maturzystom i uczniom ósmych klas oraz opiekę nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych. Powoli wracamy do normalnego życia. Jednak nie będzie ono takie jak przed pandemią. Dlatego dbajmy o siebie i bądźmy ostrożni!


Pierwsze poluzowanie obostrzeń wprowadzanych z powodu pandemii nastąpiło 20 kwietnia. Od tego czasu uważnie analizujemy, w jaki sposób znoszenie poszczególnych ograniczeń wpływa na przyrost zachorowań i wydolność służby zdrowia. Co się zmieni w najbliższym czasie wraz z wejściem w trzeci etap znoszenia ograniczeń?


Działalność gospodarcza – otwieramy salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz restauracje

Odmrażamy gastronomię i salony kosmetyczne. Od 18 maja będziemy mogli:


skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów,

zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej).

Ważne! Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.

Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom. Zasady te zostały określone podczas konsultacji z przedstawicielami poszczególnych branż.

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:
- obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
- używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
- przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:
- limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);

- dezynfekcja stolika po każdym kliencie;

- zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;

- zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;

- noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne!Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Wszystkie sanitarne wytyczne dla poszczególnych branż można znaleźć tutaj:
- salony kosmetyczne,
- gastronomia,

- salony fryzjerskie,

Życie społeczne – opieka w szkołach dla najmłodszych, konsultacje z nauczycielami i zmiany w komunikacji publicznej

OPIEKA I EDUKACJA (od 18 maja, od 25 maja i od 1 czerwca)

Zmianie ulegnie obszar związany z opieką i edukacją. Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia:
- praktyczne w szkołach policealnych,
- rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od 25 maja umożliwimy prowadzenie:
- zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej,
- konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Ważne! Przedłużamy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8.

Od 1 czerwca – konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Ważne! Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!

TRANSPORT PUBLICZNY (od 18 maja)

Podwyższamy limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu już 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Ile osób wejdzie na pokład?

Tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie)

lub

tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Przykład Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE (od 17 maja)

Zmniejszamy również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

SPORT (od 18 maja)

18 maja w poniedziałek zwiększymy limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:
- na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);
- na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Uwaga! Wprowadzamy także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).

18 maja umożliwimy także organizację zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:
- 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),

- 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
- 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
- 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Ważne! W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

KULTURA (od 18 maja)

Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in.:
- działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
- wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
- wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
- indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
- wznowienie prób i ćwiczeń.

Więcej informacji na stronie resortu kultury.

UCZELNIE (od 25 maja)

Chcemy przywrócić również możliwość prowadzenia na uczelniach:
- zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów),

- zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.

Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Uwaga! Szczegółowe regulacje oraz dodatkowe wytyczne dotyczące nowych zasad określi rozporządzenie, które wkrótce zostanie przekazane do konsultacji.


Kontrole na granicy przedłużone do 12 czerwca

Przedłużamy także kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Więcej szczegółów na ten temat na stronach MSWiA.


Dbajmy o siebie – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?
- Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
- Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
- Pracuj zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
- Zostań w domu, jeśli możesz.

Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Zwłaszcza w restauracjach, u fryzjera czy kosmetyczki.

 


Opublikowano: 29 kwietnia 2020 r.

 

Wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzane zostaną także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków.

Powrót do normalności został podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju. Rząd stale obserwuje sytuację epidemiczną, analizuje dynamikę przyrostu zachorowań, a także monitoruje wydolność służby zdrowia. Na tej podstawie podejmuje decyzje, w tym przypadku o przyspieszeniu niektórych zmian.

Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele

Od poniedziałku 4 maja 2020 roku znosimy istotne ograniczenia w handlu.

    Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte.

Wprowadzamy jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

    Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni

Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Znosimy ten zakaz. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomaist restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

    Sklepy budowlane czynne w weekendy

Uchylamy dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Życie społeczne – pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum

Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.

    Biblioteki i muzea

Uchylamy zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

    Rehabilitacja lecznicza

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.

Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

6 maja otwieramy żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.
- Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

    - przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
    - gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.


Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

- Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
- Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
- Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
- Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
- Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.


Opublikowano: 27 kwietnia 2020 r.

