Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

Gmina Gaworzyce - Aktualności

Zdjęcie psa z napisem Bądźmy odpowiedzialni oraz logo Gminy Gaworzyce

 

Drodzy Mieszkańcy,

 

W ostatnim czasie powraca do nas temat porzuconych zwierząt. Czas wakacji, a później wczesna jesień to okres wzmożonych tego typu sytuacji, stąd wyszliśmy z inicjatywą by opowiedzieć Państwu jak przebiega ten proces z perspektywy administracyjnej. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na odpowiedzialność jaka leży na każdym z nas.

 

 

Jak wygląda procedura?

 

Najczęstsze przypadki to błąkające się psy, a w ostatnim czasie, niestety, również porzucone małe kotki. Jeśli widzimy, któryś z przypadków, powinniśmy sprawę zgłosić do Urzędu Gminy w Gaworzycach – najlepiej telefonicznie na nr 76 8316 285 (w. 38), ale można też wysłać maila (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) z dokładnym opisem sytuacji. W tym przypadku, zostawmy do siebie kontakt (imię, nazwisko, nr telefonu), aby w razie czego można było dopytać o szczegóły.

 

Jeśli sytuacja ma miejsce w weekend, zalecamy by dokarmić zwierzaka, o ile to możliwe i o ile nie stwarza zagrożenia. Można mu zrobić zdjęcie i wysłać w wiadomości prywatnej na fanpage @gminagaworzyce z prośbą o udostępnienie. Może okazać się, że pies się po prostu zgubił i nie ma potrzeby wszczynania oficjalnej procedury, która wiąże się z szeregiem czynności koniecznych do wykonania, a co za tym idzie z kosztami.

 

Tu warto wspomnieć, że gdyby taka procedura wszczęła się, a okazałoby się, że znalazł się właściciel zwierzaka, gmina ma prawo obciążyć go kosztami.

 

Dlaczego wspominamy o kosztach?

 

Bo nie są to nic nieznaczące kwoty. W roku 2019 w schronisku przebywało 6 psów. Za ich utrzymanie zapłaciliśmy 12.177, 11 zł. Kiedy gmina uruchamia procedurę „odławiania zwierząt” trafiają one do schroniska, z którym mamy podpisaną umowę, w tym roku jest to Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Głogowie przy ulicy Żukowickiej 1.

 

Póki pies nie trafi do adopcji, gmina ponosi koszty związane z opieką weterynaryjną – są to w szczególności: karmienie i pielęgnacja zwierząt, stała opieka weterynaryjna, szczepienia i zabiegi weterynaryjne. Jednorazowa opłata roczna za gotowość przyjęcia psów do schroniska to 2460 zł brutto. Za przyjęcie każdego psa do schroniska 104,55 zł. Dzienna opłata za każdy dzień pobytu psa w schronisku to koszt 17,22 zł. Do tego dochodzą dodatkowe opłaty za leczenie psa w schronisku, o ile zajdzie taka potrzeba. Przeciętny koszt miesięcznego utrzymania zwierzaka w schronisku to kwota ok. 700-800 zł brutto.

 

Warto również wspomnieć o samym odłowieniu konkretnego zwierzaka. Tutaj Gmina Gaworzyce ma podpisaną umowę z panem Zbigniewem Wirkusem, a koszt jednej usługi wynosi 300 zł brutto.

 

Podając do Państwa wiadomości następujące informacje, chcielibyśmy zaapelować o ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Bądźmy odpowiedzialni za własne decyzje, własne zwierzęta. Bądźmy też odpowiedzialni społecznie – widząc i zgłaszając odpowiednim służbom, kiedy dzieje się coś złego. Reagujmy. W końcu bądźmy razem odpowiedzialni za wspólne sprawy, angażując się w pomoc – w znalezieniu zwierzakom nowego domu czy choćby w zwykłym udostępnieniu informacji w mediach społecznościowych.

Wczoraj, pierwszego dnia jesieni, 40-osobowa grupa mieszkańców Gminy Gaworzyce, w tym liczne grono Seniorów, wybrali się na wycieczkę do bliskiego Jakubowa. Trzeba przyznać, że pogoda na zwiedzanie tej malowniczej miejscowości była wprost wymarzona.

Mix zdjęć z wyjazdu do Jakubowa w gminie Radwanice. Na zdjęciach widok na winnicę, beczki, zdjęcie grupowe oraz z djęcie z przejazdu bryczką.

