Gmina Gaworzyce - Aktualności

Komunikat nr 1/2020

Wójta Gminy Gaworzyce

z dnia 23 marca 2020 r.

 

ws. korzystania z obiektów rekreacyjno-sportowych oraz placów zabaw na obszarze Gminy Gaworzyce

 

wprowadza się całkowity zakaz

korzystania z obiektów sportowo-rekreacyjnych, placów zabaw

zlokalizowanych na terenie Gminy Gaworzyce

 

 

KLIKNIJ ABY ZAPOZNAĆ SIĘ Z TREŚCIĄ KOMUNIKATU

 

Zachęcamy do udziału w inicjatywie mieszkanek Gminy Gaworzyce, które skrzyknęły się by wspomóc okoliczne szpitale i przychodnie lekarskie, szyjąc maseczki. Każda z pań, która zaoferowała swoją pomoc będzie szyła oddzielnie, w domu.

Do akcji wciąż można się przyłączyć. Jeśli dysponujecie maszyną do szycia i chcecie pomóc, zgłoście się do koordynatorek akcji - zostaną Wam dostarczone niezbędne materiały (tel. 726 831 404 lub 722 074 400).

Wspomóc akcję można również przekazując dobrowolny datek na konto Koła Gospodyń Wiejskich w Gaworzycach (nr konta: 56 1090 2590 0000 0001 2226 4773 z dopiskiem "Na maseczki").

 

Inicjatywę można wesprzeć również przekazując materiały niezbędne do szycia maseczek tj. bawełna (stara pościel, prześcieradła, itp.), gumki, nici.

 

Urząd Gminy w Gaworzycach również przyłączył się do akcji.

 

"Nikt nie wie co będzie, za dwa, trzy dni, podjąłem zatem decyzję o kupnie materiału na uszycie maseczek. Zachęcam stowarzyszenia i ludzi dobrej woli do włączenia się w szczytną inicjatywę" - mówi Jacek Szwagrzyk, Wójt Gminy Gaworzyce.

 

 

W związku z koniecznością podjęcia działań związanych z rozpowszechnianiem się coronawirusa COVID – 19, a co za tym idzie z koniecznością odizolowania osób, które potencjalnie mogą być nim zarażone, na platformie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ została uruchomiona APLIKACJA KWARANTANNA DOMOWA https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa .

 

Aplikacja ułatwi i usprawni przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywa osoba objęta kwarantanną, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwi też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

Jedną z opcji, z jakiej będą mogli korzystać użytkownicy aplikacji, będzie możliwość kontaktu osób odbywających kwarantannę z Ośrodkami Pomocy Społecznej. W funkcji tej obywatel elektronicznie będzie mógł się zwrócić z prośbą o posiłek, podstawowe artykuły spożywcze, pomoc psychologiczną, kontakt ze strony pracownika ośrodka pomocy społecznej.


POMOC DLA POTRZEBUJĄCYCH


Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło na Portalu Gov.pl narzędzie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/pomoc-dla-potrzebujacych , które ułatwi zgłaszanie się wolontariuszy chcących udzielać pomocy osobom potrzebującym, znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji i nie mogącym we własnym zakresie poradzić sobie w zaspokojeniu niezbędnych potrzeb życiowych. Osobom potrzebującym ułatwi zaś uzyskanie informacji o możliwości pomocy.

Szukasz pomocy? https://www.gov.pl/web/koronawirus/pomoc

Szukasz pomocy? Potrzebujesz, żeby ktoś zrobił dla Ciebie zakupy albo pomógł w zakupach online, wyszedł na spacer z psem albo zaopiekował się dzieckiem? Nie bój się poprosić o pomoc.

Jak uzyskać pomoc?

1. Wybierz województwo z wykazu poniżej i na liście adresowej znajdź ośrodek pomocy społecznej najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
2. Zadzwoń do ośrodka, powiedz, w czym trzeba ci pomóc, podaj swoje dane kontaktowe.
3. Pracownicy ośrodka zorganizują pomoc, np. znajdą sprawdzonego wolontariusza, który mieszka w okolicy i zgłosił chęć pomagania innym.  
4. Od pracowników ośrodka dostaniesz informacje: kto, kiedy i w jakim zakresie może Ci pomóc.

 

 

WOLONTARIAT


Chcesz pomóc? https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat

Chcesz pomóc? Masz czas i możliwości, żeby zrobić zakupy dla seniora albo pomóc dziecku ze zrozumiem zdalnej lekcji? Nie bój się pomagać.

Jak mogę zgłosić chęć pomocy?

1. Wybierz województwo z wykazu poniżej i na liście adresowej znajdź ośrodek pomocy społecznej najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
2. Zadzwoń do ośrodka, powiedz, kiedy i jak możesz pomóc, podaj swoje dane kontaktowe.
3. Możesz też wypełnić formularz.
4. Od pracowników ośrodka dostaniesz informacje, kiedy, komu i w jakim zakresie możesz pomóc.

 Szanowni Mieszkańcy,
 
informuję, że Minister Zdrowia rozporządzeniem z dnia 20 marca 2020 r. na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił
 
        stan epidemii w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania
 
w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
 
Z pełną treścią rozporządzenia można zapoznać się na stronie http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000049101.pdf
 
To trudny czas dla nas wszystkich. To od nas, od naszej rozwagi zależy czyjeś zdrowie i życie. Stosujmy się do zaleceń i wspólnie walczmy z pandemią koronawirusa. Korzystajmy z dobrodziejstw internetu i ZOSTAŃMY W DOMACH! Pamiętacie o tym, że dom jest teraz najbezpieczniejszym miejscem.
 
Jednocześnie informuję, że wiarygodne, aktualne i oficjalne informacje na temat koronawirusa SARS-CoV-2 dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedziJacek Szwagrzyk
Wójt Gminy Gaworzyce

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gaworzycach informuje, że ze względu na sytuację dot. zagrożenia epidemiologicznego, uruchomiony zostaje telefoniczny dyżur psychologa i psychoterapeuty.


Konsultacje trwają w każdy poniedziałek tygodnia od godziny 14:00-17:30 i nie mają charakteru długoterminowej terapii. Mają na celu uzyskanie przez uczestnika wsparcia i doraźnej pomocy w mierzeniu się z różnymi trudnościami (przede wszystkim z trudnościami dotyczącymi aktualnej sytuacji epidemicznej).
Zgłaszający zobowiązany jest podać swój nr telefonu do kontaktu z psychologiem.

Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane pod nr telefonu: 76 8316 220 - Ośrodek Zdrowia w Gaworzycach.

 

 

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

 

 

 

 

asf