Zarządzenie nr 41/2020

Wójta Gminy Gaworzyce

ws. wykonania polecenia Wojewody Dolnośląskiego

 

Kliknij, aby zapoznać się z treścią Zarządzenia


Decyzja Wojewody Dolnośląskiego

z dnia 24 kwietnia 2020 r.

o poleceniu zawieszenia działalności

placówek wsparcia dziennego, dziennych domach i Klubach Seniora, środowiskowych domach samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej

 

Zobacz pełną tresć dokumentu


Opublikowano: 17 kwietnia 2020 r.

 

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa:

- zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
- obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
- utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,
- ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
- kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.


Cztery etapy znoszenia ograniczeń


PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA 2020

Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach

- Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

- do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
- w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

- Przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!


Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

- Kult religijny – 1 osoba na 15 m2

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

- Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.


Stopniowe zdejmowanie obostrzeń – kolejne daty wyznaczane po analizie

Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od:

    - przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim),
    - wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych),
    - realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.


Jak wyglądają kolejne planowane etapy zdejmowania obostrzeń?DRUGI ETAP

Działalność gospodarcza:

    - Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
    - Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami

Życie społeczne

    - Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztukiTRZECI ETAP

Działalność gospodarcza:

    - Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek
    - Otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami
    - Gastronomia – umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami

Życie społeczne

    - Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)
    - Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona max. liczba dzieci w sali.CZWARTY ETAP

Działalność gospodarcza:

    - Otwarcie salonów masażu i solariów
    - Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness

Życie społeczne

    - Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnymKolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań  w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń.

Pamiętajmy, że to od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości!

 


Opublikowano: 10 kwietnia 2020 r.

 

Zarządzenie nr 38/2020

Wójta Gminy Gaworzyce

ws. wykonania polecenia Wojewody Dolnośląskiego

 

Kliknij, aby zapoznać się z treścią Zarządzenia

 

 


Opublikowano: 25 marca 2020 r.

 

Zarządzenie nr 30/2020

Wójta Gmina Gaworzyce

zmieniające zarządzenie ws. odwołania wszystkich imprez organizowanych przez jednostki organizacyjne Gminy Gaworzyce

Kliknij, aby zapoznać się z treścią Zarządzenia

 


ZARZĄDZENIE nr 31/2020

Wójta Gmina Gaworzyce

 

z dnia 25 marca 2020 r.

 

ws. wykonania polecenia Wojewódy Dolnośląskiego

 

dot. zawieszenia działalności Klubu Senior +

 

 Kliknij, aby zapoznać się z pełną treścią Zarządzenia

 


 

Opublikowano: 24 marca 2020 r.

 

UWAGA MIESZKAŃCY!

 

Nowe obostrzenia w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa!!!


Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.
Obostrzenie nie dotyczy:
- DOJAZDU DO PRACY
Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
- WOLONTARIATU
Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
- ZAŁATWIANIA SPRAW NIEZBĘDNYCH DO ŻYCIA CODZIENNEGO.
Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.


Ważne‼️ Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.


W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących.
Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.


Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.


Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych
Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.


Zakłady pracy
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.


Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują
Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.
Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających z zagranicy.


#ZOSTAŃWDOMU

 


Opublikowano: 24 marca 2020 r.

Komunikat nr 1/2020

Wójta Gminy Gaworzyce

z dnia 23 marca 2020 r.

 

ws. korzystania z obiektów rekreacyjno-sportowych oraz placów zabaw na obszarze Gminy Gaworzyce

 

wprowadza się całkowity zakaz

korzystania z obiektów sportowo-rekreacyjnych, placów zabaw

zlokalizowanych na terenie Gminy Gaworzyce

 

KLIKNIJ ABY ZAPOZNAĆ SIĘ Z TREŚCIĄ KOMUNIKATU

 


Opublikowano: 20 marca 2020 r.

 

Szanowni Mieszkańcy,
 
informuję, że Minister Zdrowia rozporządzeniem z dnia 20 marca 2020 r. na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił
 
      stan epidemii w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania
 
w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
 
Z pełną treścią rozporządzenia można zapoznać się na stronie http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000049101.pdf
 
To trudny czas dla nas wszystkich. To od nas, od naszej rozwagi zależy czyjeś zdrowie i życie. Stosujmy się do zaleceń i wspólnie walczmy z pandemią koronawirusa. Korzystajmy z dobrodziejstw internetu i ZOSTAŃMY W DOMACH! Pamiętacie o tym, że dom jest teraz najbezpieczniejszym miejscem.
 