Wśród atrakcji trzeba wymienić zwiedzanie miejscowości pod okiem p. Bożeny Pajdosz, która już niejednokrotnie była gościem naszej Biblioteki. Pani Bożena pięknie opowiadała o historii Sanktuarium oraz o źródełku św. Jakuba, ruinach zamku i ogólnie o historii miejscowości. Oprowadziła grupę także po bazie produkcji wina, opowiadając o procesie jego wytwarzania. Później wszyscy udali się na zwiedzanie winnicy. Piękne wzgórza mieniły się zielenią i fioletem winorośli. To była cudowna okazja aby chwilę odpocząć i napawać się pięknem chwili. Nie mogło braknąć również degustacji. Lampka wina w takim miejscu to cudowne przeżycie, ale także słodkie winogrona najlepszych odmian zadbały o kulinarne doznania uczestników wyjazdu. Na tym się nie skończyło. W Jakubowie prężnie działa Stajnia Libra, gdzie odbyło się ognisko oraz przejażdżki bryczką po miejscowości.

 

Pełną fotorelację znajdziecie Państwo na naszym Facebooku: https://tiny.pl/7pjgf

Jeszcze przez tydzień, do 30 września 2020 r., biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują wnioski o przyznanie pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19. Do tej pory wpłynęło ich 135 947.

 

Pomoc adresowana jest do rolników i hodowców pracujących w następujących sektorach produkcji rolniczej: bydła mięsnego, krów typu mlecznego i kombinowanego, świń, owiec, kóz, drobiu rzeźnego, drobiu nieśnego i upraw roślin ozdobnych w szklarniach ogrzewanych lub tunelach foliowych ogrzewanych.

Wsparcie, które finansowane jest z budżetu PROW 2014-2020, ma formę jednorazowej płatności ryczałtowej, a jego wysokość jest uzależniona od rodzaju i skali prowadzonej produkcji rolnej. Maksymalna kwota pomocy nie może przekroczyć 7 tys. euro.

 

Minimalna wielkość produkcji uprawniająca do ubiegania się o wsparcie oraz minimalne stawki pomocy wynoszą:

 • co najmniej 3 szt. bydła mięsnego płci męskiej, w wieku od 12 do 24 miesięcy –
  od 5 100 zł;
 • co najmniej 3 krowy typu użytkowego mlecznego lub typu użytkowego kombinowanego, w wieku powyżej 24 miesięcy – od 1 000 zł;
 • co najmniej 21 świń urodzonych w gospodarstwie rolnika – od 4 500 zł;
 • co najmniej 10 owiec płci żeńskiej, w wieku od 12 miesięcy – od 1 800 zł;
 • co najmniej 5 kóz płci żeńskiej, w wieku od 12 miesięcy – od 1 000 zł;
 • co najmniej 1 000 szt. drobiu rzeźnego: kurczęta od 2 200 zł, gęsi od 4 300 zł, indyki – od 8 600 zł;
 • co najmniej 1 000 szt. drobiu nieśnego (w przypadku produkcji jaj wylęgowych kur mięsnych) – od 8 600 zł;
 • co najmniej 25 m2 powierzchni upraw roślin ozdobnych w szklarniach ogrzewanych lub co najmniej 50 m2 powierzchni upraw roślin ozdobnych w ogrzewanych tunelach foliowych – od 1 400 zł.

Więcej informacji: www.arimr.gov.pl, pod numerem bezpłatnej infolinii - tel. 800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

Zdjęcie przykładowej konferencji - widać laptopa i uśmiechniętych słuchaczy.Dnia 22 października 2020 zapraszamy do bezpłatnego udziału w Konferencji branżowej „Zaspokajać potrzeby, czerpać zyski - marketing i sprzedaż w branży rolno-spożywczej”. Odbędzie się ona w godzinach 9:00-17:00 w siedzibie Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT przy ul. Piłsudskiego 74 we Wrocławiu.

 

Na program Konferencji złożą się 2 bloki tematyczne z obszarów budowania sieci sprzedaży oraz tworzenia i wdrażania strategii marketingowej w branży rolno-spożywczej. Zaplanowano także 3-godzinny warsztat pn. Zasady opracowywania strategii promocji produktów branży rolno –spożywczej w tym produktów regionalnych, lokalnych, tradycyjnych i ekologicznych. Wiedza pozyskana podczas Konferencji będzie wysoce ekspercką w zakresie rozwiązań marketingowych oraz nowych struktur organizacyjnych tj. dystrybucji, promocji i komunikacji, zgodnej z potrzebami konsumenta, kreowania unikalnych wartości produktu dla wybranych rynków docelowych, a tym samym rozwoju i wzmocnienia rozpoznawalności własnej marki. Dzięki uczestnictwu w konferencji branżowej oraz dedykowanym warsztatom, lokalni producenci rolni i przetwórcy żywności uzyskają kompetencje biznesowe, dające im możliwość osiągnięcia wzrostu sprzedaży.

