Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

 

Pałac w Gaworzycach wybudowany został na początku XVII w. w stylu manierystycznym dla Wenzla von Zedlitz. W roku 1721 został przebudowany w stylu barokowym dla George Caspara von Tschammer. 

 

Składająca się z dwóch kondygnacji wczesnobarokowa budowla z cegły oparta jest na planie kwadratu. Posiada rzadko spotykany wewnętrzny dziedziniec. W dwuspadowych dachach umieszczono lukarny. Przy wejściu znajdują się cztery kolumny podtrzymujące balkon. Ozdobą budynku jest ryzalit z kartuszem herbowym i renesansowy portal w zachodniej elewacji.

 

W ramach przebudowy ozdobiono szereg pomieszczeń sztukateriami i kominkami stiukowymi. Każde pomieszczenie posiadało odrębne motywy dekoracyjne.  W 1858 r. Pałac został przebudowany w stylu późno klasycystycznym dla Agusta von Tschammera. Od chwili powstania pełnił funkcję pałacu - rezydencji aż do końca wojny.

Po roku 1945 w pałacu mieściła się tutaj Szkoła Podstawowa i biblioteka, aż do końca lat 60-tych. Budynek przez wiele lat był opuszczony i nieużytkowany. Na skutek nieszczelności dachu zalane i uszkodzone zostały drewniane stropy piętra i parteru z ozdobnymi sztukateriami.

 

Dzisiaj w Pałacu swoją siedzibę mają: Urząd Gminy w Gaworzycach, Dom Kultury "Jowisz", Zakład Usług Komunalnych i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Pałacowi udało się odzyskać dawną świetność dzięki licznym zabiegom restauratorskim. Środki na remont pochodzą z wielu źródeł, o które zabiegał niemalże od początku swojej przygody z samorządem - obecny Wójt Gminy - Jacek Szwagrzyk. Prace przy zabytku zakończyły się w 2018 remontem pałacowych piwnic, w których obecnie prężnie działa Klub Senior+.

 

Wszystkie dotychczasowe prace remontowe wykonywane były przy zachowaniu jak największej ilości elementów oryginalnych, gdyż walory historyczne i artystyczne pałacu skłaniają do szczególnej troski o ich właściwe zachowanie. Prace przy zabytku pozwoliły zabezpieczyć obiekt przed dewastacją i bezpośrednio wpłynęły na poprawę jego stanu technicznego oraz walory estetyczne.

 

Lokalizacja:

 

Pałac w Gaworzycach, ul. Dworcowa 95, 59-180 Gaworzyce

 

ZOBACZ NA MAPIE

 

 

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

 

 

 

 

asf