Jednocześnie informuję, że wiarygodne, aktualne i oficjalne informacje na temat koronawirusa SARS-CoV-2 dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedziJacek Szwagrzyk
Wójt Gminy Gaworzyce

 

 

 

 

 

 


 

W związku z rosnącym zagrożeniem epidemicznym związanym z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronowirusa, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gaworzycach uprzejmie prosi o ograniczenie załatwiania wszelkich spraw w siedzibie Ośrodka do niezbędnego minimum i korzystanie z innych kanałów komunikacji.


Mieszkańcy proszeni są o załatwianie spraw:


• telefonicznie 76/ 8 316 267
• drogą elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
• poprzez platformę ePUAP

Wnioski/podania o przyznanie pomocy także można zgłaszać telefonicznie pod w/w numerem telefonu. Sprawy rozpatrywane będą na bieżąco, zgodnie z procedurami.


Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gaworzycach w związku z rosnącym zagrożeniem epidemicznym związanym z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa na obszarze Polski apeluje o ograniczenie do minimum wizyt osobistych.

PROSIMY OSOBY SAMOTNE, STARSZE I NIEPEŁNOSPRAWNE, które potrzebują pomocy o kontakt telefoniczny do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gaworzycach tel. 76 8 316 267 od 7.00 do 15.00 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz platformę ePUAP.

 

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

 

Rodziny oraz osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego mogą zgłaszać takie potrzeby w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gaworzycach.


Ponadto od 18 marca 2020 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa.

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 102, wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego będą mogły uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów. Pomoc psychologiczna będzie też dostępna w formie wideo czatu przez SKYPE pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT”.

Więcej informacji można uzyskać klikając w poniższy link:

https://media.terytorialsi.wp.mil.pl/informacje/492129/infolinia-wsparcia-psychologicznego?fbclid=IwAR1ux5WKzevkOIm9HDwGxVUKEtToAD142cepG8fspXZFFl033JPLaxN3pUc


W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym
z rozprzestrzenianiem się COVID-19 koronowirusa oraz komunikatem Ministerstwa Sprawiedliwości,

Starosta Polkowicki zawiesza udzielanie porad osobiście
w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu polkowickiego

od 16 marca 2020 r. do 31 marca 2020 r.

po tym terminie porady będą udzielane także osobiście

 

poradę można uzyskać za pomocą środków porozumiewania się na odległość

W jaki sposób umówić się na poradę?

Przed uzyskaniem takiej pomocy trzeba wysłać w formie papierowej wniosek o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość na adres: Starostwo Powiatowe w Polkowicach ul. św. Sebastiana 1, 59-100 Polkowice, lub elektronicznie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

WNIOSEK DO POBRANIA

 


 

Opublikowano: 14 marca 2020 r.
 
Szanowni Państwo,
 
informuję, że Minister Zdrowia rozporządzeniem z dnia 13 marca 2020 r. na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił
 
stan zagrożenia epidemicznego w okresie od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania
 
w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
 
Z pełną treścią rozporządzenia można zapoznać się na stronie http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000043301.pdf
 
W tym trudnym okresie, to od naszej postawy zależy nie tylko zdrowie nas samych, ale również Waszych bliskich i osób Wam nieznajomych. Dlatego też tak ważne jest, aby zapobiegać i ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. W związku z powyższym, zwracam się po Państwa z apelem. Unikajmy, o ile to tylko możliwe, skupisk ludzi, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych i środkach transportu. Stosujmy się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Zachowajmy spokój i zdrowy rozsądek.
 
Pamiętajmy również, że aktualne, oficjalne i wiarygodne informacje na temat nowego koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 oraz informacje jak zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich, dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia.
 
Jacek Szwagrzyk
Wójt Gminy Gaworzyce
 
Prosimy o zastosowanie się do ograniczeń, o których mowa w rozporządzeniu.
 

Ograniczenia działalności gastronomicznej, rozrywkowej oraz funkcjonowania galerii handlowych

https://www.gov.pl/web/koronawirus/ograniczenia-dzialalnosci-gastronomicznej-rozrywkowej-oraz-funkcjonowania-galerii-handlowych

 
Zamknięcie granic państwa

 


ZARZĄDZENIE NR 29/2020

WÓJTA GMINY GAWORZYCE

z dnia 13 marca 2020 r.

