Niezwykły - dokładnie tak należy nazwać dzień w którym naszą Bibliotekę odwiedził Łukasz Wierzbicki, który przyjechał do nas z Poznania – jest on autorem książek dla dzieci i młodzieży, podróżnikiem, redaktorem i biografistą. Spotkanie autorskie miało miejsce 11 kwietnia o godzinie 9 rano, a uczestnikami byli uczniowie wszystkich klas III Szkoły Podstawowej wraz z opiekunami.

 

To było cudowne spotkanie!!! Takie na które warto czekać, a kiedy już  się odbędzie to na długo zapada w pamięci i chciało by się jeszcze i jeszcze! Pan Łukasz to człowiek niezwykle pogodny, pasjonat, osoba otwarta i mająca to coś co powinien mieć każdy kto chce pisać albo już pisze dla dzieci. Jak powiedział pisarzem został już w wieku 6 lat bo wtedy napisał swoją "pierwszą książkę” i swoje marzenia o zostaniu prawdziwym pisarzem udało mu się przekłuć w cele i działania. Wszystkie opowieści o swoich książkach ilustrował wieloma fotografiami, filmami, nagraniami odgłosów afrykańskich zwierząt w formie bardzo ciekawej prezentacji. Przywiózł ze sobą walizki, worki, plecaki w których ukrył przepiękne rekwizyty przeznaczone na nasze spotkanie: a to wojskowy hełm, a to kapelusz podróżniczy z afrykańskiej wyprawy i wiele wiele innych bardzo interesujących przedmiotów. Od czasu do czasu w naszej bibliotece można było usłyszeć ryczącego lwa albo latającego komara czy stado nadciągających groźnych hipopotamów. Ponieważ Pan Łukasz pięknie opowiadał, a do tego jest obdarzony poczuciem humoru wszystkie dzieci słuchały go z zapartym tchem i często wybuchały śmiechem.


Wszystkich nas urzekła  opowieść o Wojtku – polskim niedźwiedziu – żołnierzu, który przemierzył z Armią Andersa szlak prowadzący z Persji aż do Włoch, a  na końcu zamieszkał w ZOO w Edynburgu. Historię tą Łukasz Wierzbicki opisał w książce pt. „Dziadek i niedźwiadek". Polecamy ją wszystkim dzieciom, ale również dorosłym. Inną wzruszającą opowieścią jest historia Kazimierza Nowaka, który w latach 30. XX wieku odbył niesamowitą podróż rowerem po Afryce. Książka nosi tytuł „Afryka Kazika" i jest przepiękną książką podróżniczą dla młodych czytelników. Jakie było nasze zaskoczenie kiedy po ponad godzinnym spotkaniu autor zaproponował, że w telegraficznym skrócie opowie nam o swojej najnowszej książeczce ,,Ocean to pikuś”, w której również opisuje prawdziwą historię,  tylko bliższą nam bo ona wydarzyła się całkiem niedawno. To historia Aleksandra Doby, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, a o jego wyczynie  w ubiegłym roku było bardzo głośno. Nikt nie protestował, nikt nie chciał wychodzić. Wszyscy chcieli jeszcze i jeszcze. Reakcja naszych dzieci była zaskakująca i pokazała nie tylko jak ciekawe to było spotkanie, ale przede wszystkim jakie dojrzałe i mądre są nasze dzieci.


Po spotkaniu można było  kupić książkę pisarza i otrzymać jego autograf. Pan Łukasz dla wszystkich dzieci przygotował specjalne zakładki na których również się podpisał. Chętnie i cierpliwie z uśmiechem na twarzy pozował do zdjęć. Dokładnie dzień później - 12 kwietnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Polkowicach, która była sponsorem spotkania, odbył się Konkurs Powiatowy "Uśmiech na co dzień od Łukasza Wierzbickiego” poświęcony książce "Dziadek i niedźwiadek”. W potyczkach wzięło udział 9 drużyn z powiatu. Wśród nich uczennice naszej Szkoły Zuzia Demska i Hania Kiwacka z klasy III a. W czteroosobowym jury zasiadł sam autor. Nasze dziewczynki zaprezentowały się bardzo dobrze uzyskując 38 punktów - otrzymały piękne nagrody książkowe i nie tylko. Jedną z nagród był kupon do McDonalada. Dzień obfitował w wiele ciekawych wrażeń i jak to podsumowały same uczestniczki: "To był jeden z piękniejszych dni”. I tylko takich im życzymy.

 

Biblioteka dziękuje za współpracę Dyrekcji szkoły, a Pani Iwonie Rygiel za przygotowanie dziewczynek :)

 

GALERIA

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

 

 

 

 


 

  • Licznik odwiedzin:
  • Dziś 56
  • |
  • Wczoraj 472
  • |
  • W tym tygodniu 1633
  • |
  • W tym miesiącu 5483
  • |
  • Razem 390003