 

Szczegóły odnośnie konferencji znajdą Państwo w linku: http://zielonadolina.biz/n/konferencja-branzowa-zaspokajac-potrzeby-czerpac-zyski-marketing-i-sprzedaz-w-branzy-rolno-spozywczej-22-pazdziernika-2020-i83

Każdy chce cieszyć się dobrym zdrowiem i długim życiem. Żeby to było możliwe, należy pamiętać nie tylko o zdrowym stylu życiu, odpowiednim odżywianiu i aktywności fizycznej, ale też o badaniach profilaktycznych. W przypadku Pań, jednym z większych zagrożeń są nowotwory piersi. Dotyczy to w szczególności kobiet w wieku 50-69 lat, które:

 • ● nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat,

 • ● otrzymały przy ostatnim badaniu w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemną informację do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach

 • ● nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Właśnie dla tej grupy, Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ organizuje i finansuje bezpłatne badanie mammograficzne w mobilnych punktach badań – mammobusach.

Mammografia jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju.

Mammobusy odwiedzą w tym roku wszystkie 26 powiatów na Dolnym Śląsku, umożliwiając Paniom bezpłatne badanie mammograficzne. W tym miesiącu mammobus odwiedzi cztery powiaty Dolnego Śląska.

 

W dniach od 21 do 30 września 2020 roku, zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego badania mammograficznego na terenie powiatów:

 

- głogowskiego

 • 2020-09-21 Kotla ul. Krzycka 2 w godz. 9.00-17.00

- górowskiego

 • 2020-09-24 Niechlów ul. Dworcowa 9 w godz. 9.00-17.00
 • 2020-09-24 Wąsosz ul. Zacisze 10D w godz. 9.00-17.00

- polkowickiego

 • 2020-09-21 Polkowice ul. Hubala 1 w godz. 9.00-17.00
 • 2020-09-22 Przemków ul. Długa 4 w godz. 9.00-17.00
 • 2020-09-22 Chocianów ul. Kasztanowa 5 w godz. 9.00-17.00
 • 2020-09-23 Gaworzyce ul. Główna 27 w godz. 9.00-17.00
 • 2020-09-23 Grębocice ul. Legnicka (przy OSP) w godz. 9.00-17.00

- trzebnickiego

 • 2020-09-25 Oborniki Śląskie ul. Poniatowskiego 22 w godz. 9.00-17.00

Pełny harmonogram postoju mammobusów jest dostępny na stronie internetowej pod adresem https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/mammobusy/

 

To proste badanie, przeprowadzane w ramach „Programu profilaktyki raka piersi”, może uratować życie! Serdecznie zapraszamy.

Logo profilu zaufanego.W placówkach ARiMR można potwierdzić lub założyć Profil Zaufany

 

Chcesz potwierdzić lub założyć Profil Zaufany? Możesz uczynić to także w placówkach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa utworzyła 331 punktów na terenie całego kraju, gdzie można potwierdzić lub założyć Profil Zaufany. Punktu rozlokowane są w centrali ARiMR, oddziałach regionalnych oraz biurach powiatowych. Przypomnijmy, Profil Zaufany pozwala na przekazywanie dokumentów oraz załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną z wykorzystaniem ePUAP oraz portalu obywatel.gov.pl.

 

We wszystkich uruchomionych punktach istnieje także możliwość jednoczesnego założenia i potwierdzenia na miejscu Profilu Zaufanego, korzystając z udostępnionego stanowiska komputerowego. Ważne, by mieć przy sobie telefon komórkowy oraz dowód osobisty lub paszport. W celu założenia Profilu Zaufanego należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie pz.gov.pl, zarejestrować się, a następnie podpisać wniosek kodem otrzymanym SMS-em na numer telefonu podany przy rejestracji. W kolejnym kroku pracownik Agencji na podstawie dokumentu tożsamości dokonuje potwierdzenia Profilu Zaufanego.

 

Zapraszamy do odwiedzania naszych punktów. Szczegółowe informacje dotyczące adresów placówek ARiMR pełniących funkcję punktów potwierdzających Profil Zaufany znajdują się na stronie pz.gov.pl.

 

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

 

 

 

 

asf