 

w sprawie zamknięcia Urzędu Gminy dla interesantów

 

Kliknij, aby zapoznać się z pełną treścią Zarządzenia nr 29/2020


Opublikowano: 13 marca 2020 r.

 

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców związane z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa informujemy, że:


Urząd będzie do odwołania działał w trybie wewnętrznym.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców związane z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa informujemy, że Urząd Gminy
w Gaworzycach pracuje w trybie wewnętrznym i zostaje zamknięty dla dostępu mieszkańców od 16 marca 2020 r. do odwołania.


Dyżur - wyłącznie w sprawach pilnych - pełni:


•    telefon do sekretariatu Urzędu Gminy: 76 83 16 285, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
•    telefon do Gminnego Ośrodka Zdrowia: 76 83 16 267, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
•    Urząd Stanu Cywilnego, tel. 76 83 16 285 w. 40, kom. 517-968-797, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mieszkańcy proszeni są o załatwianie spraw:


•    telefonicznie (http://www.gaworzyce.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=226)
•    drogą elektroniczną: (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
•    poprzez platformę ePUAP: /45ibv62lo3/skrytka)


Kasa w Urzędzie będzie zamknięta.

Wszelkie wpłaty należy dokonywać przez Internet lub w siedzibie Banku Spółdzielczego w Legnicy Oddział w Gaworzycach, ul. Bankowa 189B.


Na schodach przy wejściu na I piętro budynku UG ustawiona jest skrzynka podawcza, do której można wrzucać pisma (nie potwierdzamy ich złożenia).

 

Opublikowano: 13 marca 2020 r.

 

 


Opublikowano: 13 marca 2020 r.

 

Szanowni Państwo,


informujemy, że w związku z zagrożeniem koronawirusem, Wójt Gminy Gaworzyce nie będzie przyjmować Mieszkańców.

Kontakt z Wójtem Gminy odbywać się będzie telefonicznie pod numerem 76  83 16 285 oraz za pośrednictwem poczty e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Jednocześnie informujemy, że Przewodniczący Rady Gminy Gaworzyce będzie pełnić dyżur telefonicznie pod numerem 76 83 16 285 w. 32 oraz za pośrednictwem poczty e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w dniu przyjęć, tj. w poniedziałki w godz. 7.30 – 8.30

 


Opublikowano: 12 marca 2020 r.

 

W związku z istniejącym zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym przez koronawirusa SARS-CoV-2 przekazujemy komunikat dla Klientów w sprawie komunikowania się z jednostkami organizacyjnymi KAS za pomocą środków komunikacji elektronicznej (e-mail), profilu zaufanego oraz infolinii.

 

Kkliknij, aby zobaczyć plakat

 


 Opublikowano: 12 marca 2020 r.

ZARZĄDZENIE nr 25/2020

Wójta Gminy Gaworzyce

z dnia 11 marca 2020 r.

ws. odwołania wszystkich imprez organizowanych przez jednostki organizacyjne Gminy Gaworzyce

 

Kliknij, aby zapoznać się z pełną treścią ZarządzeniaCzym jest KORONAWIRUS?

 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

 

Jak ochronić się przez zakażeniem?

Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

 

Podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Sprawdź, czy spełniasz 3 warunki, które świadczą o ryzyku:

    - w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną,
    - masz podwyższoną temperaturę,
    - kaszlesz i masz duszności.

 

Masz objawy i wróciłeś z regionu, w którym występuje koronawirus?

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z kraju, w którym występuje koronawirus i masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie:

    bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną

 

lub

    zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

 


 

Opublikowano: 11 marca 2020 r.

 

Dnia 11 marca 2020 r. w godzinach rannych w Urzędzie Gminy w Gaworzycach, z inicjatywy Wójta Gminy Gaworzyce Jacka Szwagrzyka, odbyło się spotkanie kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych dotyczące działań profilaktycznych związanych z zagrożeniem zarażenia koronawirusem.

 

Sekretarz Gminy podkreślała, że w obecnej sytuacji ważne jest wprowadzenie działań profilaktycznych i zachowanie spokoju. Urząd Gminy w Gaworzycach jest w stałym kontakcie z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Polkowicach oraz Wojewodą Dolnośląskim. Na bieżąco monitorowana jest aktualna sytuacja na terenie gminy Gaworzyce. Pracownik Urzędu Gminy w Gaworzycach, odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe oraz Sekretarz Gminy, poinformowali o rządowych decyzjach i rozwiązaniach, które mogą zostać wykorzystane przez lokalne samorządy.

