Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

 

IV Gaworzycki Jarmark Kupiecki odbędzie się w niedzielę, 3 lipca 2016 r. w plenerze zabytkowego parku w Gaworzycach.

 

W tym roku nawiążemy do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

 

Impreza jest współfinansowana przez Powiat Polkowicki, Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., Związek Gmin Zagłębia Miedziowego.

 

 

 

Sponsorem wydarzenia Gaworzycki Jarmark Kupiecki Produktów Tradycyjnych i Regionalnych 2016 jest GAZ-SYSTEM S.A., jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki. Kluczowym zadaniem spółki jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego.

 

 

 

Już jest! Formularz dla wystawców: twórców rękodzieła, artystów, producentów lokalnych i lokalnych organizacji, które chcą wziąć bezpośredni udział w IV Gaworzyckim Jarmarku Kupieckim produktów tradycyjnych i regionalnych, który już po raz czwarty odbędzie się w pierwszy weekend lipca - dokładniej, w niedzielę, 3 lipca 2016 r. w gaworzyckim parku.

 

Gaworzycki Jarmark Kupiecki to plenerowa impreza nawiązująca do kupieckiej tożsamości Gaworzyc. Miejscowość ta już w średniowieczu korzystała ze swego dogodnego położenia w sąsiedztwie przecięcia się dwóch ważnych dla Dolnego Śląska szlaków, jeszcze przed 1565 r. otrzymując prawa targowe. Pełniona przez Gaworzyce rola miejsca handlowego, miała swoje odbicie w sposobie określania statusu miejscowości. W 1616 r. wieś była wzmiankowana jako Martflecken, czyli miejsce targowe/osada targowa, jarmarkowa. Od mniej więcej 1696 r. zaś określenie to było używane odnośnie Gaworzyc jako stale.

 

Jaki będzie tegoroczny jarmark?

 

IV Gaworzycki Jarmark Kupiecki nawiązywał będzie do 1050 rocznicy Chrztu Polski. Artyści, rękodzielnicy, producenci wyrobów lokalnych będą mogli zaprezentować pracę swoich rąk przed liczną publicznością. Wśród innych atrakcji znajdą się m.in. parady i konkursy dawnych strojów, rekonstrukcje historyczne, występy gwiazd, zabawy, konkursy oraz tradycyjnie - warsztaty dawnego rzemiosła.

Udział w Jarmarku to dla rękodzielników, producentów lokalnych świetna szansa na promocję swoich wyrobów wśród szerokiego grona publiczności, zyskania nowych klientów, czy powiększenia rozpoznawalności produktów.

 

POBIERZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

 

REGULAMIN KONKURSU + KARTA ZGŁOSZENIA - TUTAJ

 

Regulamin Konkursu Fotograficznego

Karta Zgłoszeniowa

(Gaworzycki Jarmark Kupiecki, 2015)

 

 

 

Kliknij, aby pobrać, uzupełnij i wraz z potwierdzeniem opłaty (dot. osób spoza Gminy Gaworzyce) prześlij na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

 

 


 

 

Troszkę historii:

 "W 1604 r. wybuchły w Gaworzycach rozruchy chłopskie. Właściciel wsi, Niemiec, mimo sprzeciwu chłopów kazał wybudować na gromadzkim pastwisku nowy folwark. Skarga chłopów do władz wyższych została odrzucona. Pewnej nocy ktoś podpalił wiejski spichlerz, który spłonął doszczętnie. Wśród chłopów rozeszła się wieść, że spalił go sam właściciel wsi, chcąc się zemścić na chłopach. Gdy chłopi przyjęli groźną postawę, Niemiec wezwał pomoc. Przybyło 150 zbrojnych z Głogowa oraz sąsiednich miast. Chłopi okopali się na cmentarzu kościelnym i zaopatrzyli nawet w moździerze. Po pewnym czasie głogowianie odstąpili od walki, twierdząc, że chłopom dzieje się krzywda. Naprężona sytuacja we wsi trwała kilka miesięcy. W grudniu tegoż roku najechało na Gaworzyce 80 zbrojnych. Chłopi szybko zorganizowali obronę i napastników odpędzili, a właściciel wsi uciekł do Polkowic. Gdy pewnej nocy zamordowano sołtysa Gaworzyc, wzburzenie wzrosło. Chłopi odrzucili wysłanników feudała, napadli na jego pałac, splądrowali i zburzyli go oraz znieśli zabudowania spornego folwarku. Niepokoje ciągnęły się lata. W 1607 r. przysłano do Gaworzyc 500 Węgrów, którzy nocą napadli wieś. Doszło do krwawej walki. Wielu chłopów uciekło do sąsiednich wsi, a wielu ujęto. Węgrzy splądrowali wieś, dopuszczając się grabieży i gwałtów. W walce padło 12 chłopów. Oficerów, którzy przybyli po tej walce z Gaworzyc do Głogowa, obrzucono kamieniami (...)"

 

 

 

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

 

 

 

 

asf