Gmina Gaworzyce - Aktualności

Aby opanować rozprzestrzenianie się koronawirusa Rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych zasad i ograniczeń. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad, zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami.


Przypomnijmy, że za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

 


Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

 


    Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

- PRZYKŁAD To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.
- PRZYKŁAD Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.

Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

    Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy

Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

PRZYKŁAD Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

    Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

PRZYKŁAD Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów

 


W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

 

- od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,


- w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

 


Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.
Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)

 


Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:

    powrotu z zagranicy
    kontaktu z zarażonym

– Ty również będziesz musiał ją odbyć.Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

 


Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu.

 

Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

 


Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.


    - wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.


- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

 


Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich.2 metry – minimalna odległość między pieszymi

 


Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

    - rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
    - a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.Urzędy na pracy zdalnej

 


Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)

 


W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)

 


Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

    - stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
    - pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

 

W związku z gwałtownie wzrastającą  pandemią koronawirusa oraz brakiem możliwości zakupu maseczek ochronnych Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Gaworzyce podjęły decyzję o włączenie się w społeczną akcję szycia maseczek. Do kół gospodyń wiejskich dołączyły mieszkanki gminy. Panie szyją, wycinają, tną, składają, prasują, pakują maseczki ochronne, już około 30 maszyn jest w ruchu! Do pracy angażują się osoby w każdym wieku, pomagają nawet dzieci. Maski przekazywane są koordynatorom akcji, a dalej potrzebującym jednostkom, które w trosce o bezpieczeństwo i odpowiedzialne zachowanie z nich korzystają.


Dzięki uprzejmości Wójta Gminy Gaworzyce oraz wspaniałym darczyńcom, którzy dokonali wpłat na konto (1800 zł) udało się zgromadzić sporą ilość materiałów, z których Panie ciągle szyją maseczki. Wyprodukowano ich już łącznie 1381 sztuk.

Dziękuję za wspaniałą inicjatywę i poświęcenie. To bardzo budujące, że w tak trudnym czasie, jakim jest stan pandemii, mieszkańcy naszej gminy jednoczą się i działają z myślą o innych – mówi Jacek Szwagrzyk, Wójt Gminy Gaworzyce.

 

Przypominamy, że nadal można wesprzeć akcję przekazując na ten cel potrzebne materiały lub wpłacając pieniądze na konto Koła Gospodyń Wiejskich w Gaworzycach 56 1090 2590 0000 0001 2226 4773 z dopiskiem „Na maseczki”.

 

W szpitalach trwa walka o ludzkie zdrowie i życie, zrobimy wszystko, aby ochronić ich jak najwięcej. My działamy dalej. Zapotrzebowanie na maseczki ochronne jest ogromne – mówią koordynatorki akcji.

W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym
z rozprzestrzenianiem się COVID-19 koronawirusa oraz komunikatem Ministerstwa Sprawiedliwości,

Starosta Polkowicki przedłuża zawieszenie udzielania porad osobiście
w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu polkowickiego do 10 kwietnia 2020 r.

o przywróceniu terminu udzielania porad także osobiście, zostaniecie Państwo poinformowani poprzez umieszczenie informacji w punktach NPP oraz stronach internetowych gmin


poradę można uzyskać za pomocą środków porozumiewania się na odległość

 


W jaki sposób umówić się na poradę?

Przed uzyskaniem takiej pomocy trzeba złożyć wniosek o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość:

   - §  w formie papierowej na adres: Starostwo Powiatowe w Polkowicach ul. św. Sebastiana 1, 59-100 Polkowice
   - elektronicznie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
   - ustnie przez telefon podając imię, nazwisko, adres, PESEL, przyczynę odstąpienia od pisemnej formy oświadczenia

 

WNIOSEK DO POBRANIA ZE STRONY INTERNETOWEJ STAROSTWA W POLKOWICACH

 

 

 

I N F O R M A C J A


o sposobie przyjmowania zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych powołanych dla przeprowadzenia wyborów
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
zarządzonych na dzień 10 maja 2020 roku

 


1.    W związku z okresowym zamknięciem  Urzędu Gminy w Gaworzycach dla interesantów wprowadzonym Zarządzeniem Nr 29/2020 Wójta Gminy Gaworzyce z dnia 13 marca 2020r. w sprawie zamknięcia Urzędu Gminy w Gaworzycach dla interesantów, zgłoszenie kandydatów na członków komisji może zostać przesłane do tut. Urzędu (najpóźniej do 10 kwietnia 2020r. do godziny 15.00) w formie skanu, za pośrednictwem poczty elektronicznej. W tym przypadku nie jest wymagany podpis elektroniczny.
Wymagane jest, aby oryginały zgłoszenia niezwłocznie zostały  przesłane  do tut. Urzędu Gminy pocztą tradycyjną.

2.    W przypadku wysłania zgłoszenia pocztą lub skanem za pośrednictwem poczty elektronicznej dopuszczalne jest:

a)    uwierzytelnienie kopii upoważnienia pełnomocnika wyborczego do zgłoszenia kandydatów przez osobę zgłaszającą kandydatów, a nie przez pełnomocnika wyborczego.


3.    W przypadku dostarczenia do Urzędu Gminy /skrzynka podawcza znajdująca się w holu siedziby/ przez pełnomocnika wyborczego do zgłoszenia kandydatów do komisji lub osobę przez niego upoważnioną kompletu dokumentów zgłoszeniowych można odpowiednio wcześniej skontaktować się telefonicznie w.31 /tel.znajduje się w holu siedziby Urzędu/ z osobą przyjmującą  z ramienia Urzędu Gminy w Gaworzycach przedmiotowe zgłoszenia.


Zgłoszenia kandydatów do komisji można przesłać poprzez skrzynkę ePUAP Urzędu Gminy w Gaworzycach lub na adres poczty elektronicznej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

 

Nr telefonu kontaktowego 76 8316-285, pod którym można uzyskać informacje o sposobie przyjmowania zgłoszeń w czasie, gdy Urząd jest zamknięty.

 

„INTERTRANS” PKS S.A. w Głogowie informuje, że w związku z zagrożeniem epidemicznym od dnia 01.04.2020 r. do odwołania zostaje zawieszona całkowicie komunikacja w sobotę i niedzielę. Natomiast w dni robocze komunikacja zostaje ograniczona za wyjątkiem kursów podanych poniżej:

Wykaz kursów obsługiwanych:

- Przemków- Głogów o godz. 05:31
- Głogów- Przemków o godz. 15:30

Oświadczamy, że przez cały ten czas utrzymujemy stan gotowości do wykonywania usług wynikających z zawartych umów przewozowych. Zastrzega się możliwość dokonywania dalszych zmian w rozkładzie jazdy.

Za utrudnienia komunikacyjne przepraszamy.

Urząd Gminy w Gaworzycach, w związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, od 27 marca 2020 r. do odwołania będzie czynny w godzinach:

 

1) poniedziałki, środy, czwartki, piątki - od 7.00 do 14.00,


2) wtorki - od 8.00 do 15.00.

 

 

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

 

 

 

 

asf