Omawiano sytuację w placówkach oświatowych zarządzanych przez Gminę Gaworzycach oraz działaniach profilaktycznych podjętych w placówkach. Zarządzono zwiększoną dezynfekcję w jednostkach oraz stosowanie środków higienicznych,  dezynfekcyjnych. Zwrócono uwagę, aby zarówno dzieci, jak i nauczycieli z objawami chorobowymi odsyłać do domów.

 

Wójt Gminy Gaworzyce, w związku ze wzrostem zagrożenia zachorowań na choroby wirusowe i grypopodobne, w tym także możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa (COVID-19), zwraca się z prośbą do wszystkich Mieszkańców Gminy Gaworzyce o ograniczenie aktywności społecznej i w miarę możliwości załatwianie wszelkich spraw drogą elektroniczną bądź telefoniczną.

 

PROŚBA O ZAŁATWIANIE SPRAW

DROGĄ ELEKTRONICZNĄ LUB TELEFONICZNĄ

W związku z wystąpieniem koronawirusa na terenie naszego kraju, w tym na terenie województwa dolnośląskiego REKOMENDUJEMY:


- REJESTRACJĘ TELEFONICZNĄ do Ośrodka Zdrowia w Gaworzycach,


- ZAŁATWIANIE SPRAW w Urzędzie Gminy, GOPS, Zakładzie Usług Komunalnych, Domu Kultury i innych miejscach publicznych TELEFONICZNIE LUB MAILOWO jeżeli sprawa nie wymaga osobistego stawiennictwa.

 


Opublikowano: 12 marca 2020 r.

Gminny Ośrodek Zdrowia w Gaworzycach informuje

Z uwagi na zagrożenie sytuacją epidemiologiczną

od dnia 16 marca (poniedziałek)  do odwołania

w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Gaworzycach  wprowadzamy  obowiązkową rejestrację telefoniczną.


(rejestracja osobiście tylko w wyjatkowych sytuacjach)


Wizyty będą rejestrowane tylko telefonicznie,

a odbiór recept (kodów) odbywać się będzie również drogą telefoniczną

(nie dopuszcza się sytuacji jak dotychczas - przy okienku)Prosimy, aby ograniczyć wizyty w ośrodku zdrowia do minimum.

Telefon do Ośrodka: 76 8316 220


 

Opublikowano: 11 marca 2020 r.

 

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

 

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:

    - poradni psychologiczno-pedagogicznych;
    - specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
    - młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
    - przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
    - szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
    - szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

 

Pełna informacja na stronie Ministerstwa: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach

 


 

Opublikowano: 11 marca 2020 r.

KOMUNIKAT WOJEWODY DOLNOŚLĄSKIEGO

WS. ODWOŁYWANIA IMPREZ MASOWYCH

 

 

Szanowni Państwo, Organizatorzy i Uczestnicy imprez masowych,

 

mając na uwadze negatywną ocenę stanu bezpieczeństwa wynikającą z analizy sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, uprzejmie informuję, że na podstawie art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) zakazywane będą planowane lub przeprowadzane imprezy masowe z udziałem publiczności.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na możliwość przeprowadzania niektórych imprez masowych, zwłaszcza sportowych, bez udziału publiczności. Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie, w tym potwierdzanie, że dana impreza masowa mimo otrzymania stosownego zezwolenia nie zostanie przeprowadzona lub zostanie przeprowadzona bez udziału publiczności, tak, by nie było konieczne jej przerywanie na podstawie art. 34a ww. ustawy.

Wojewoda  Dolnośląski

Jarosław Obremski

Informacja ze strony internetowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego


Opublikowano: 11 marca 2020 r.

Rozporządzenie nr 8 Wojewody Dolnośląskiego

z dnia 11 marca 2020 r.

w sprawie zawieszenia organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych

 

Kliknij, aby zapoznać się z pełną treścią Rozporządzenia

 


Opublikowano: 11 marca 2020 r.

 

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w Polkowicach przekazuje Scenariusz działań edukacyjnych dotyczący koronawirusa oraz zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Zobacz scenariusz

 


 

 


 

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf